Σάββατο, 23 Φεβρουάριος 2019 12:14

Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Να διατηρήσει τη διαφορά θέλει το Καλό Νερό

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

 

Ενα ακόμα βήμα στο δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 τοπική θέλει να κάνει σήμερα το Καλό Νερό.

Οι πρωτοπόροι θα υποδεχτούν. την 9η της βαθμολογίας Θύελλα Χαρακοπιού, η οποία την περασμένη αγωνιστική νίκησε τη Μεθώνη και έδωσε την ευκαιρία στο Καλό Νερό να ξεφύγει με 5 βαθμούς.

Η τριφυλιακή ομάδα με τρίποντο θα διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας από τη Μεθώνη, η οποία παίζει επίσης εντός, με τον 10ο Παπαφλέσσα Χώρας, που πήρε ξεκούραστο τρίποντο με το Ασπρόχωμα.

Το Καλό Νερό έχει προβάδισμα για τον τίτλο έναντι της Μεθώνης, αλλά και οι δύο ομάδες έχουν ουσιαστικά εξασφαλίσει την άνοδο και μένει ανοιχτή η τρίτη θέση, που οδηγεί επίσης στην Α’ τοπική.

Ο Ηρακλής Καλαμάτας, παρά την ήττα την περασμένη αγωνιστική από τον Χανδριναϊκό, παραμένει τρίτος, καθώς και ο τέταρτος Ακρίτας Κορώνης γνώρισε και αυτός την ήττα από το Πεταλίδι, που είναι στην πέμπτη θέση και σε απόσταση ενός βαθμού από την Κορώνη και τεσσάρων από τον Ηρακλή.

Οι καλαματιανοί θα αναμετρηθούν με τον Α.Ο. Φυτειάς, που προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από το Καλό Νερό.

Η Κορώνη θα παίξει στο γήπεδό της με το Χανδριναϊκό, που μάχεται για την παραμονή, ενώ και το Πεταλίδι θα αγωνιστεί εκ νέου ενώπιον του κοινού του με αντίπαλο τον Ηρακλή Κυπαρισσίας, ο οποίος ανέβηκε στην 6η θέση με τη νίκη επί του Μιλτιάδη.

Η ομάδα του Πύργου Τριφυλίας, όντας στην ουρά της βαθμολογίας, θέλει μόνο νίκη με το 9ο της βαθμολογίας Δώριο για να ελπίζει στην παραμονή.

Η Αναγέννηση Παραλίας θα πάρει στα χαρτιά τους 3 βαθμούς με το Ασπρόχωμα και έτσι η ζώνη θα ανέβει στους 20 βαθμούς.

Να σημειωθεί ότι τα τέσσερα από τα έξι συνολικά παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής διεξάγονται σήμερα Σάββατο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές:

Σάββατο

Καλό Νερό – Θύελλα Χαρακοπιού

Γήπεδο Κυπαρισσίας

Καρβούνης, Αντωνόπουλος, Ηλιοπούλου

Μιλτιάδης – Δώριο

Γήπεδο Πύργου Τριφυλίας

Πλακογιάννης, Μπουρίκας, Παναγιωτόπουλος

Απόλλωνας Πεταλιδίου – Ηρακλής Κυπαρισσίας

Γήπεδο Πεταλιδίου

Ζαρακοβίτης, Τσουλάκος, Τζιαμουράνης

Ηρακλής Καλαμάτας – ΑΟ Φυτειάς

Γήπεδο ‘’Π. Μπαχράμης’’

Σκόρδος, Μπαρδής, Ρουμελιώτης

 

Κυριακή

 

Μεθώνη – Παπαφλέσσας Χώρας

Γήπεδο Μεθώνης

Πλακογιάννης, Τσοπανάκης, Παναγιωτόπουλος

Ακρίτας Κορώνης – Χανδριναϊκός

Γήπεδο Κορώνης

Καυκάς, Ρηγόπουλος, Βανικιώτης

Αναγέννηση Παραλίας – Ασπρόχωμα 3-0 (α.α.)

* Όλοι οι αγώνες θα ξεκινήσουν στις 3:30 μ.μ, εκτός από το Ηρακλής Καλαμάτας – ΑΟ Φυτειάς, που θα αρχίσει στις 6:30 μ.μ

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 18 αγώνες)

1. Καλό Νερό 50-12 49

2. Μεθώνη 33-18 44

3. Ηρακλής Καλαμάτας 27-16 35

4. Ακρίτας Κορώνης 37-20 32

5. Απόλλωνας Πεταλιδίου 30-21 31

6. Ηρακλής Κυπαρισσίας 20-25 27

7. Α.Ο. Φυτειάς 28-33 26

8. Θύελλα Χαρακοπιού 24-32 24

9. Δώριο 17-23 23

10. Παπαφλέσσας Χώρας 10-22 21

11. Χανδριναϊκός 28-34 20

12. Αναγέννηση Παραλίας 19-35 17

13. Μιλτιάδης 9-43 12

* Το Ασπρόχωμα δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ