Η εικόνα όλων των αγώνων σε Α' τοπική και Α1 κατηγορία Λακωνίας

ΑΕ Σπάρτης και Ολυμπιακός Γυθείου συνέχισαν με νίκες, έκαναν το «11 στα 11» και εξακολουθούν να ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας της Α' τοπικής στην Λακωνία.
Η εικόνα της 11ης αγωνιστικής στην Α' τοπική έχει ως εξής:

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΠΑΡΤΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΗΡ. 1-1
Μετά από ένα καλό σε γενικές γραμμές παιχνίδι, Λεωνίδας Σπάρτης και Απόλλων Ξηρ. ήρθαν ισόπαλοι 1-1, αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο. Πριν τον αγώνα κρατήθηκε 1 λεπτό σιγή για τον άδικο χαμό του παλαιού ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα Πέτρου Κωστάκου (είχε παίξει για 10 χρόνια με τα χρώματα του Ξηροκ.). Επίσης οι παίκτες του Απόλλωνα έφεραν μαύρα περιβραχιόνια στις φανέλες τους.
ΓΚΟΛ
44' Γ. Διαμαντάκος από κοντά έκανε το 0-1, αφού προηγουμένως κεφαλιά του ίδιου είχε βρει το δοκάρι και στην επιστροφή την έστειλε στα δίχτυα. 88' Λεον. Τσάννι με φοβερό απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Δοκάρι για τον Λεωνίδα Σπάρτης στο 22' με τον Λιόκαντο.
Διαιτητής: Ν. Ανούσος. Βοηθοί: Π. Πίνταρχας, Ζαχ. Νικολουδάκος.

ΑΜΙΛΛΑ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΟΥ - ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ 1-0
Το γκολ που πέτυχε στο 8' ο Μιχ. Πετρούλιας ήταν αρκετό να δώσει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην Αμιλλα Αγ. Ιωάννου, κερδίζοντας το Κάστρο Μονεμβασιάς 1-0, που με την ήττα του αυτή βρίσκεται πλέον στην ουρά της βαθμολογίας.
Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους στο 80' είχε ο Μπαρμπαγιαννάκος, ενώ η γηπεδούχος ομάδα τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ιωάν. Φλώρου στο 86' (2η κίτρινη).
Διαιτητής: Π. Γουρδομιχάλης. Βοηθοί: Σπ. Χανδόλιας, Αντ. Ατσαβές.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΣΥΚΙΑΣ - ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ 2-8
«Διαδικαστικό χαρακτήρα» είχε η συνάντηση Ατρόμητου Συκιάς - ΑΕ Σπάρτης που έληξε με άνετη επικράτηση 2-8. Εδώ πρέπει να τονισθεί ότι για πρώτη φορά μέχρι στιγμής σε παιχνίδι στο πρωτάθλημα, η ομάδα της ΑΕ Σπάρτης δέχθηκε δύο γκολ σε 1 παιχνίδι.
ΓΚΟΛ
5' Ξεν. Μοσχογιάννης 0-1 κεφαλιά, 8' Τόνι Χοντζάι 0-2, 24' Ντ. Σπιροπάλι 0-3, 25' Παν. Τσούκλης 0-4, 27' Αργ. Αράπογλου 0-5 φάουλ, 30' Ι. Πορφύρης 1-5, 44' Ντ. Σπιροπάλι 1-6, 50' Ιωάν. Πορφύρης 2-6 πέναλτι, 75' Γ. Σεμερτζίδης 2-7, 87' Σταύρος Γκέρτσος 2-8.
Διαιτητής: Σπ. Σελίμος. Βοηθοί: Αλ. Αγρανιώτης, Δημ. Μπούτσαλης.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΕΥΚ/ΤΟΣ - ΑΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΦΙΛΙΣΙΟΥ 2-2
Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι γεμάτο με πάθος και από τις δύο ομάδες, Κεραυνός Λευκ/τος και ΑΕ Περιστερίου Φιλισίου ήρθαν ισόπαλοι 2-2.
ΓΚΟΛ
7' Αποστ. Γουρδομιχάλης 0-1 πέναλτι, 25' Τζ. Ντίνι 1-1, 40' Κερίμ Φατιόν 2-1 κεφαλιά, 46' Βασ. Στρατήγης 2-2.
Να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία, οι γηπεδούχοι ότι κακώς δεν μέτρησε γκολ που πέτυχαν στο 35' με τον Τσιλιβίτα (ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ με υπόδειξη του βοηθού Ανδρ. Κουράκου) και δεν τους δόθηκε πέναλτι στο 83' σε ανατροπή του Ντίνι (στη φάση αυτή δόθηκε φάουλ, ότι δηλαδή η ανατροπή έγινε έξω από την περιοχή).
Οι φιλοξενούμενοι επίσης διαμαρτύρονται ότι κακώς δεν μέτρησε γκολ που πέτυχαν στο 75' με τον Ρήγα, ότι δηλαδή η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή με την υπόδειξη του βοηθού Ανδρ. Κουράκου.
Διαιτητής: Γ. Παλαμίδας. Βοηθοί: Αντ. Ατσαβές, Ανδρ. Κουράκος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ - ΑΟ ΛΟΓΓΑΣΤΡΑΣ 3-0
Ο Ολυμπιακός Γυθείου καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης κερδίζοντας τον ΑΟ Λογγάστρας 3-0 και μαζί με την ΑΕ Σπάρτης να οδηγούν την κούρσα έχοντας το απόλυτο ΙΙ Χ ΙΙ.
ΓΚΟΛ
32' Κ. Καζιάννης με κεφαλιά ψαράκι σε σέντρα από δεξιά του Μπουρελάκου άνοιξε το σκορ 1-0. 46' Βασ. Τζανετάκος με εύστοχο κτύπημα πέναλτι 2-0 (ανατροπή του ίδιου από Υμέρι). 50' Γ. Σαμπατάκος με κεφαλιά «έγραψε» το 3-0 σε σέντρα του Μπουρελάκου, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Διαιτητής: Αλ. Αγρανιώτης. Βοηθοί: Ελ. Παυλέρου, Δημ. Μπούτσαλης.

ΜΟΛΑΪΚΟΣ - ΑΕ ΔΗΜΟΥ ΠΕΛΛΑΝΑΣ 3-1
Μετά από ένα καλό σε γενικές γραμμές παιχνίδι, ο Μολαϊκός κέρδισε δίκαια την ΑΕ Δήμου Πελλάνας (είχε αρκετές ελλείψεις) 3-1 και βρίσκεται μόνος του στην 4η θέση της βαθμολογίας.
ΓΚΟΛ
10' Τριάντ. Αβδούλος με κεφαλιά 1-0 ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε από αριστερά ο Τζώρτζης. 32' Παρ. Μάντης με πλασέ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 2-0. Στο 72' ο Σπύρος Γεώργας με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0 για να μειώσει η φιλοξενούμενη ομάδα με τον νεαρό Θεόδ. Γεωργαντά στο 84' σε 3-1. Κόκκινη κάρτα δέχθηκαν στο 49' οι Γ. Αναστασάκος (Μολαϊκός) για εξύβριση αντιπάλου και Αχ. Ασλανίδης (ΑΕ Δήμου Πελλάνας) για αγκωνιά σε αυτί.
Διαιτητής: Ν. Ανούσος. Βοηθοί: Κ. Δημακάκος, Ι. Πούλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ - ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ 0-3
Με συνοπτικές διαδικασίες ο Λεωνίδας Γλυκόβρυσης πέρασε από το Βλαχιώτη κερδίζοντας τον Αστέρα Βλαχιώτη 0-3 και βρίσκεται μόνος του στην 3η θέση της βαθμολογίας.
ΓΚΟΛ
14' Ιωάν. Βελιανίτης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ 0-1. 45' Κάθετη ωραία μπαλιά του Γ. Λάτση στον Γ. Καλογιάννη και 0-2. Στο 72' με πλασέ μέσα από την περιοχή ο Μαρτίν Σουκούλι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.
Διαιτητής: Σπ. Σελίμος. Βοηθοί: Ζαχ. Νικολουδάκος, Ηλ. Μαυρακάκος.

πήρε το ντέρμπι

Ο Ευρώτας Έλους νίκησε με το εντυπωσιακό 4-1 εκτός έδρας τον ΑΣ Απιδιάς στο ντέρμπι κορυφής της 11ης αγωνιστικής και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο στην Α1 κατηγορία της Λακωνίας.
Αναλυτικά η εικόνα των αγώνων, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. - ΑΟ ΔΑΦΝΙΟΥ 3-2
Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου κέρδισε τον ΑΟ Δαφνίου 3-2, πετυχαίνοντας έτσι την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα.
ΓΚΟΛ
32' Σπ. Τσαρούχας 0-1, 50' Παν. Αρνιώτης 1-1, 57' Δημ. Μοίρας 2-1, 72' Ηλ. Τσαρούχας 2-2, 80' Παν. Αρνιώτης 3-2 φάουλ
Διαιτητής: Ν. Αλειφερόπουλος. Βοηθοί: Αντ. Σιγγάρης, Χρ. Γιαννόπουλος.

ΑΣ ΜΑΝΗΣ - ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΒΡΟΝΤΑΜΑ 0-2
Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Ηφαιστος Βρονταμά κερδίζοντας τον ΑΣ Μάνης 0-2 και αναπτέρωσε έτσι τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του ΑΣ Μάνης προσπάθησε για ό,τι το καλύτερο, ενώ είχε και τρία δοκάρια με τους Κελασίδη 10', Γ. Γρηγοράκο 52' και Τομάρι 59' και βρίσκεται πλέον στην τελευταία θέση.
ΓΚΟΛ
43' Ν. Αγγελάτος 0-1 με απ’ ευθείας κτύπημα κόρνερ. 51' Γεράσ. Γεωργόπουλος 0-2. Κόκκινη κάρτα στο 57' δέχθηκε ο Γ. Γρηγοράκος (ΑΣ Μάνης) για κτύπημα αντιπάλου.
Διαιτητής: Δ. Καρβούνης. Βοηθοί: Ι. Ζαχαράκης, Μαρία Κωτσονούρη.

ΑΣ ΑΠΙΔΙΑΣ - ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ 1-4
Ο Ευρώτας Ελους κάνοντας επίδειξη ισχύος πέρασε και το εμπόδιο του ΑΣ Απιδιάς, κερδίζοντάς τον στην έδρα του 1-4 και ξέφυγε πλέον 8 βαθμούς μπροστά και είναι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο.
ΓΚΟΛ
25' Γιώργος Αλίμπαλης 0-1 με κεφαλιά, σε σέντρα φάουλ που εκτέλεσε ο Αρ. Μιχελάκος, ο οποίος στις καθυστερήσεις του Α' ημιχρόνου «έγραψε» το 0-2. Στο 60' ο Παν. Μαργαρίτης από μπαλιά του Μπούτσαλη μείωσε σε 1-2. Στο 75' ο Γ. Αλίμπαλης με απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ έκανε το 1-3 (δοκάρι και μέσα), ενώ στη συνέχεια δέχθηκε κόκκινη κάρτα για άσεμνη χειρονομία. Το τελικό 1-4 σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον Μανταλίν Ροτσέα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΙΚΩΝ - ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ 1-4
Ο Πανγυθεατικός παρ’ όλο ότι δέχθηκε πρώτος γκολ, στη συνέχεια ανέβηκε και έφυγε από τη Νεάπολη με «σπουδαίο διπλό» κερδίζοντας τον Εθνικό Βατίκων 1-4 και είναι πλέον ένα από τα φαβορί για άνοδο στην Α' κατηγορία.
Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται ότι κακώς τους ακυρώθηκαν δύο γκολ που πέτυχαν οι Νικ. Τζουβάρας 50' ως οφ-σάιντ και Μεϊμέτης 60' (ότι δηλαδή η μπάλα στη σέντρα που έγινε είχε περάσει απ’ έξω από την γραμμή).
ΓΚΟΛ
38' Νικ. Μεϊμέτης 1-0, 45' Δημ. Κούρταλης 1-1, 55' Δημ. Λιγνός 1-2, 75' Δημ. Κούρταλης 1-3, 76' Δημ. Λιγνός 1-4
Διαιτητής: Ν. Αλειφερόπουλος. Βοηθοί: Αντ. Σιγγάρη, Λ. Μιχαλίτσης.

ΚΑΣΤΡΟ ΓΕΡΑΚΙΟΥ - ΤΑΞΙΑΡΧΕΣ ΝΙΑΤΩΝ 1-1
Μετά από ένα καλό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων, Κάστρο Γερακίου και Ταξιάρχες Νιάτων ήρθαν ισόπαλοι 1-1.
Στο σκορ προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ιωάν. Κώνστα με κεφαλιά στο 48' σε σέντρα που έγινε από δεξιά του Μιχ. Σάκκαρη.
Η ισοφάριση ήρθε στο 80' από τον Λυκ. Κουρή μετά από μπαλιά από δεξιά του Πουλημένου.
Από ένα δοκάρι η κάθε ομάδα: 16' Διον. Πάου (Κάστρο Γερ.), 83' Ν. Μπούτσαλης (Ταξιάρχες).
Διαιτητής: Σπ. Χανδόλιας. Βοηθοί: Πέτρ. Λεκάκος, Μαρία Κωτσονούρη.

ΑΜΥΚΛΙΑΚΟΣ - ΒΟΙΑΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ 1-0
Με γκολ που σημείωσε στο 25' με ατομική προσπάθεια ο Δημ. Μακρής, ο Αμυκλιακός κέρδισε τον Βοία Νεάπολης 1-0 και είναι ένα από τα φαβορί για άνοδο στην Α' κατηγορία. Από την πλευρά του ο Βοίας προσπάθησε, ενώ διαμαρτύρεται ότι κακώς δεν μέτρησε γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Βορνίκου (ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ) με την υπόδειξη της βοηθού Ελευθ. Κυριακοπούλου. Επίσης η ομάδα της Νεάπολης δέχθηκε δύο κόκκινες κάρτες στο 90+ Ι. Λιβανός (2η κίτρινη) και μετά την λήξη του αγώνα ο Κ. Λιβανός (2η κίτρινη).
Διαιτητής: Π. Μαρινόπουλος. Βοηθοί: Ι. Ζαχαράκης, Ελευθ. Κυριακοπούλου.