Σάββατο, 27 Απρίλιος 2019 11:38

Η “Μαύρη Θύελλα” με αριθμούς (φωτό)

Το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής ολοκληρώθηκε με την “Μαύρη Θύελλα” να παίρνει την 2η θέση στον 8ο όμιλο και έτσι θα διεκδικήσει την άνοδο στην Football League σε διπλό αγώνα μπαράζ με τον Διαγόρα Ρόδου.

Η Καλαμάτα παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα στο φετινό μαραθώνιο, όπως γράφει στο σημερινό της αφιέρωμα η εφημερίδα "Ελευθερία", καθώς ήταν εντυπωσιακή στον α’ γύρο όπου είχε 12 νίκες και μόλις μια ήττα σε 13 παιχνίδια. Μάλιστα ξεκίνησε με 11 σερί νίκες, χωρίς να δεχτεί ούτε γκολ δημιουργώντας ένα σπάνιο ρεκόρ.

Παράλληλα είχε επικρατήσει και στα δύο ντέρμπι που είχε δώσει στο γήπεδο του Μεσσηνιακού απέναντι σε Παναργειακό και Ασπρόπυργο.

Το αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να αποσπαστεί κάποια στιγμή (μετά τη νίκη επί του Ασπρόπυργο τη 10η αγωνιστική) με 7 βαθμούς από τον Διαγόρα και με 10 από τον Ασπρόπυργο.

Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς η Μεσσηνιακή ομάδα στον β’ γύρο έχασε πολλούς βαθμούς. Σε 13 ματς είχε 8 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες ενώ όλα κρίθηκαν στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής στον Ασπρόπυργο, εκεί όπου η Μεσσηνιακή ομάδα πραγματοποίησε την χειρότερη φετινή εμφάνιση της και γνώρισε βαριά ήττα με 5-0.

Συνολικά, η Καλαμάτα ήταν 2η στον 8ο όμιλο, τρεις βαθμούς πίσω από τον Ασπρόπυργο και έξι μπροστά από τον τρίτο Παναργειακό. Σε 26 παιχνίδια είχε 20 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες, ενώ πέτυχε 45 γκολ και δέχτηκε 12.

Οσον αφορά τον Διαγόρα Ρόδου τερμάτισε 2ος στον 6ο όμιλο, πίσω από μια άλλη ομάδα της Ρόδου, τον Ιάλυσο.

Σε 24 αγώνες ο Διαγόρας είχε 16 νίκες, 6 ισοπαλίες και 2 ήττες, ενώ πέτυχε 42 γκολ και δέχτηκε 9. Τερμάτισε 7 βαθμούς πίσω από την κορυφή και 14 μπροστά από τον τρίτο Παλληνιακό. Την φετινή σεζόν επισκέφθηκε αρκετές φορές την Πελοπόννησο, μιας και ήταν στον όμιλο με τις ομάδες της Ηλείας και της Αχαίας. Προπονητής είναι ο Πέτρος Ρουτζιέρης.

Πρωτιές Φουάσης και Πινδώνης

Πρώτος σε συμμετοχές για την Καλαμάτα ήταν ο Αντώνης Φουάσης με 25, καθώς απουσίασε από ένα μόλις παιχνίδι. Δεύτερος ο Βαγγέλης Λαθύρης με 24 συμμετοχές. Πρώτος σε λεπτά συμμετοχής όμως ήταν ο Θανάσης Πινδώνης που είχε μεν 23 συμμετοχές αλλά 2070 λεπτά, περισσότερα από κάθε άλλον. Δεύτερος σε λεπτά συμμετοχής ο Γιάννης Βοσκόπουλος που είχε 23 συμμετοχές αλλά και 2026 λεπτά.

Συνολικά ο τεχνικός των “μελανόλευκων” Γιάννης Χριστόπουλος χρησιμοποίησε 25 παίκτες στο πρωτάθλημα.