Κυριακή, 24 Μάρτιος 2019 14:39

Η Καλαμάτα 1-0 τον Α.Ο. Υπάτου

Με ένα πολύ ωραίο γκολ του Χρήστου Μίνγκα μόλις στο 5' η Καλαμάτα επικράτησε με 1-0 του ΑΟ Υπάτου στο γήπεδο του Μεσσηνιακού. Την ίδια ώρα ο Ασπρόπυργος κέρδιζε 4-2 την Ερμιονίδα εκτός έδρας. Ετσι η Καλαμάτα παραμένει πρώτη με 2 βαθμούς διαφορά από τον Ασπρόπυργο από τον οποίο θα φιλοξενηθεί στο μεγάλο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4.52 μ.μ. Τελικό Καλαμάτα - ΑΟ Υπάτου 1-0, Τελικό Ερμιονίδα - Ασπρόπυργος 2-4. Ετσι η Καλαμάτα παραμένει πρώτη με 2 βαθμούς διαφορά από τον Ασπρόπυργο από τον οποίο θα φιλοξενηθεί στο μεγάλο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής.

4.50 μ.μ. Μπήκαμε στις καθυστερήσεις, πάντα 1-0 η Καλαμάτα.

4.48 μ.μ. Μετά το καλό δεκαπεντάλεπτο των φιλοξενούμενων στο διάστημα 60-75, βλέπουμε πλέον παιχνίδι κέντρου χωρίς φάσεις ενώ πια είμαστε στο 89'

4.42 μ.μ. Στο 84' παραμένει το 1-0 υπέρ της Καλαμάτας

4.36 μ.μ. Ο ΑΟ Υπάτου απειλεί και πάλι με σουτ του Ντελέκου λίγο άουτ στο 76', με την Καλαμάτα να μην είναι καλή στο δεύτερο ημίχρονο αλλά να κρατά το 1-0,

4.28 μ.μ. Ερμιονίδα - Ασπρόπυργος 2-4.

4.27 μ.μ. Στο 67' παραμένει το 1-0 για την Καλαμάτα, όμως οι φιλοξενούμενοι έχουν ανέβει το τελευταίο δεκάλεπτο, είχαν τη μεγάλη ευκαιρία του 60' και ψάχνουν την ισοφάριση.

4.19 μ.μ. Πολύ μεγάλη ευκαιρία ο ΑΟ Υπάτου με τον Μπομπανά στο 60', πλάσαρε από κοντά σωτήρια απόκρουσε ο Κασωτάκης.

4.16 μ.μ. Στο 56' στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, πάντα στο 1-0 η Καλαμάτα που θέλει ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη.

4.10 μ.μ. Ερμιονίδα - Ασπρόπυργος είναι πλέον 2-3. Στο γήπεδο Μεσσηνιακού 1-0 η Καλαμάτα.

4.04 μ.μ. Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

3.47 μ.μ. Ημίχρονο 1-0 για την Καλαμάτα.

3.46 μ.μ. Ημίχρονο Ερμιονίδα - Ασπρόπυργος 2-2, καθυστερήσεις πρώτο μέρους στο 1-0 στο γήπεδο Μεσσηνιακού.

3.37 μ.μ. Στο γήπεδο του Μεσσηνιακού έχει πέσει πολύ ο ρυθμός, 1-0 πάντα η Καλαμάτα με το γρήγορο γκολ του Μίνγκα στο 5'.

3.32 μ.μ. Φοβερά πράγματα γίνονται στο ματς Ερμιονίδα - Ασπρόπυργος που πλέον είναι 2-2. Προηγήθηκαν δύο φορές οι γηπεδούχοι και ισοφάρισαν ισάριθμες φορές οι φιλοξενούμενοι πριν συμπληρωθεί το ημίωρο.

3.26 μ.μ. Κίτρινη στον Αντωνιάδη της Καλαμάτας στο 26'.

3.24 μ.μ. Στο 24' στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, η Καλαμάτα προηγείται με 1-0, ενώ την ίδια ώρα ο Ασπρόπυργος χάνει 1-0 από την Ερμιονίδα.

3.19 μ.μ. Στο 19' Ερμιονίδα - Ασπρόπυργος 1-0!

3.17 μ.μ. Περίπου 1200-1300 φίλαθλοι παρακολουθούν το ματς στο γήπεδο του Μεσσηνιακού.

3.15 μ.μ. Συμπληρώθηκε το πρώτο 15λεπτο στο ματς, η Καλαμάτα προηγείται 1-0 από το 5' με το γκολ του Μίνγκα.

3.05 μ.μ γκοοοοοοοοοοολ Μίνγκας και 1-0 η Καλαμάτα στο 5'! Με άπιαστο σουτ λίγο έξω από την περιοχή ο Μίνγκας έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Σταυριανού γράφοντας πολύ νωρίς το 1-0 για την "Μαύρη Θύελλα".

3.01 μ.μ. Πολύ μεγάλη ευκαιρία πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό για την Καλαμάτα, ο Φουάσης άνοιξε για τον Ψάνη από αριστερά, αυτός έκανε τη σέντρα, ο Πέριτς έπιασε τη γυριστή κεφαλιά αλλά απόκρουσε σωτήρια ο Σταυριανός. Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς η Καλαμάτα.

3 μ.μ. Ξεκίνησε το ματς στο γήπεδο του Μεσσηνιακού.

Λίγα λεπτά πριν τη σέντρα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, περίπου 600-700 θεατές αυτή την ώρα στο γήπεδο ενώ η έρχεται ακόμη κόσμος.

Διαιτητής ο Μαρκαντωνάτος και βοηθοί οι Καραλής, Ασημακόπουλος, όλοι από την Ηλεία.

Οι συνθέσεις των ομάδων...

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Κασωτάκης, Τσόπελας, Ψάνης, Βοσκόπουλος, Χίλγκεν, Αντωνιάδης, Πέριτς, Πινδώνης, Μάρκοβιτς, Μίνγκας, Φουάσης.
ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ: Σταυριανός, Δέδες, Οικονομόπουλος, Ευθυμίου, Λάμπρου, Γκούμας, Μητσόπουλος, Ντελέκος, Μπερνιδάκης, Καράι, Μπομπανά.

Ο αγώνας θα γίνει στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου της Γ' εθνικής. Η Καλαμάτα είναι πρώτη με δύο βαθμούς διαφορά από τον Ασπρόπυργο που σήμερα παίζει, επίσης στις 3 μ.μ. εκτός έδρας με την Ερμιονίδα. Ολα αυτά μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι κορυφής Ασπρόπυργος - Καλαμάτα.