Σάββατο, 20 Ιανουάριος 2018 11:03

Α’ ΤΟΠΙΚΗ: Ντέρμπι στους Γαργαλιάνους στο φινάλε του α’ γύρου

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Το ματς που θα γίνει στους Γαργαλιάνους ανάμεσα στον Τέλλο Αγρα και τον πρωτοπόρο Πάμισο ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής της Α’ τοπικής.

Μια αγωνιστική με την οποία ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος με τον Πάμισο να έχει εξασφαλίσει από την περασμένη αγωνιστική τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Οι “πράσινοι” ωστόσο θέλουν τη νίκη στο αυριανό ματς προκειμένου να διατηρήσουν το προβάδισμα των τεσσάρων βαθμών που έχουν από τον δεύτερο Πανθουριακό ο οποίος θα υποδεχθεί τον ουραγό Μιλτιάδη και λογικά θα έχει πιο εύκολο έργο.

Αξίζει να θυμίσουμε μάλιστα ότι την επόμενη αγωνιστική, στην πρεμιέρα του β’ γύρου, υπάρχει ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Πάμισο και τον Πανθουριακό στη Μεσσήνη, οπότε και οι δύο ομάδες θα θέλουν να πάνε σε αυτό με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Οπως προαναφέρθηκε, ο Πανθουριακός θα έχει τον πρώτο λόγο απέναντι στον Μιλτιάδη, ωστόσο ο Πάμισος θα έχει σαφώς πιο δύσκολη αποστολή μιας και θα παίξει σε μια από τις παραδοσιακά πιο δύσκολες έδρες της κατηγορίας, απέναντι σε ένα διαίτερα αξιόλογο αντίπαλο.

Ενδιαφέρον παιχνίδι θα γίνει και στο Διαβολίτσι όπου ο τοπικός Α.Ο. που είναι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας θα υποδεχθεί την Ανδρούσα που επίσης είναι ιδιαίτερα δυνατή φέτος.

Στην Κυπαρισσία όπου ο ΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Καλαμάτας σε ένα ματς που επίσης αναμένεται αμφίρροπο ενώ η Εράνη θα φιλοξενηθεί από τον Ολυμπιακό στην Καλαμάτα.

Η προτελευταία στην βαθμολογία Αναγέννηση θα υποδεχθεί τον Εθνικό Μελιγαλά, σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι καίγονται για βαθμούς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάζονται σαφώς πιο δυνατοί στο φετινό πρωτάθλημα.

Στην Σπερχογεία η ομώνυμη ομάδα θα υποδεχθεί το Ασπρόχωμα ενώ το πρόγραμμα συμπληρώνει το Καλαματιανό ντέρμπι του ΑΟ Φαραί με την Ομόνοια.

Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:

 

Σάββατο

 

Πανθουριακός – Μιλτιάδης

Δημοτικό Στάδιο, 3 μ.μ.

Ζαρακοβίτης, Κασκάνης, Ταβουλαρέας

Αναγέννηση Παραλίας- Εθνικός Μελιγαλά

Γήπεδο “Γ. Λουκαρέας”, 3 μ.μ.

Πλακογιάννης, Μπασιλάρης, Σταυρόπουλος

Σπερχογεία – Ασπρόχωμα

Γήπεδο Σπερχογείας, 3 μ.μ.

Κουτσαναστάσης, Αντωνόπουλος, Τσίρμπας

ΑΟ Φαραί – Ομόνοια

Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”, 6 μ.μ.

Ψηλοπαναγιώτης, Νιάρχος, Κομπιλίρης

 

Κυριακή

Τέλλος Αγρας – Πάμισος

Γήπεδο Γαργαλιάνων, 3 μ.μ.

Μπλάνας, Γεωργαντάς, Τσουλάκος

Ολυμπιακός Καλαμάτας – Εράνη

Γήπεδο “Γ. Λουκαρέας”, 3 μ.μ.

Νικολόπουλος, Κασκάνης, Τσίρμπας

Διαβολίτσι – Ανδρούσα

Γήπεδο Διαβολιτσίου, 3 μ.μ.

Νίκας, Τσοπανάκης, Γιαννέτσος

Κυπαρισσία – Απόλλωνας Καλαμάτας

Γήπεδο Κυπαρισσίας, 3 μ.μ.

Πλακογιάννης, Τσουκάλη, Ρέκκας

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(Σε 14 αγώνες)

1. Πάμισος 43-9 38

2. Πανθουριακός 33-8 34

3. Διαβολίτσι 19-6 31

4. Ανδρούσα 20-13 29

5. Απόλλωνας Καλαμάτας 33-14 28

6. Κυπαρισσία 28-16 24

7. Τέλλος Αγρας 26-16 23

8. Εθνικός Μελιγαλά 17-12 20

-. Εράνη 25-21 20

10. Α.Ο. Φαραί 13-14 16

11. Σπερχογεία 21-20 15

12. Ομόνοια 19-20 14

13. Ασπρόχωμα 11-24 12

14. Ολυμπιακός Καλαμάτας 8-38 7

15. Αναγέννηση Παραλίας 8-53 4

16. Μιλτιάδης 9-49 1

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ