Πέμπτη, 05 Δεκεμβρίου 2013 13:19

Η εικόνα των αγώνων και η βαθμολογία στην Α' τοπική Λακωνίας

Ολυμπιακός Γυθείου και ΑΕ Σπάρτης έκαναν το «9 στα 9» και εξακολουθούν να ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας της Α' τοπικής. Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής καθώς επικράτησε με 2-1 του Μολαϊκού εκτός έδρας, ενώ η Σπάρτη συνέτριψε με 8-0 τον ΑΟ Λογγάστρας.

Αναλυτικά η εικόνα των αγώνων, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

ΜΟΛΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ 1-2
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που τα είχε όλα, ο Ολυμπιακός Γυθείου πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη, κερδίζοντας μέσα στους Μολάους τον Μολαϊκό 1-2, παίρνοντας έτσι τους τρεις βαθμούς, που τον διατηρούν στην κορυφή μαζί με την Α.Ε. Σπάρτης, χωρίς ακόμη να έχουν χάσει βαθμό, δείχνοντας έτσι ότι το πρωτάθλημα πλέον είναι υπόθεση δική τους.
Γκολ: 27' μπαλιά του Χριστάκου, βρίσκει τον Λαμίν Ντάνσο οποίος κερδίζει πέναλτι από τον τερματοφύλακα Κ. Φιφλή και την αποβολή του τελευταίου και δεν αστοχεί από τα 11 βήματα κάνοντας το 0-1. (Να σημειωθεί ότι στη φάση του πέναλτι υπήρχαν έντονα παράπονα από τους παίκτες του Μολαϊκού, ότι δεν έγινε καμία παράβαση, αλλά ο διαιτητής της συνάντησης κ. Παλαμίδας δεν ανακάλεσε την απόφασή του).
58' σέντρα Μπουρελάκου και ο Βασ. Τζανετάκος με εναέριο πλασέ έγραψε το 0-2.
87' γύρισμα του Σπ. Γεώργα, ο Σωτ. Διαμαντάκης μείωσε σε 1-2.

Αλλες καλές φάσεις:
9' εντυπωσιακή απόκρουση του Κ. Φιφλή (Μολαϊκός) σε κεφαλιά από κοντά του Καζιάνη.
16' σουτ από καλή θέση του Διαμαντάκη (Μολ.) άουτ.
17' η απάντηση από πλευράς Ολυμπιακού Γυθείου με τον Σαμπατάκο που το σουτ που έκανε από πλεονεκτική θέση κατέληξε άουτ.
32' σέντρα φάουλ από δεξιά του Τζώρτζη (Μολ.) βρίσκει τον Διαμαντάκη που δεν μπορεί να ευστοχήσει σουτάροντας άουτ.
55' διπλή απόκρουση του Καβαλιώτη (Ολυμπ.) σε σουτ του Παν. Κοντάκου.
Κόκκινη κάρτα για τον Ολυμπιακό Γυθείου δέχθηκε ο Λεων. Λιακάκος στο 70' για κτύπημα αντιπάλου.
Διαιτητής: Γ. Παλαμίδας. Βοηθοί: Γ. Σταματάκος, Β. Ξανθάκος.

Α.Ε. ΣΠΑΡΤΗΣ - Α.Ο. ΛΟΓΓΑΣΤΡΑΣ 8-0
Κάτω από συνεχή βροχή και μέσα σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο η Α.Ε. Σπάρτης κέρδισε άνετα τον Α.Ο. Λογγάστρας 8-0 κάνοντας το 9x9 και μαζί με τον Ολυμπιακό Γυθείου οδηγούν την κούρσα.
Γκολ: 10' Ν. Σπηλιωτόπουλος 1-0 κεφαλιά, ύστερα από σέντρα από δεξιά του Αδαμόπουλου, 28' Παν.Τσούκλης 2-0, 36' Παν. Τσούκλης 3-0, 43' Στ. Γκέρτσος 4-0, 45' Ντορίν Σπιροπάλι 5-0, 85' Στ. Γκέρτσος 6-0, 89' Παν. Μπακάρας 7-0, 90' Τόνι Χαλίλι 8-0.
Δοκάρι για την Α.Ε. Σπάρτης ο Χαλίλι στο 87'.
Διαιτητής: Αλ. Αγρανιώτης. Βοηθοί: Αντ. Ατσαβές, Αντ. Σίγγαρης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΗΡΟΚΑΜΠΙΟΥ 2-6
Καλύτερος ο Απόλλων Ξηροκαμπίου πέρασε άνετα από το γήπεδο Γράμμουσας, κερδίζοντας τον Αστέρα Βλαχιώτη 2-6, πετυχαίνοντας έτσι την πέμπτη του νίκη, και βρίσκεται στη 5η θέση.
Γκολ: 2' Σαρ. Σουρτζής 0-1, 4' Παν. Ατσαβές 0-2, 32' Σαρ. Σουρτζής 0-3
40' Γιόγκου 0-4 αυτογκόλ, 45' Παν. Κουβούσης 1-4, 51' Νικ. Κουτσοβασίλης 2-4, 60' Πετρ. Νικόλαρος 2-5 κεφαλιά, 78' Νικ. Μπέκελης 2-6 κεφαλιά
Διαιτητής: Π. Μαρινόπουλος. Βοηθοί: Αθ. Ορφανός, Ι. Πούλος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΣΥΚΙΑΣ - ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ 7-3
Βροχή από γκολ στο γήπεδο Συκιάς όπου ο Ατρόμητος πήρε σημαντική μεγάλη νίκη, κερδίζοντας δίκαια το Κάστρο Μονεμβασιάς με το «αγγλικό σκορ» 7-3.
Γκολ: 26' Μιχ. Κοντάκος 0-1, 28' Σολ. Κωστάκης 1-1, 30' Γ. Κουτρουλάκης 2-1, 39' Αλεξ. Κουτρουλάκης 3-1, 40' Γρηγ. Χαραμπής 3-2 κεφαλιά, 41' Ι. Τρέσσος 4-2 αυτογκόλ, 50' Σολ. Κωστάκης 5-2, 52' Ιωάν. Πορφύρης 6-2 πέναλτι, 53' Μιχ. Κοντάκος 6-3, 61' Σολ. Κωστάκης 7-3.
Κόκκινη κάρτα δέχθηκε στο 72' ο Χριστοφοράκης (Κάστρο Μονεμβασιάς) για εξύβριση αντιπάλου.
Διαιτητής: Ν. Αλειφερόπουλος. Βοηθοί: Ζαχ. Νικολουδάκος, Σπ. Κολοκούρης.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΕΥΚΟΠΕΡΑΜΑΤΟΣ - Α.Ε. ΔΗΜΟΥ ΠΕΛΛΑΝΑΣ (ΔΙΕΚΟΠΗ)
Λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου, του Ενωσιακού Αθλητικού Κέντρου του Αγ. Ιωάννου από την συνεχή δυνατή βροχή που έπεφτε ο συγκεκριμένος αγώνας διεκόπη στο 73' και ενώ εκείνη τη στιγμή το σκορ ήταν 0-2 με γκολ που είχαν πετύχει οι Πολ. Παναγιωτίδης 61' και Στ. Γεωργαντάς 69'. Ετσι σύμφωνα με τον ΚΑΠ ο αγώνας θα επαναληφθεί από το λεπτό που διεκόπη (73') και με το σκορ που ήταν εκείνη τη στιγμή (0-2). Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο κ. Παν. Γουρδομιχάλης με βοηθούς την  κ. Ελ. Παυλέρου και Παν. Παναγάκου.

Α.Ε. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΦΙΛΙΣΙΟΥ - ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ 1-2
Καλύτερος ο Λεωνίδας Γλυκόβρυσης, κέρδισε δίκαια εκτός έδρας στο Δημοτικό Στάδιο Σκάλας την Α.Ε. Περιστερίου-Φιλισίου 1-2, πετυχαίνοντας έτσι την 6η νίκη του μετά από ένα μέτριο σε γενικές γραμμές παιχνίδι, με λίγες καλές φάσεις.
Γκολ: 21' Γ. Λάτσης με πλασέ 0-1 μετά από κόρνερ που εκτέλεσε απ' αριστερά ο Φωτόπουλος.
53' Γ. Καλογιάννης με προβολή 0-2 δεχόμενος σέντρα απ' δεξιά του Χούτρη.
58' Παν. Κουφάκος 1-2, εκμεταλλευόμενος κατά τον καλύτερο τρόπο, μπαλιά του Σαραντόπουλου απ' αριστερά.
Διαιτητής: Γ. Παλαμίδας. Βοηθοί: Π. Πίνταρχας, Γ. Σταματάκος.

ΑΜΙΛΛΑ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΟΥ - ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΠΑΡΤΗΣ 1-2
Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Λεωνίδας Σπάρτης, κερδίζοντας εκτός έδρας στο «Ντελ Αλπι» την Αμιλλα Αγ. Ιωάννου 1-2, πετυχαίνοντας έτσι τη δεύτερη νίκη του μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Αμιλλας, παραμένει στην «ουρά» χωρίς μάλιστα να έχει γευθεί ακόμη την χαρά της νίκης.
Γκολ: 23' Διον. Μανιάτης 0-1 με σουτ μέσα από την περιοχή, 39' Νικ. Μοντατσέφσκι 0-2, εκμεταλλευόμενος ωραία μπαλιά από αριστερά του Κοτρονιά, 48' Αργ. Αϊβαλιώτης με ωραίο πλασέ έκανε το 1-2, ύστερα από μπαλιά από αριστερά του Στυλιανού.
Κόκκινη κάρτα δέχθηκε στο 73' ο Κ. Βασιλείου (Λεωνίδας Σ.).
Διαιτητής: Σπ. Χανδόλιας. Βοηθοί: Ν. Αλειφερόπουλος, Ζ. Νικολουδάκος.