Δευτέρα, 06 Νοέμβριος 2017 18:36

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΡΑΛΙΑΣ - ΑΣΠΡΟΧΩΜΑ 2-2: “Xρυσό” βαθμό στο 96’ πήραν οι φιλοξενούμενοι

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο δημοτικό γήπεδο “Γ. Λουκαρέας”, η Αναγέννηση Παραλίας και το Ασπρόχωμα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, μένοντας στο 2-2, που διαμορφώθηκε στο 96ό λεπτό.

Οι δύο ομάδες έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο σε κάθε ημίχρονο, στο πρώτο δεν είδαμε σπουδαία πράγματα, ενώ το δεύτερο ήταν αρκετά καλό με τους ποδοσφαιριστές, να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Η “Μπάρτσα” κατόρθωσε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 2-0 και να έχει το προβάδισμα για να φύγει με το τρίποντο, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση και κατάφεραν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να φύγουν από τον αγώνα με το βαθμό της ισοπαλίας, καθώς ο Αρ. Ηλιόπουλος, βρήκε δίχτυα από φάουλ που εκτέλεσε. Με την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο 45λεπτο, έδειξαν πως έχουν πολλές δυνατότητες για να πετύχουν τον αρχικό τους στόχο που είναι η παραμονή στην κατηγορία και ανάλογα με την πορεία τους να διεκδικήσουν μια καλή θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Φάσεις - γκολ

Στο 22' ο Δουρούμης έκανε τη σέντρα για τον Μπουζαλά, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ από το κάθετο δοκάρι. Στο 29' ο Αρ. Ηλιόπουλος έκανε το φάουλ από μακριά και ο Χριστόπουλος που εκτινάχθηκε στο "Γ" της εστίας του απέκρουσε σωτήρια με γροθιές. Στο 33' μπροστινή μπαλιά του Μουράτι για τον Γυφτέα, αυτός μπήκε στην περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ συρτό σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 56' ο Αρ. Ηλιόπουλος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 58' σουτ του Δουρούμη έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Γ. Σακκά που μπλόκαρε την μπάλα. Στο 60' σουτ του Μουράτι σχεδόν από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Δουρούμη και πέρασε κόρνερ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 62’ διαγώνια μπροστινή μπαλιά του Δουρούμη για Μπουζαλά και Ταμπάκη, με τον δεύτερο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και ξεφεύγοντας από τους αμυντικούς βγήκε φάτσα με τον Γ. Σακκά που επιχειρούσε έξοδο και πρόλαβε να σουτάρει στέλνοντας την στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι πέτυχαν και άλλο γκολ. Ο Ταμπάκης πήρε την μπάλα λίγο μετά το κέντρου του γηπέδου και αφού απέφυγε έναν αντίπαλο του μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή και επίσης με ωραία ενέργεια απέφυγε άλλον έναν και σέντραρε παράλληλα σχεδόν με την εστία στον Μπουζαλά, ο οποίος με δυνατό σουτ πέτυχε το 2-0. Στο 67’ ο Ε. Χρονόπουλος έκανε το διαγώνιο σουτ σχεδόν από τη γραμμή της μεγάλης περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού και ο Χριστόπουλος που εκτινάχθηκε στο αριστερό “Γ” της εστίας του με γροθιές απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Στο 69’ ο Αρ. Ηλιόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ συρτά και σχεδόν από τη γραμμή της μικρής περιοχής ο Ε. Χρονόπουλος βρήκε λίγο όσο χρειαζόταν την μπάλα με προβολή και την έστειλε στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Συγκεκριμένα στο 72’ ο Αρ. Ηλιόπουλος έκανε τη σέντρα στην περιοχή, αλλά οι Κουραμπάς, Γυφτέας δεν μπόρεσαν να γίνουν αποδέκτες της μπάλας και να απειλήσουν την εστία του Γ. Σακκά, όμως έφτασε στον Μπεκιάρη, ο οποίος από το ημικύκλιο σχεδόν της περιοχής έκανε το σουτ και την έστειλε άουτ, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 74’ κόρνερ του Δουρούμη έδιωξαν οι αμυντικοί έξω από την περιοχή εκεί που ήταν ο Καρμπαλιώτης, ο οποίος χωρίς καθυστέρηση σούταρε και ο Γ. Σακκάς που εκτινάχθηκε στο οριζόντιο δοκάρι απέκρουσε σωτήρια με το ένα χέρι σε κόρνερ. Στο 80’ ο Αρ. Ηλιόπουλος έκανε τη σέντρα χαμηλά, πέρασε παράλληλα από την εστία χωρίς να τη βρουν αμυντικοί και επιθετικοί και έφτασε στο πίσω δοκάρι στον Ε. Χρονόπουλο, ο οποίος έκανε το σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ ελάχιστα από τη συμβολή των δοκαριών. Στο 96’ ο Αρ. Ηλιόπουλος εκτέλεσε φάουλ από μακριά και πλάγια στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Χριστόπουλου, ο οποίος έπεσε στην πορεία της, όμως πέρασε κάτω από το σώμα του και κατέληξε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον ίδιο και τους συμπαίκτες του.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ψηλοπαναγιώτης με βοηθούς διαιτητές τους Γκούμα και Σταυρόπουλο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Χριστόπουλος, Μπουζαλάς, Τσουλάκος (43’ λ.τρ. Καρμπαλιώτης), Δουρούμης, Σκαφιδάς, Αρβανίτης, Σταματόπουλος, Χάντζος, Κωστέας (30’ Ξυδέας), Μάλαμας, Ταμπάκης (94’ Φατούρος).

ΑΣΠΡΟΧΩΜΑ: Γ. Σακκάς, Ε. Χρονόπουλος, Α. Χρονόπουλος (68’ Γιαμαρέλος), Λούτα, Ντεμάρκου, Παπανικολόπουλος, Μπεκιάρης, Μουράτι, Π. Ηλιόπουλος (35’ Παχτίτης, 55’ Κουραμπάς), Γυφτέας, Αρ. Ηλιόπουλος.