Κυριακή, 03 Φεβρουάριος 2013 22:37

Πιο ουσιαστική η Εράνη στο ντέρμπι με Πάμισο

Η Εράνη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο μεσσηνιακό ντέρμπι με τον Πάμισο με σκορ 1-0, χάρις σε ένα φανταστικό γκολ που πέτυχε 15 λεπτά πριν το τέλος ο Γιώργος Παναγόπουλος… Μια νίκη που δίνει προβάδισμα στη φιλιατρινή ομάδα όσον αφορά την παραμονή, αφού διατηρήθηκε στη σωτήρια 6η θέση και αύξησε στους τρεις τους βαθμούς που την χωρίζουν από την 7η θέση.
Μεγάλος χαμένος από το ντέρμπι ήταν ο Πάμισος που ήταν συνάμα και μεγάλος άτυχος… Κι αυτό γιατί η ομάδα της Μεσσήνης δεν άξιζε σε καμία περίπτωση την ήττα, αλλά αντιθέτως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερη από την Εράνη και θα μπορούσε να είχε πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ. Μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο ακυρώθηκε ως οφσάιντ ένα γκολ που πέτυχε ο Φιλόπουλος για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι και ενδεχομένως να είχαν δίκιο. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιώργου Αργυρόπουλου ανέβασε την απόδοσή της χάνοντας δύο κλασικές ευκαιρίες και έχοντας ένα δοκάρι με τον Δημητρακόπουλο στις καθυστερήσεις.
Ομως στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος και ο Πάμισος πλήρωσε σε ένα ακόμη ματς το πρόβλημα που έχει στο γκολ, ενώ η Εράνη ήταν πιο αποτελεσματική και έπαιξε με πάθος για το τρίποντο.
Ετσι η ομάδα της Μεσσήνης παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και πλέον κυνηγά ένα… θαύμα για να παραμείνει στην κατηγορία. Κι αυτό γιατί απέχει επτά βαθμούς από την 6η θέση και απομένουν μόλις πέντε αγωνιστικές.

Πολύς κόσμος στο γήπεδο

Οαγώνας έγινε μπροστά σε 400 και πλέον φιλάθλους της Εράνης που δημιούργησαν ωραία ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα και ώθησαν την ομάδα τους στη νίκη.
Οι γηπεδούχοι που στο πρώτο μέρος είχαν τον αέρα υπέρ τους, μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και από τα πρώτα λεπτά κέρδισαν το κέντρο, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ο Πάμισος προτίμησε να περιμένει την Εράνη και σκοπός του ήταν να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Ανούσια υπεροχή η Εράνη

Στα πρώτα 45 λεπτά έγιναν ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με την ομάδα του Γιώργου Αργυρόπουλου να έχει την καθολική κατοχή, όμως να μην μπορεί να πατήσει περιοχή και να φτιάξει ευκαιρίες. Στο 15' ο Μανδραπήλιας έδωσε δεξιά στον Παναγόπουλο που έκανε τη συρτή σέντρα, με τον Κώτσο να προσπαθεί με τακουνάκι να βρει τον Σταθόπουλο, όμως ο Μπούρδος απομάκρυνε.

Ακυρώθηκε γκολ του
Φιλόπουλου στο 43'

Η επόμενη καλή στιγμή ήταν στο 43' για λογαριασμό του Παμίσου…
Ο Πατσιώτης εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο κάτω από το κέντρο και ο Φιλόπουλος από κοντά με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα…
Ομως η β' βοηθός Παυλερού σήκωσε έγκαιρα τη σημαία της και υπέδειξε τον Φιλόπουλο σε θέση οφσάιντ ακυρώνοντας το γκολ, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των Νησιωτών.
Χωρίς να είμαστε κατηγορηματικοί αφού δεν ήμασταν στην ίδια ευθεία, το γκολ πρέπει να ήταν κανονικό αφού δεν φάνηκε να ήταν μπροστά ο Φιλόπουλος όταν η μπάλα έφυγε από το πόδι του Πατσιώτη.
Ο αμυντικός του Παμίσου έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα και ενώ είχε δίπλα του αρκετούς παίκτες.
Οπως και να 'χει το γκολ δεν μέτρησε και σίγουρα αν γινόταν σε εκείνο το σημείο το 0-1, θα βλέπαμε άλλο παιχνίδι στο β' μέρος.

Κυριάρχησε ο Πάμισος
στο β' ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μετά το 60' ο Πάμισος ήταν ο κυρίαρχος της αναμέτρησης και έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ. Στο 58' πάντως ο Παναγόπουλος σε αντεπίθεση πήγε να τροφοδοτήσει τον Σταθόπουλο που έβγαινε τετ α τετ, όμως ο Ανδρέου "διάβασε" τη φάση και βγαίνοντας έγκαιρα απομάκρυνε με τα πόδια.
Στο επόμενο λεπτό χάθηκε η ευκαιρία του αγώνα για τον Πάμισο όταν ο Δημητρακόπουλος με κεφαλιά έδωσε στον Διακουμή που βγήκε σε ένα ονειρεμένο τετ α τετ… Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων είχε όλη την άνεση να πλασάρει ψύχραιμα, όμως δεν έκανε καλό σουτ και ο Αθανασόπουλος απέκρουσε με τα πόδια, σώζοντας την ομάδα του από ένα σίγουρο γκολ.
Στο 60' οι Νησιώτες έχασαν κι άλλη καλή ευκαιρία με τον Κωτσάκη να στρώνει από δεξιά στον Αντωνίου που σούταρε από καλή θέση λίγο άουτ. Η Εράνη απείλησε κι αυτή στο 62' με τον Σπυρόπουλο να δίνει με τακουνάκι στον Μανδραπήλια που σούταρε, όμως ο Ανδρέου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο 67' η ομάδα της Μεσσήνης έχασε νέα κλασική ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Δημητρακόπουλου ο Φιλόπουλος από τα 3 μέτρα δεν βρήκε καλά την μπάλα που έφυγε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι!
Στο 71' ο Ζώης πήρε την κεφαλιά από κόρνερ του Καραχάλιου όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο 75' το μοναδικό γκολ

Και φτάνουμε στο 75' όταν ο δραστήριος και χθες Σταθόπουλος σε αντεπίθεση από αριστερά έκανε ωραία ενέργεια και έδωσε στον Παναγόπουλο που απέφυγε έναν αντίπαλο και με δυνατό σουτ δέκα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο αριστερό
"Γ" του Ανδρέου για το 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Στη συνέχεια ο Πάμισος τα έπαιξε όλα για όλα και βγήκε μαζικά μπροστά για την ισοφάριση.

Δοκάρι με Δημητρακόπουλο στο 93'

Ομως στο 93' στάθηκε και πάλι άτυχος όταν το φάουλ του Δημητρακόπουλου σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Αθανασόπουλου!
Από την Εράνη μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Αλεβίζος και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ανδρώνης, Ζώης και Παναγόπουλος.
Καλύτεροι του Παμίσου οι Βεργόπουλος, Δημητρακόπουλος, Φιλόπουλος και Πατσιώτης.
Καλή ήταν η διαιτησία του Σελίμου (Λακωνίας). Σωστές υποδείξεις είχε ο πρώτος βοηθός Παλαμίδας, ενώ η β' βοηθός Παυλερού ελέγχεται για τη φάση του 43' που ακυρώθηκε γκολ του Φιλόπουλου για τον Πάμισο.
Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Μπούρδος, Καραχάλιος, Διαμαντόπουλος και Σπυρόπουλος.
ΕΡΑΝΗ: Αθανασόπουλος, Ανδρώνης, Ζώης, Κ. Καραχάλιος, Διαμαντόπουλος, Κώτσος (63' Αντωνόπουλος), Αλεβίζος, Παναγόπουλος, Μανδραπήλιας (89' Μιχαλακόπουλος), Σπυρόπουλος, Σταθόπουλος (84' Καραπετιάν).
ΠΑΜΙΣΟΣ: Ανδρέου, Κωτσάκης, Κάτσος, Πατσιώτης (81' Μωρόγιωργας), Αντωνίου (72' λ. τρ. Σταματάκης), Φιλόπουλος, Μπούρδος, Διακουμής, Δημητρακόπουλος, Χριστόπουλος (66' Χαρμπίλας), Βεργόπουλος.

Πετρουλάκης: "Συγχαρητήρια σε τεχνικό τιμ
και παίκτες, το αποτέλεσμα ήταν μαγική εικόνα…"

Μετά το τέλος του αγώνα ο πρόεδρος του Παμίσου Γιώργος Πετρουλάκης έκανε την εξής δήλωση: "Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο τεχνικό τιμ (Γιώργο Αργυρόπουλο, Νίκο Γεωργακλή) και σε όλα τα παιδιά για την εμφάνιση στο ματς με την Εράνη, που ήταν αντάξια της φανέλας που φορούν. Τέτοιες εμφανίσεις μας δίνουν ελπίδα να αγωνιστούμε μέχρι τελευταία στιγμή για την παραμονή της ομάδας. Ηταν μαγική εικόνα το αποτέλεσμα. Ο Πάμισος άξιζε κάτι παραπάνω από αυτό που πήρε".