Δευτέρα, 22 Απρίλιος 2019 15:57

Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Πανηγύρισε την άνοδο ο Ακρίτας Κορώνης

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Ο Ακρίτας Κορώνης είναι η τρίτη ομάδα που θα ακολουθήσει το Καλό Νερό και την Μεθώνη στην Α’ τοπική.

Στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής, η ομάδα της Κορώνης ήθελε τη νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι με το Δώριο για να πάρει την τρίτη θέση που οδηγεί στην Α’ τοπική. Ο Ακρίτας επικράτησε με 2-1 και έτσι πανηγύρισε την επιστροφή του στην μεγάλη κατηγορία του Μεσσηνιακού ποδοσφαίρου.

Ο Ηρακλής Καλαμάτας πήρε στα χαρτιά τους τρεις βαθμούς με το Ασπρόχωμα και ισοβάθμησε με τον Ακρίτα όμως η ομάδα της Κορώνης υπερτερεί στην ισοβαθμία και έτσι είναι η ομάδα που ανεβαίνει.

Η πρωταθλήτρια ομάδα του Καλού Νερού γνώρισε ανώδυνη ήττα με 2-0 από τον Παπαφλέσσα Χώρας ενώ η δεύτερη Μεθώνη κέρδισε 3-2 εκτός έδρας τον Ηρακλή Κυπαρισσίας.

Το σκορ της ημέρας πέτυχε ο ΑΟ Φυτειάς που επικράτησε με 6-2 του Μιλτιάδη στον Πύργο Τριφυλίας και τερμάτισε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Ο Απόλλωνας Πεταλιδίου ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με εντός έδρας νίκη με 4-2 επί του Χανδριναϊκού ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε η Αναγέννηση, εντός έδρας, την Θύελλα Χαρακοπιού.

Από εκεί και πέρα, θυμίζουμε πως από τις προηγούμενες αγωνιστικές είχαν υποβιβαστεί και μαθηματικά Αναγέννηση και Μιλτιάδης και ακολουθούν το Ασπρόχωμα στην Β’ τοπική.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής και η τελική βαθμολογία έχουν ως εξής:

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(26η αγωνιστική)

Ηρακλής Κυπαρισσίας - Μεθώνη 2-3

Πεταλίδι - Χανδριναϊκός 4-2

Κορώνη – Δώριο 2-1

Μιλτιάδης - Α.Ο. Φυτειάς 2-6

Ηρακλής Καλαμάτας - Ασπρόχωμα 3-0 α.α.

Αναγέννηση - Θύελλα Χαρακοπιού 4-2

Παπαφλέσσας Χώρας - Καλό Νερό 2-0

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 26 αγώνες)

1. Καλό Νερό 59-16 64

2. Μεθώνη 46-26 60

3. Ακρίτας Κορώνης 50-31 46

-. Ηρακλής Καλαμάτας 34-27 46

5. Ηρακλής Κυπαρισσίας 38-36 43

6. Απόλλωνας Πεταλιδίου 39-32 41

7. Α.Ο. Φυτειάς 45-48 37

8. Χανδριναϊκός 47-48 36

-. Δώριο 32-41 36

10. Παπαφλέσσας Χώρας 20-31 32

11. Θύελλα Χαρακοπιού 29-44 29

12. Αναγέννηση Παραλίας 31-52 27

13. Μιλτιάδης 20-58 22

* Το Ασπρόχωμα δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα

- Ανεβαίνουν στην Α’ τοπική Καλό Νερό, Μεθώνη και Ακρίτας Κορώνης.

- Υποβιβάζονται Αναγέννηση, Μιλτιάδης και Ασπρόχωμα

 

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ