Κυριακή, 24 Νοέμβριος 2013 19:54

Πρώτο φετινό "διπλό" ο Αστέρας, σημαντικά τρίποντα για Ξάνθη και Καλλονή

Την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του πέτυχε στην Κρήτη ο Αστέρας Τρίπολης, που επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη χάρη στο γκολ του Μπαράλες στο 59ο λεπτό. Μετά από αυτό το τρίποντο οι Αρκάδες βλέπουν ξανά πλέι οφ.

Στην Ξάνθη η τοπική ομάδα πιστοποίησε τη φετινή δυναμική της έδρας της, κερδίζοντας 3-1 τον Παναιτωλικό που έχασε ξανά μετά από έξι ολόκληρες αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να χαρούν το γκολ του Σολτάνι (12'), καθώς ο Θεοδωρίδης ισοφάρισε για τους Αγρινιώτες δύο λεπτά αργότερα, όμως στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη ήταν σταμάτητη και έφτασε σε δύο ακόμα γκολ. Ο Μάνταλος στο 55' και ο Σολάρι στο 76' διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

Παρά την... εξορία στην Αθήνα η ΑΕΛ Καλλονής πέτυχε χθες νέα νίκη επικρατώντας δύσκολα με 1-0 του Πλατανιά. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε για το σύλλογο της Μυτιλήνης ο Καζάκξς στο 66ο λεπτό.