Δευτέρα, 23 Απρίλιος 2018 16:42

Β’ ΤΟΠΙΚΗ: Πρωταθλητές Καλό Νερό και Θύελλα Χαρακοπιού

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Καλό Νερό και Θύελλα Χαρακοπιού από χθες είναι πρωταθλητές στους δύο ομίλους της Β’ τοπικής.

Στον 1ο όμιλο το Καλό Νερό είχε ρεπό, ωστόσο ο δεύτερος Ηρακλής Κυπαρισσίας έχασε από τον Μεσσηνιακό και έτσι παρέμεινε η διαφορά των 9 βαθμών που σφραγίζει και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου από το Καλό Νερό δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Ο Ηρακλής είναι σίγουρα δεύτερος στον όμιλο και θα παίξει μπαράζ ανόδου με τον 2ο του 2ου ομίλου.

Στο 2ο όμιλο η Θύελλα Χαρακοπιού συνέτριψε με 6-0 τον Παναθηναϊκό Καλαμάτας και αναδείχτηκε και αυτή μαθηματικά πρωταθλήτρια στον 2ο όμιλο, καθώς έχει διαφορά οκτώ βαθμών ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για το φινάλε του πρωταθλήματος.

Τη μεγάλη νίκη της αγωνιστικής πήρε η Καλλιθέα επί του Πανιωνίου εκτός έδρας και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της 2ης θέσης που θα οδηγήσει σε αγώνα μπαράζ για την άνοδο με τον 2ο του 1ου ομίλου.

Η Καλλιθέα χρειάζεται ένα βαθμό στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Δαναό (καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία με τη Δόξα) για να πάρει την 2η θέση. Καθώς την τελευταία αγωνιστική παίρνει στα χαρτιά το τρίποντο με την Στενωσιά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(24η αγωνιστική)

ΑΠΣ Αρις - Νέος Αρις 4-4

Κεραυνός - Κοπανάκι 1-0

Αστέρας Αρφαρών - Ατρόμητος Πλατύ 1-0

Πανευαϊκός - Αμφεια 1-5

Μεσσηνιακός - Ηρακλής Κυπ. 6-3

Αστέρας Βαλύρας - ΑΕΚ Καλαμάτας 0-0

Ρεπό: Καλό Νερό

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 24 αγώνες)

1. Καλό Νερό 66-13 61

2. Ηρακλής Κυπαρισσίας 61-24 52

3. Κοπανάκι 51-34 41

4. Ατρόμητος Πλατύ 48-34 38

5. Κεραυνός Καλ. 38-42 32

6. Αμφεια 44-40 30

7. ΑΕΚ Καλαμάτας 46-36 29

8. Μεσσηνιακός 36-37 27

9. Αστέρας Αρφαρών 48-34 26

10. Νέος Αρις 35-41 24

11. Αστέρας Βαλύρας 21-51 18

12. ΑΠΣ Αρις 22-59 13

13. Πανευαϊκός 20-90 4

- Ο Αστέρας Αρφαρών έχει -6 βαθμούς.

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νέος Αρις - Κοπανάκι

Ατρόμητος Πλατύ - Κεραυνός

Αμφεια - Καλό Νερό

Ηρακλής Κυπ. - Αστέρας Αρφαρών

Αστέρας Βαλύρας - Πανευαϊκός

ΑΕΚ Καλαμάτας - Μεσσηνιακός

Ρεπό: ΑΠΣ Αρις

 

2ος όμιλος

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(24η αγωνιστική)

Πατίστα – Δαναός 2-0

Πανιώνιος - Καλλιθέα 1-2

Βλαχόπουλο - Στενωσιά 3-0 α.α.

Θύελλα Χαρακοπιού - Παναθηναϊκός Καλ. 6-0

Νέδουσα - ΑΣ Φυτειάς 1-0

ΑΕ Λογγά – Δόξα 0-1

Ρεπό: Πράσινα Πουλιά

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 24 αγώνες)

1. Θύελλα Χαρακοπιού 56-15 57

2. Καλλιθέα 52-18 49

3. Δόξα Καλαμάτας 38-18 47

4. Πανιώνιος Καλαμάτας 51-27 44

5. Βλαχόπουλο 40-24 42

6. Πράσινα Πουλιά 34-27 34

7. Α.Ε. Λογγάς 42-35 30

8. Δαναός 38-56 26 

9. Πατίστα 40-49 24

10. Νέδουσα 28-38 23

11. Α.Σ. Φυτειάς 29-54 19

12. Παναθηναϊκός Καλαμάτας 27-43 18

* Η Στενωσιά έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δαναός - Καλλιθέα

Στενωσιά - Πανιώνιος

Παναθηναϊκός Καλ. - Πράσινα Πουλιά

ΑΣ Φυτειάς - Βλαχόπουλο

ΑΕ Λογγά - Θύελλα Χαρακοπιού

Δόξα - Νέδουσα

Ρεπό: Πατίστα

 

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ