Δευτέρα, 28 Ιανουάριος 2013 13:04

Η Καλαμάτα 1-0 το Φωστήρα

Μεγάλη νίκη με 1-0 πήρε η Καλαμάτα χάρη στο γκολ του Πούτσι στο 27'. Η Μεσσηνιακή ομάδα πραγματοποίησε μέτρια ως κακή εμφάνιση ωστόσο το σημαντικό είναι ότι πήρε τους τρεις βαθμούς και πλέον μπορεί να κοιτάζει με περισσότερη  αισιοδοξία την συνέχεια.

Το φιλμ του αγώνα

95' τελικό 1-0. Πολύτιμο τρίποντο για την Καλαμάτα....

92' Καθυστερήσεις πλέον, πάντα στο 1-0.

89' Ο Φωστήρας ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσιμικλή στον Κάμπα, ωστόσο φάνηκε πως ο παίκτης της Καλαμάτας βρήκε καθαρά την μπάλα.

86' Σωτήρια έκοψε ο Τσόπελας τον Κούτρο, στην αντεπίθεση ο Σαραντόπουλος σούταρε άουτ από καλή θέση!

83' Αντιαθλητικό μαρκάρισμα του Πενταυράκη στον Πούτση, ο Γκοβέσης έδειξε κίτρινη κάρτα ενώ θα μπορούσε να αποβάλλει απευθείας τον παίκτη του Φωστήρα.

81' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φωστήρας έχει πλέον την υπεροχή και η Καλαμάτα προσπαθεί να κρατήσει το πολύτιμο 1-0.

79' Σουτ Πενταυράκη, κόντραρε ο Τρίψας σε κόρνερ.

76 Ο Κετσετζόγλου στη θέση του Τασούλη

72' Κίτρινη στον Τρίψα.

72' Μετά από λάθος απόκρουση του Ψυχογιόπουλου και σουτ του Δωροβίνης, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσόπελα μέσα στην περιοχή, όμως δεν είχε πρόθεση, ήταν κοντά στην μπάλα και ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

70' Φάουλ του Βλάχου, κεφαλιά του Κάμπου, μπλόκαρε ο Κοψαχείλης.

69' Ο Ρήγας στη θέση του Νουχάνοβιτς

68' Σουτ του Δωροβίνη μπλόκαρε ο Κοψαχείλης που είχε καλή θέση.

67' Ο Κούτρος στη θέση του Βαβάτσικου.

65' Εχει μια υπεροχή ο Φωστήρας στα τελευταία λεπτά καθώς έχει οπισθοχωρήσει η Καλαμάτα.

61' Πρώτη αλλαγή για το Φωστήρα, βγήκε ο Τσαγκαράκης και μπήκε ο Βλάχος.

57' Πρώτη αλλαγή για την Καλαμάτα, ο Σκαρλάτος στη θέση του Ηλιόπουλου

55΄Ανοικτό ματς με δύο φάσεις για κάθε ομάδα στο ξεκίνημα της επανάληψης.

53' Σέντρα Στάμου, σουτ ο Βαβάτσικος, λίγο άουτ.

51' Ευκαιρία για το Φωστήρα. Ο Κοπέλας εκτέλεσε με δύναμη ένα πλάγιο άουτ, ο Κοψαχείλης έκανε τραγικό λάθος του έφυγε η μπάλα από τα χέρια, όμως ο Τσόπελας έδιωξε σωτήρια προ του Κάμπα.

50' Οργανωμένη επίθεση της Καλαμάτας κατέληξε με σουτ του Πούτσι, η μπάλα όμως πέρασε αρκετά άουτ.

48' Μεγάλη ευκαιρία η Καλαμάτα... Ο Σαραντόπουλος έκλεψε τη μπάλα από δεξιά και έβγαλε ωραία πάσα στον Γκαλίν, ο οποίος άργησε χαρακτηριστικά να πλασάρει και τελικά βγήκε ο Μπότος και τον έκοψε. Χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 εδώ.

46' Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το β' μέρος οι δύο ομάδες.

46΄Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της ιστορικής φιλάθλου της Καλαμάτας Αγγελικής Σμυρνιού, τη γνωστή Αγγέλω.

46' Ολα έτοιμα για τη σέντρα στο β' μέρος.

45΄Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο,1-0 η Καλαμάτα με το γκολ του Πούτσι στο 27'.

44' Κίτρινη στον Παραρά

42' Μια γρήγορη αντεπίθεση με αξιώσεις έκανε η Καλαμάτα αλλά ο Γκαλίν αντί να κόψει την μπάλα στον Νουχάνοβιτς προτίμησε να δοκιμάσει να τριπλάρει και τελικά κόπηκε από τους αμυντικούς.

39' Κίτρινη στον Τσιμικλή

36΄Κίτρινη κάρτα στον Στάμο

32' Δεύτερο συνεχόμενο ματς που σκοράρει ο Πούτσι, καθώς είχε πετύχει και το γκολ της Καλαμάτας στο 1-1 τα Χανιά.

28' Κίτρινη στον Τσαγκαράκη.

27' Ο Πούτσι είναι ο σκόρερ. Ο Ψυχογιόπουλος έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Γκαλίν έστρωσε ωραία τη μπάλα στον Πούτσι και αυτός από το ύψος της περιοχής με πολύ ωραίο ευθύβολο σουτ πέτυχε το 1-0.

27' γκοοολ 1-0 Καλαμάτα

25' Μακρινό επικίνδυνο φάουλ του Νουχάνοβιτς, δύσκολα ο Μπότος σε κόρνερ.

24΄Πάντα στο 0-0 σε ένα μέτριο παιχνίδι.

20' Φάουλ ο Σαραντόπουλος, σουτ του Πούτσι, κάπου κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.

17' Αρκετές δυνατές μονομαχίες στο ματς στο ξεκίνημα, όχι όμως και ευκαιρίες.

14' Περίπου 600 θεατές βρίσκονται στο γήπεδο.

10' Σουτ του Κάμπα μέσα από την περιοχή, η μπάλα αρκετα άουτ.

8' Ισορρόπησε γρήγορα η Καλαμάτα, που παίζει με τον Γκαλίν στην κορυφή της επίθεσης.

4' Πιο δυνατά μπήκε στο ματς ο Φωστήρας που στα πρώτα λεπτά έφτασε δύο φορές κοντά στην εστία της Καλαμάτας.

3' Στην εξέδρα βρίσκεται και ο παλαίμαχος του Ολυμπιακού Τάσος Μητρόπουλος, ο οποίος παρακολουθεί το ματς μαζί με τον Αντώνη Μαυρέα.

2΄Στην 11άδα του Φωστήρα είναι ο Δημήτρης Τσαγκαράκης, ο οποίος μέχρι πριν λίγες μέρες έπαιζε στην Καλαμάτα.

1' Ξεκίνησε το ματς.

- Ολα έτοιμα για τη σέντρα στο Δημοτικό Στάδιο, λιγοστός αυτή τη στιγμή ο κόσμος στις εξέδρες, παρότι το ματς είναι πολύ κρίσιμο για την Μεσσηνιακή ομάδα.

οι συνθέσεις...

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Κοψαχείλης, Τρίψας, Τσόπελας, Τριανταφυλλάκης, Ψυχογιόπουλος, Τσιμικλής, Ηλιόπουλος (57' Σκαρλάτος), Πούτσης, Σαραντόπουλος (88' Γεωργιόπουλος), Νουχάνοβιτς (69' Ρήγας), Γκαλίν.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ Μπότος, Κοπέλας, Πενταυράκης, Παραράς, Τσώνης, Τασουλής (76' Κετσετζόγλου), Τσαγκαράκης (61' Βλάχος), Βαβάτσικος (67' Κούτρος), Στάμος, Δωροβίνης, Κάμπας

Προαναγγελία αγώνα

Εδώ που έχει φτάσει η "Μαύρη Θύελλα" τα πράγματα είναι απλά…
'Η κερδίζει τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια που έχει στην έδρα της - με Φωστήρα σήμερα και με Αχαρναϊκό την Κυριακή - και πλησιάζει την πρώτη εξάδα της βαθμολογίας ή παραμένει στις τελευταίες θέσεις και ουσιαστικά χάνει τις ελπίδες της για ανατροπή της κατάστασης και άνοδο στην Β' εθνική.
Το σημερινό παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 3 μ.μ. στο Δημοτικό Στάδιο και θα ολοκληρώσει την 11η αγωνιστική του νοτίου ομίλου της Γ' εθνικής, καθώς τα υπόλοιπα παιχνίδια έγιναν την περασμένη Τετάρτη.
Η Καλαμάτα προέρχεται από την ισοπαλία στα Χανιά, σε ένα ματς όπου διέκοψε το σερί των τριών συνεχόμενων ηττών και έδειξε σημάδια ζωής. Τώρα όμως οφείλει να αξιοποιήσει τον παράγοντα έδρα, αν θέλει να πλησιάσει την πρώτη εξάδα. Να θυμίσουμε ότι (με τα σημερινά δεδομένα και αν δεν υπάρξει πάλι αλλαγή στην προκήρυξη) οι πρώτες έξι ομάδες της τελικής βαθμολογίας του ομίλου θα πάνε στην Β' εθνική, ενώ οι έξι τελευταίες θα πάνε στην ενοποιημένη Γ' - δ' εθνική που θα δημιουργηθεί την νέα χρονιά,
Στις τάξεις της Καλαμάτας έχουν συνειδητοποιήσει την κρισιμότητα του αγώνα και δηλώνουν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για την νίκη σήμερα.
Να σημειωθεί πως ο Φωστήρας - που έχει στον πάγκο του τον Μεσσήνιο Κώστα Ψυρρόπουλο - έχει δείξει πως διαθέτει ένα πολύ καλό σύνολο και είναι στην 5η θέση της βαθμολογίας, κάτι που σημαίνει πως το έργο της Καλαμάτας σήμερα μόνο εύκολο δεν θα είναι.
Αγωνιστικά, ο Ζόραν Γέφτοβιτς δεν υπολογίζει στους τραυματίες Καντούτση, Μπελεβέντης, Κωνσταντακόπουλος και Πασάς, οι οποίοι φυσικά έμειναν εκτός αποστολής. Εκτός έμειναν ακόμη οι Κολοβούρης, Κυριακόπουλος που δεν είναι έτοιμα τα δελτία τους καθώς και οι Αλεξανδρόπουλος, Μπιζίμης.
Επικρατέστεροι για να πάρουν φανέλα βασικού είναι οι Κοψαχείλης, Τρίψας, Τσόπελας, Ψυχογιόπουλος, Τριανταφυλλάκης, Τσιμικλής, Νουχάνοβιτς, Ηλιόπουλος, Γκαλίν, Πούτσι και Σαραντόπουλος.
Την 20μελή αποστολή (δύο θα αποκλειστούν σήμερα) συμπληρώνουν οι Ζαρόπουλος (στο τελευταίο του παιχνίδια με την ομάδα καθώς επιστρέφει στην Ξάνθη), Αθανασόπουλος, Γεωργιόπουλος, Σκαρλάτος, Βασίλιεφ, Αντωνόπουλος, Χρησταράς, Ρήγας, Κουρέας.
Από εκεί και πέρα στο μελανόλευκο στρατόπεδο περιμένουν ότι ο κόσμος θα δώσει το παρών στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου και θα βοηθήσει την ομάδα στην κρίσιμη αυτή αναμέτρηση.
Διαιτητής θα είναι ο Γκοβέσης και βοηθοί οι Δημογέροντας, Τριανταφύλλου (Αρκαδίας).
Τα εισιτήρια θα κοστίζουν 5 και 10 ευρώ και θα πωλούνται από τα εκδοτήρια του Δημοτικού Σταδίου Καλαμάτας.