Δευτέρα, 18 Μάρτιος 2019 19:52

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - ΚΑΛΟ ΝΕΡΟ 1-1: Ισοπαλία στο ντέρμπι της Α1 τοπικής

Με τα δύο τέρματα της αναμέτρησης να σημειώνονται στο 2ο ημίχρονο, Ηρακλής Καλαμάτας και Καλό Νερό αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Ο τρίτος Ηρακλής Καλαμάτας φιλοξένησε το πρωτοπόρο Καλό Νερό προχθές το απόγευμα, στο "Παναγιώτης Μπαχράμης" , για την 21η αγωνιστική της Α1 τοπικής.

Ο γηπεδούχος ήθελε την νίκη για να παραμείνει φαβορί για την κατάκτηση της 3ης θέσης, που οδηγεί στην Α' τοπική, καθώς πριν το παιχνίδι βρισκόταν 4 βαθμούς μπροστά από τον 4ο Ακρίτα Κορώνης και πλέον είναι στους +2.

Ο Ηρακλής έφτασε τους 39 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι θέλουν ένα βαθμό για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την άνοδο στην Α' (είναι 15 βαθμούς μπροστά από την 4η θέση, ενώ έχουν απομείνει 5 παιχνίδια) και θέλουν να κατακτήσουν το πρωτάθλημα. Με 52 βαθμούς είναι στην πρώτη θέση, 4 μπροστά από Μεθώνη.

Αρκετά καλό ρυθμό είχε το πρώτο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες, με πολύ καλές στιγμές, χωρίς ωστόσο να υπάρξει κάποιο τέρμα. Δοκάρι με τον Δεμπεγιώτη είχε το Καλό Νερό στο 21ο λεπτό.

Με ένα εξαιρετικό γκολ του Βαΐτση ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ στις αρχές του δεύτερου 45λεπτου και συγκεκριμένα στο 51'.

Η ισοφάριση ήρθε στην επόμενη καλή φάση του αγώνα, στο 69' με τον Παναγούλια.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων λίγο έλειψε το Καλό Νερό να κάνει την ολική ανατροπή αλλά ο Αλάμαρας πρόλαβε και έδιωξε το πλασέ του Κυριακούλη σε κόρνερ.

Τα γκολ και οι φάσεις

6' Το Καλό Νερό είχε ακυρωθέν γκολ με τον Διονυσόπουλο, με τον επόπτη να θεωρεί ότι η μπάλα είχε βγει άουτ.

15' Ο Νεμπεγιώτης "κρέμασε" τον τερματοφύλακα του Ηρακλή, αλλά ο Μπρακούλιας έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή.

20' Ο Μητρόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ, το οποίο έδιωξε ο Αλαμάρας.

21' Το Καλό Νερό είχε δοκάρι, με τον Δεμπεγιώτη να κάνει μια σέντρα και την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά.

33' Ο Βαΐτσης έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και μπλόκαρε ο Σταυρόπουλος.

35' Κεφάλια του Κορμπή έπειτα από κόρνερ, πέρασε άουτ.

36 Ο Μάρης βρέθηκε στην περιοχή αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ.

44' Ωραία κούρσα του Κατσαρού αλλά ο Αλάμαρας τον πρόλαβε πριν κάνει το πλασέ.

47' Ο Σιγέρης σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

51' Γκολ. Ο Βαΐτσης από τα δεξιά, οριακά εντός περιοχής, έπιασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ και έστειλε την μπάλα στο απέναντι δοκάρι και μέσα γράφοντας έτσι το 1-0.

69' Ο Π. Λαμπρόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ ο Αλάμαρας έδιωξε, στην συνέχεια ο Νεμπεγιώτης γύρισε την μπάλα από πλάγια δεξιά και ο Παναγούλιας από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

75' Ο Μητρόπουλος εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα πέρασε άουτ.

80' Ο Βαΐτσης έκανε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κατέληξε άουτ.

87' Ο Νεμπεγιώτης απέφυγε έναν αντίπαλο με όμορφη ενέργεια, σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

93' Ο Αλάμαρας πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Κυριακούλη.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ηρακλής Καλαμάτας θα υποδεχθεί την Μεθώνη και το Καλό Νερό τον Ακρίτα Κορώνης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αλεξέας, με βοηθούς τους Κασκάνη και Μπασιλάρη.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Αλάμαρας, Μπρακούλιας, Βλαχάκης (72' Σκαρπαλέζος), Φίλαϊ, Αν. Κωνσταντόπουλος (72' Τσινα), Β. Κωνσταντόπουλος, Μάρης, Μπακλαβάς (78' Παναγόπουλος), Κατσαρός, Παπαδέας, Βαΐτσης.

ΚΑΛΟ ΝΕΡΟ: Σταυρόπουλος, Κ. Λαμπρόπουλος (66' Κυριακούλης), Ανδρεόπουλος, Π. Λαμπρόπουλος, Κορμπής, Κώτσος, Σιγέρης (84' Πλάκας), Διονυσόπουλος, Δεμπεγιώτης (90' Μούζης), Μητρόπουλος (75' Βλάμης) Παναγούλιας.