Σάββατο, 23 Φεβρουάριος 2019 12:51

Β’ ΤΟΠΙΚΗ: Ντέρμπι κορυφής στη Λογγά

Γράφτηκε από τον

 

Ντέρμπι κορυφής περιλαμβάνει η 18η αγωνιστική στο δεύτερο όμιλο της Β’ τοπικής, καθώς η πρώτη Α.Ε. Λογγάς θα υποδεχτεί σήμερα τη δεύτερη ΑΕΚ Καλαμάτας σ’ ένα ματς που θα κρίνει πολλά για την πρωτιά.

Οι γηπεδούχοι έχουν 40 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι 39. Να σημειωθεί ότι στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου η ΑΕΚ είχε επικρατήσει με 1-0. Από εκεί και πέρα, ο τρίτος με 35 βαθμούς Πανιώνιος θα φιλοξενήσει τα Πράσινα Πουλιά που βρίσκονται στην 7η θέση και θέλει το τρίποντο για να μειώσει τη διαφορά από Λογγά – ΑΕΚ ή και τους δύο αν το ντέρμπι ολοκληρωθεί ισόπαλο. Η Ακαδημία Πάμισος (34 β.), που συμπληρώνει την πρώτη τετράδα έχει αυτή την αγωνιστική ρεπό.

Στον πρώτο όμιλο, ο Αστέρας Αρφαρών που οδηγεί την κούρσα με 39 βαθμούς θα παίξει στη Σπερχογεία με τον Παπαφλέσσα Αμφειας (7ος) και ο δεύτερος Μεσσηνιακός (37 β.) στο γήπεδο “Γ. Λουκαρέας” με τον προτελευταίο Παναθηναϊκό Καλαμάτας. Ο Αίαντας που ακολουθεί στην 3η θέση με 35 βαθμούς θα μεταβεί στο Μελιγαλά για να αντιμετωπίσει τη Θύελλα Μερόπης (9η), ενώ ο τέταρτος Διαγόρας Κοπανακίου (34 β.) έχει ρεπό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και οι διαιτητές έχουν ως εξής:

Α’ όμιλος

Σάββατο

Αστέρας Βαλύρας – ΑΠΣ Άρις

Γήπεδο Βαλύρας

Σταυρόπουλος, Σγουμπόπουλος, Αράπης

Θύελλα Μερόπης – Αίαντας Καλαμάτας

Γήπεδο Μελιγαλά

Κομπιλίρης, Μπασιλάρης, Μπουρίκας

Κυριακή

Άμφεια – Αστέρας Αρφαρών

Γήπεδο Σπερχογείας ‘’Πέτρος Γεωργανάς’’

Γκούμας, Ταβουλαρέας, Τσαούση

Παναθηναϊκός – Μεσσηνιακός

Γήπεδο ‘’Γ. Λουκαρέας’’

Γεωργαντάς, Γάκης, Τσαβδαρίδης

Ατρόμητος Πλατύ – Πατίστα

Γήπεδο Σπερχογείας “Πέτρος Γεωργανάς”

Μιχαλόπουλος, Αράπης, Γάκης

Νέος Αρις – Α.Ε. Γαργαλιάνων 3-0 (α.α.)

Ρεπό: Διαγόρας Κοπανακίου

* Όλες οι αναμετρήσεις θα ξεκινήσουν στις 3:30 μ.μ, εκτός από το Άμφεια – Αστέρας Αρφαρών και το Παναθηναϊκός Καλαμάτας – Μεσσηνιακός, που θα γίνουν στις 11 π.μ

Β’ όμιλος

Σάββατο

Λογγά – ΑΕΚ Καλαμάτας

Γήπεδο Λογγάς

Ψηλοπαναγιώτης, Τσοπανάκης, Τσίρμπας

Πανιώνιος Καλαμάτας – Πράσινα Πουλιά

Γήπεδο ‘Γ. Λουκαρέας’’

Η. Νικολόπουλος, Κασκάνης, Κυριόπουλος

Δαναός – Λέϊκα

Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ

Λιανός, Χαλκιαδάκη, Χριστοδούλου

Καλλιθέα – Δόξα Καλαμάτας

Γήπεδο Μεθώνης

Ρέκκας, Π. Νικολόπουλος, Σκαρπέτης

Κυριακή

Νέδουσα – Βλαχόπουλο

Γήπεδο ‘’Π. Μπαχράμης’’

Σερεμέτης, Ε. Τσαούση, Σ. Τσαούση

Εθνικός Καλαμάτας – Κεραυνός 0-3 (.α.α)

Ρεπό: Aκαδημία Πάμισος

* Όλα τα παιχνίδια θα ξεκινήσουν στις 3:30 μ.μ

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1ος όμιλος

1. Αρφαρά 39-9 39

2. Μεσσηνιακός 43-22 37

3. Αίας 35-20 35

4. Κοπανάκι 26-20 34

5. Νέος Αρις 32-15 30

6. Βαλύρα 22-18 23

7. Αμφεια 20-24 22

-. Πατίστα 18-26 22

9. Θύελλα Μερόπης 12-21 19

10. ΑΠΣ Αρις 16-38 16

11. Παναθηναϊκός Καλ. 15 -40 13

12. Ατρόμητος Πλατύ 16-39 5

- Η ΑΕ Γαργαλιάνων δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

2ος όμιλος

1. Λογγά 36-10 40

2. ΑΕΚ 50-17 39

3. Πανιώνιος 31-18 35

4. Ακαδημία Πάμισος 22-16 34

5. Καλλιθέα 33-8 30

6. Βλαχόπουλο 27-21 25

7. Πράσινα Πουλιά 30-22 24

8. Κεραυνός 34-36 23

9. Νέδουσα 15-32 14

10. Δαναός 19-54 11

11. Δόξα 14-40 8

-. Λέικα 10-46 8

- Ο Εθνικός Καλαμάτας δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα

 

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ