Σάββατο, 02 Φεβρουάριος 2013 18:51

Ο Περόνε διατήρησε στο 95' το αήττητο στην Τρίπολη (2-2 με ΠΑΟ)

Ενω όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα έφευγε νικητής από την Τρίπολη, ο Περόνε στο 95 έσωσε την παρτίδα διατηρώντας το αήττητο και την ομάδα του σε τροχιά Champions League. O "δαιμονισμένος"  Σισοκό και οι πολύ καλοί Ζέκα και Βιτόλο δεν ήταν τελικά αρκετοί για την ομάδα του Φάμπρι για να δώσουν ένα πολύτιμο τρίποντο για τη συνέχεια. Ο Αστέρας τώρα περιμένει την αυριανή αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Αρη στο "Βικελίδης" για να δει αν θα παραμείνει μόνος δεύτερος στη βαθμολογία.

90+5' ΓΚΟΛ Ισοφάριση για τον Αστέρα μετά από εύστοχο πέναλτι αλά Πανένκα από τον Περόνε.

90+4' Πέναλτι για τον Αστέρα μετά από χέρι του Μπουμσόνγκ στην κορυφή της περιοχής

90+3' Πολύ ωραίο 1-2 του Τοτσέ με τον Μαυρία με τον δεύτερο να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία

90+ 2' Η απόκρουση του αγώνα από τον Καρνέζη με το ένα χέρι, σε δυνατή κεφαλιά Περόνε από σέντρα του Ναβάρο.

90+ 1' Ο Μαυρίας στη θέση του Ζέκα

87' Κίτρινη κάρτα στον Σο, διότι καθυστέρησε να  βγει από το γήπεδο, όντας τραυματίας (!)

80' Καλό σουτ του Εγκον από πλάγια δεξιά, μπλοκάρει ο Καρνέζης.

76' Ο Εγκον στη θέση του Ουσέρο για τον Αστέρα, ο οποίος εξαντλεί τις αλλαγές του για σήμερα.

72' ΓΚΟΛ Τρομερό γκολ από τον Σισοκό, ο οποίος από το ύψος της περιοχής πλάγια δεξιά βάζει και πάλι μπροστά τον Παναθηναϊκό. (1-2_

66' Ο Φουρλάνος στη θέση του Καζιγιάμα.

63' Βελτιωμένος ο Παναθηναϊκός χωρίς όμως τη μεγάλη φάση. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη με την είσοδο του Κάφα παίζει πλέον με δύο υψηλόσωμους επιθετικούς (μαζί με τον Περόνε) θα επιχειρήσει να πιέσει περισσότερο με σέντρες.

62' Στην θέση του Ντε Μπλάσις ο νεαποκτηθείς Κάφα

46' Στη θέση του Πιπίνη ο Φορμίκα και για τους φιλοξενούμενους στη θέση του Βελάσκεζ ο Τριανταφυλλόπουλος.

46' Εναρξη δευτέρου μέρους.

Μοιρασμένο στα δύο το πρώτο μέρος με τον Παναθηναϊκό να έχει υπεροχή στο πρώτο 20λεπτο και τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία από εκεί και πέρα. Το γκολ της ισοφάρισης ανέβασε την ψυχολογία των παικτών του Σάκη Τσιώλη που πίεσαν αρκετά. Δεν λείπουν τα σκληρά μαρκαρίσματα στο παιχνίδι, ιδίως στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους.

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις.

43' Ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν μετά από φάουλ - γέμισμα του Ράγιος, ο Μπαρτολίνι από κοντά δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

42' Κίτρινη στον Βιτόλο

35' Δυνατό σουτ του Ουσέρο έξω από την περιοχή με φάλτσα η μπάλα όμως στα χέρια του Καρνέζη.

26' ΓΚΟΛ Γύρισμα Περόνε στον Ράγιος και αυτός με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα (1-1)

21' Δυνατή κεφαλιά του Σο μετά από κόρνερ του Σισοκό με τον Ράγιος να διώχνει με κεφαλιά πάνω στη γραμμή και να παραχωρεί κόρνερ.

16' Ο Αστέρας ζητάει πέναλτι σε ανατροπή του Ντα Μπλάσις από τον Μπουμσονγκ, όμως ο Γιάχος σταματάει το παιχνίδι και δείχνει την κίτρινη στον Αργεντίνο για "θέατρο". Κίτρινη και στον Βελάσκεζ για διαμαρτυρία.

12' Πρώτο σουτ για τους γηπεδούχους με τον Ναβάρο με τη μπάλα όμως να περνάει άουτ.

6' ΓΚΟΛ Μεγάλη μπαλιά του Ζέκα από αριστερά με το Σισόκο να κατεβάζει ωραία και μέσα από την περιοχή να πλασάρει και να γράφει το 0-1

2' Πρώτο σουτ από τον Τοτσέ για τον Παναθηναϊκό χωρίς τύχη.

1' Πρώτο σφύριγμα από τον Γιάχο (Χίος) με βοηθούς τους Φαντόπουλο (Πειραιάς) και Κούλα Χασάν (Μακεδονία)

Περίπου 10 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα και στο γήπεδο του Αστέρα βρίσκονται περισσότεροι από 3.000 φίλαθλοι εκ των οποίων 500 περίπου είναι φίλοι του Παναθηναϊκού από την Αθήνα, αλλά και από γειτονικές περιοχές της Πελοποννήσου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Φούλοπ, Τσαμπούρης, Πιπίνης (46' Φορμίκα), Μπαρτολίνι, Σανκαρέ, Ουσέρο (76' Εγκον), Αλβάρεζ, Ράγιος, Ντε Μπλάσις (62' Κάφα), Περόνε, Ναβάρο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Μαρίνος, Μπουμσόνγκ, Βελάσκεζ (46' Τριανταφυλλόπουλος), Σο, Βιτόλο, Σισοκό, Ζέκα (91' Μαυρίας), Καζιγιάμα (66' Φουρλάνος), Τοτσέ

Σε αναμετρήσεις που ολοκληρώθηκαν πριν λίγο για τη Superleague η ΑΕΚ  επικράτησε με 1-0 του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ, ενώ η Ξάνθη νίκησε εντός έδρας με 2-0 τον Πλατανιά.

Καλησπέρα από το γήπεδο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" της Τρίπολης, όπου σε περίπου μισή ώρα θα ξεκινήσει η αναμέτρηση του Αστέρα με τον Παναθηναϊκό για την 20η αγωνιστική της Superleague. Σημαντικό ματς και για τις δύο ομάδες. Ο Αστέρας θα προσπαθήσει να πάρει τη νίκη για να διατηρηθεί στις ψηλές θέσεις και σε τροχιά Champions League, ενώ οι πράσινοι μετά τη νίκη της περασμένης εβδομάδας στο Περιστέρι πάνε για ότι καλύτερο με σκοπό να... προλάβουν τα play off.