Σάββατο, 20 Ιανουάριος 2018 12:00

Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Τα βλέμματα στο ντέρμπι κορυφής Α.Ε. Μάνης – Ολυμπιακός Ανάληψης

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Τα βλέμματα στο ντέρμπι κορυφής Α.Ε. Μάνης – Ολυμπιακός Ανάληψης

Το σημερινό ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στην πρωτοπόρο Α.Ε. Μάνης και τον δεύτερο Ολυμπιακό Ανάληψης ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έχουν 30 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι 26, αλλά αγνοούν την ήττα 3 μήνες (7 νίκες, 2 ισοπαλίες) ενώ μετρούν 4 σερί νίκες και αν διευρύνουν το σερί θα πλησιάσουν στο ένα βαθμό τη Μάνη.

Η τελευταία επέστρεψε στις επιτυχίες την περασμένη αγωνιστική στους Γαργαλιάνους και θέλει να βάλει φρένο στην εντυπωσιακή πορεία των “ερυθρόλευκων” κάνοντας μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Σε απόσταση 2 βαθμών από τον Ολυμπιακό και 6 από τη Μάνη είναι η Α.Ε. Αβίας, που είναι η τελευταία ομάδα που νίκησε την ομάδα της Μεσσήνης (2-1 στις 29 Οκτωβρίου) και μάλιστα στο γήπεδο που θα διεξαχθεί το ντέρμπι κορυφής.

Η Αβία θα φιλοξενηθεί από το Δώριο, που είναι στο -2 από την τρίτη θέση που οδηγεί στην άνοδο και έχει τους ίδιους βαθμούς (22) με τη Χώρα η οποία παίζει σήμερα στην Καλαμάτα με τον 12ο στη βαθμολογία Αίαντα. Ο Αίαντας ωστόσο υποχρέωσε την περασμένη αγωνιστική σε εντός έδρας ήττα το Δώριο (0-2), ενώ ένα ακόμα διπλό που ξεχώρισε ήταν και αυτό του Ηρακλή Καλαμάτας στη Χώρα (0-1). Ο Ηρακλής που είναι στην 9η θέση, θέλει να εξαργυρώσει αυτή την επιτυχία με νίκη απέναντι στην προτελευταία Α.Ε. Γαργαλιάνων. Από εκεί και πέρα, η Κορώνη (17 βαθμοί) θα υποδεχτεί το Πεταλίδι (20 β.), ο Χανδριναϊκός (20 β.) τον Α.Ο. Φυτειάς (17 β.) και ο ουραγός Αστέρας Μικρομάνης (7 β.), την 6η Μεθώνη (21 β.). Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της 15ης αγωνιστικής και οι διαιτητές έχουν ως εξής:

 

Σάββατο

Αίας - Χώρα

Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”, 3 μ.μ.

Σκόρδος, Βρυώνης, Τσαούση

ΑΕ Μάνης - Ολυμπιακός Ανάληψης

Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ, 3 μ.μ.

Αλεξέας, Βοσνάκης, Τσοπανάκης

Κορώνη - Πεταλίδι

Γήπεδο Κορώνης, 3 μ.μ.

Νικολόπουλος, Καυκάς, Τζεμαλάι,

 

Κυριακή

Δώριο - ΑΕ Αβίας

Γήπεδο Δωρίου, 3 μ.μ.

Σκόρδος, Μιχαλόπουλος, Κομπιλίρης

Χανδριναϊκός - ΑΟ Φυτειάς

Γήπεδο Σουληναρίου, 3 μ.μ.

Ζαρακοβίτης, Ρηγόπουλος, Ρηγοπούλου

Ηρακλής Καλ. - ΑΕ Γαργαλιάνων

Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”, 3 μ.μ.

Καρβούνης, Βρυώνης, Νιάρχος

Αστέρας Μικρομάνης - Μεθώνη

Γήπεδο Μικρομάνης, 3 μ.μ.

Γκούμας, Παλλαδινός, Τζιαμουράνης

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 14 αγώνες)

1. Α.Ε. Μάνης 32-10 30

2. Ολυμπιακός Ανάληψης 23-16 26

3. Α.Ε. Αβίας 24-19 24

4. Χώρα 22-19 22

-. Δώριο 21-19 22

6. Μεθώνη 14-11 21

7. Χανδριναϊκός 26-24 20

-. Πεταλίδι 14-16 20

9. Ηρακλής Καλαμάτας 15-13 18

10. Α.Ο. Φυτειάς 20-17 17

-. Κορώνη 20-28 17

12. Αίαντας 14-19 14

13. Α.Ε. Γαργαλιάνων 13-24 11

14. Αστέρας Μικρομάνης 13-36 7

- Ανεβαίνουν οι τρεις πρώτες ομάδες και υποβιβάζονται οι τρεις τελευταίες.

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ