Η Καλαμάτα 2-0 την Ενωση Λέρνας

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τελικό 2-0.

4.35 μ.μ. Ευκαιρία με τον Μίνγκα στο 75' η Καλαμάτα.

4.29 μ.μ. Στο 2-0 η Καλαμάτα στο 7-0, ο Παναργειακός έχει ισοφαρίσει τον Αμβρυσσέα και η Πελλάνα τον Πάμισο.

4.14 μ.μ. Δοκάρι με τον Τάμπα στο 55' η Καλαμάτα.

4.05 μ.μ. Νέα ευκαιρία με τον Χίλγκεν στο 47'.

4.04 μ.μ. Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, Καλή ευκαιρία με τον Κάρλος μόλις στο 46' η Καλαμάτα.

Νωρίτερα για την Γ' εθνική μπάσκετ, η Καλαμάτα B.C. πήρε μεγάλη νίκη με 69-62 απέναντι στο Ληξούρι, στο ματς που έγινε στο Κλειστό της Μεσσήνης.

3.55 μ.μ. Στην Α' τοπική Μεσσηνίας στο ημίχρονο Πύλος - Ανδρούσα 1-1, Εθνικός Μελιγαλά - Κυπαρισσία 2-0, Ομόνοια - Απόλλωνας 0-2, Εράνη - Ολυμπιακός Καλ. 0-0, Τέλλος Αγρας - Πανθουριακός 0-0.

3.50 μ.μ. Στο ημίχρονο επίσης Πελλάνα - Πάμισος 0-1 με γκολ του Αλεβίζου. Παναργειακός - Αμβρυσσέας 0-1, Ασπρόπυργος - Αστέρας Βλαχιώτη 1-0, Καταστάρι - Μανδραϊκός 0-0. Αναβλήθηκαν οι αγώνες ΑΟ Υπάτου - ΑΟ Εικοσιμίας και Παναρκαδικός - Ερμιονίδα.

3.48 μ.μ. Ημίχρονο Καλαμάτα - Ενωση Λέρνα 2-0 με τα γκολ του Κάρλος στο 7' και του Λαθύρη στο 23'.

3.44 μ.μ. Από κόρνερ του Φουάση και κεφαλιά του Μπίζου, ο Πλάτης έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ στο 43΄.

3.39 μ.μ. Στο Αργος ο Παναργειακός χάνει με 1-0 από τον Αμβρυσσέα Διστόμου χάρη σε γκολ του Δήμου στο 27'.

3.37 μ.μ. Βγαίνει ο Μάρκοβιτς και θα αντικατασταθεί από τον Μαστραντωνάκη στο 36'. Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα.

3.36 μ.μ. Τράβηγμα ο Μάρκοβιτς που ζητά αλλαγή.

3.35 μ.μ. Στο 33' το ματς στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, Καλαμάτα - Ενωση Λέρνας 2-0.

3.23 μ.μ. γκοοοοοοοολ ο Λαθύρης το 2-0 στο 23'. Πολύ ωραίο γκολ για την "Μαύρη Θύελλα". Ο Μάρκοβτις άνοιξε δεξιά στον Μίνγκα, αυτός με μια στην περιοχή στον Λαθύρη ο οποίος πρόλαβε την άμυνα και τον Πλάτη και με πλασέ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα γράφοντας το 2-0. Η "Μαύρη Θύελλα" λοιπόν παίρνει από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων και δείχνει να καθαρίζει το ματς.

3.20 μ.μ. Κοντά στην ισοφάριση έφτασαν στην προηγούμενη φάση οι φιλοξενούμενοι σε ένα σημειο που η Καλαμάτα έπαιζε με 10 παίκτες καθώς είχε βγει λόγω τραυματισμού ο Αντωνιάδης. Τώρα στο 19' μπήκε ο Μπίζος στη θέση του Αντωνιάδη στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα.

3.19 μ.μ. Μεγάλη ευκαιρία η Ενωση Λέρνας στο 18', ο Μπιτζής βρήκε τον Γιαντόμ που μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το σουτ για να αποκρούσει σωτήρια ο Κασωτάκης και στην συνέχεια να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

3.18 μ.μ. Δεν μπορεί ο Αντωνιάδης, ετοιμάζεται ο Μπίζος.

3.17 μ.μ. Χτύπησε ο Αντωνιάδης της Καλαμάτας στο 15', βγήκε εκτός και θα δούμε σε λίγο αν μπορεί να συνεχίσει.

3.09 μ.μ. γκοοοοοοολ Κάρλος 1-0 για την "Μαύρη Θύελλα" στο 7'. Από εκτέλεση φάουλ του Μίνγκα, ο Πλάτης έδιωξε προ του Αντωνιάδη αλλά η μπάλα έφτασε στον Ρόνι Κάρλος που με σουτ λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή και αριστερά πέτυχε νωρίς το 1-0.

3.07 μ.μ. Δυνατά μπήκε στο ματς η Καλαμάτα, που είχε μια επίθεση με τον Λαθύρη που δεν ολοκληρώθηκε δεν στο 3' και ένα σουτ του Πινδώνη απο καλή θέση στο 5' που μπλόκαρε ο Πλάτης.

3.02 μ.μ. Ξεκίνησε το ματς, περίπου 500 θεατές στο γήπεδο του Μεσσηνιακού. Η Ενωση Λέρνας είναι στην 12η θέση του ομίλου με 9 βαθμούς.

2.59 μ.μ. Ολα έτοιμα για τη σέντρα. Με πορτοκαλί φανέλα σήμερα η Καλαμάτα καθώς φορά ασπρόμαυρα η Ενωση Λέρνας.

2.55 μ.μ. Οι συνθέσεις των ομάδων

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Κασωτάκης, Τάμπας, Φουάσης, Χίλγκεν, Αλιατίδης, Αντωνιάδης, Κάρλος, Πινδώνης, Μάρκοβιτς, Μίνγκας, Λαθύρης.

ΕΝΩΣΗ ΛΕΡΝΑΣ : Πλάτης, Λέρμας, Καιάφας, Κάπλατζης, Τσουρδίνης, Γιαντόμ, Αντωνόπουλος, Μπιτζής, Τριανταφύλλου, Κορωνίδης,

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της πρεμιέρας του β' γύρου του 8ου ομίλου της Γ' εθνικής. Η Καλαμάτα είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με 36 βαθμούς και ακολουθούν ο Παναργειακός με 32 και ο Ασπρόπυργος με 29 βαθμούς.

Ο Παναργειακός παίζει εντός με Αμβρυσσέα Διστόμου και ο Ασπρόπυργος εντός με Αστέρα Βλαχιώτη.