Σάββατο, 15 Δεκέμβριος 2018 12:40

Β’ ΤΟΠΙΚΗ: Τα βλέμματα στο Πράσινα Πουλιά – ΑΕΚ Καλαμάτας

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

 

Με τις αναμετρήσεις της 11ης αγωνιστικής θα συνεχιστεί αυτό το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Β’ τοπικής και στους δύο ομίλους.

Στον πρώτο την κούρσα οδηγεί ο Αστέρας Αρφαρών και στον δεύτερο προπορεύεται η ΑΕΚ Καλαμάτας.

Η ομάδα των Αρφαρών μετά το σπουδαίο διπλό στην Καλαμάτα επί του Μεσσηνιακού αναμένεται να έχει εύκολο έργο απέναντι στον Αρι, ενώ ο δεύτερος Αίαντας που βαδίζει από νίκη σε νίκη υποδέχεται τον αδύναμο Παπαφλέσσα Αμφειας.

Αμφίρροπο ματς θα γίνει στο Δώριο μεταξύ του Διαγόρα Κοπανακίου και του Μεσσηνιακού, με τις δύο ομάδες να είναι στην 5η και 4η θέση αντίστοιχα.

Ο Νέος Αρις που έχει σκαρφαλώσει στην 3η θέση παίζει στην Καλαμάτα με τον Παναθηναϊκό και θα ψάξει ένα ακόμη διπλό.

Στο δεύτερο όμιλο ξεχωρίζει το καλαματιανό ντέρμπι της ΑΕΚ με τα Πράσινα Πουλιά στο γήπεδο του Κορδία. Οι “κιτρινόμαυροι” είναι στην πρώτη θέση και θέλουν να διατηρηθούν εκεί, με τα Πράσινα να στοχεύουν στο τρίποντο για να πλησιάσουν στην κορυφή.

Η Λογγά που είναι στη 2η θέση παίζει στο Βλαχόπουλο με τον τοπικό Παπαφλέσσα, ο οποίος δεν τα πάει καλά τώρα τελευταία και θέλει να κάνει μια νέα αρχή.

Στη Μεσσήνη η Ακαδημία Πάμισος φιλοξενεί τον Κεραυνό Καλαμάτας, σε ένα ματς ανοικτό σε κάθε αποτέλεσμα, ενώ Πανιώνιος και Καλλιθέα έχουν τον πρώτο λόγο απέναντι σε Δόξα και Δαναό αντίστοιχα.

 Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και οι διαιτητές έχουν ως εξής:

 

1ος όμιλος

Σάββατο

Παναθηναικός Καλαμάτας – Νέος Άρις

Γεωργαντάς, Ντοχας, Αραπης

Γήπεδο ‘’Γ. Λουκαρέας’’

Αίαντας Καλαμάτας – Άμφεια

Σκόρδος, Γάκης, Σαπουτζής

Γήπεδο ‘’Παναγιώτης Μπαχράμης’’

Αστέρας Αρφαρών – ΑΠΣ Άρις

Ρέκκας, Ρηγόπουλος, Διακουμάκος

Γήπεδο Αρφαρών

Διαγόρας Κοπανακίου – Μεσσηνιακός

Ζαρακοβίτης, Η. Μπουρίκας, Χ. Μπουρίκας

Γήπεδο Δωρίου

 

Κυριακή

 

Θύελλα Μερόπης – Ατρόμητος Πλατύ

Μπασιλάρης, Μπαρδης, Γαιτάνης

Γήπεδο Μελιγαλά

Α.Ε. Γαργαλιάνων – Αστέρας Βαλύρας 0-3 α.α

* Όλες οι αναμετρήσεις θα ξεκινήσουν στις 3 μ.μ

 

2ος όμιλος

Σάββατο

Καλλιθέα – Δαναός

Τζεμαλαϊ, Αδαμόπουλος, Μιχαλόπουλος

Γήπεδο Μεθώνη

Βλαχόπουλο – Λογγά

Τσουλάκος, Γιαννέτσος, Καμαι

Γήπεδο Βλαχόπουλο

Πράσινα Πουλιά – ΑΕΚ Καλαμάτας

Πλακογιάννης, Ταβουλαρέας, Τσαούση

Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ

Ακαδημία Πάμισος – Κεραυνός Καλαμάτας

Κομπιλίρης, Γαλακούτης, Τσαβδαρίδης

Γήπεδο Μεσσήνης

 

Κυριακή

 

Δόξα Καλαμάτας – Πανιώνιος Καλαμάτας

Ψηλοπαναγιώτης, Τζιαμουράνης, Μαλαπάνη

Γήπεδο ‘’Παναγιώτης Μπαχράμης’’

Εθνικός Καλαμάτας – Νέδουσα Αλαγονίας 0-3 α.α

* Όλοι οι αγώνες θα ξεκινήσουν στις 3 μ.μ, εκτός από το Δόξα Καλαμάτας – Πανιώνιος Καλαμάτας που θα αρχίσει στις 6 μ.μ

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (1ος όμιλος)

1. Αρφαρά 21-5 24

2. Αίαντας 18-12 21

3. Νέος Αρις 20-7 19

4. Μεσσηνιακός 20-15 16

5. Κοπανάκι 11-13 15

-. Πατίστα 15-18 15

7. Βαλύρα 15-8 13

8. ΑΠΣ Αρις 9-18 10

9. Θύελλα Μερόπης 3-11 9

10. Παναθηναϊκός Καλ. 10-18 7

11. Αμφεια 9-18 6

12. Ατρόμητος Πλατύ 9-18 2

- Η ΑΕ Γαργαλιάνων δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2ος όμιλος)

1. ΑΕΚ 24-6 22

2. Λογγά 16-5 19

3. Πράσινα Πουλιά 18-11 18

4. Ακαδημία Πάμισος 8-6 17

5. Πανιώνιος 13-7 16

-. Κεραυνός 18-15 16

7. Καλλιθέα 16-2 14

8. Βλαχόπουλο 14-16 13

9. Δαναός 11-21 7

10. Λέικα 4-27 6

11. Νέδουσα 8-17 4

12. Δόξα 6-24 1

- Ο Εθνικός Καλαμάτας δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα.

- Ενα ματς λιγότερο έχουν Πανιώνιος και Καλλιθέα.

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ