Τετάρτη, 15 Μάιος 2019 13:50

Διαγόρας και διαιτησία στέρησαν την άνοδο από την Καλαμάτα

Η Καλαμάτα κέρδισε 2-1 αλλά ο Διαγόρας με το 1-0 του πρώτου αγώνα στη Ρόδο παίρνει το εισιτήριο της ανόδου στην Football League.

Στην παράταση έχασε την άνοδο η Καλαμάτα η οποία νίκησε 2-1 τον Διαγόρα ο οποίος όμως  παίρνει το εισιτήριο της ανόδου στην Football League αφού είχε κερδίσει 1-0 στη Ρόδο. Τα γκολ πέτυχαν οι Γιόνδης (46'), Μάρκοβιτς (120') και Μπουρλάκης (111'). Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα η διαιτησία του Βάτσιου ο οποίος απέβαλλε τον Γιόνδη με απευθείας κόκκινη στους πανηγυρισμούς μετά το 1-0 (στο 47'), με την αιτιολογία ότι είδε κάποια χειρονομία του Γιόνδη. Η Καλαμάτα έχει πολλά δικαιολογημένα παράπονα απο την διαιτησία, αναγκάστηκε να παίξει με 10 παίκτες για 73' ενώ στο 119' αποβλήθηκε και ο Κάρλος., ωστόσο αυτό δεν αλλάζει το ότι ο Διαγόρας είναι η ομάδα που παίρνει την άνοδο. Περίπου 5000 φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Μεσσηνιακού.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τέλος, η Καλαμάτα κέρδισε 2-1 αλλά ο Διαγόρας με το 1-0 του πρώτου αγώνα στη Ρόδο παίρνει το εισιτήριο της ανόδου στην Football League.

Γκολ ο Μάρκοβιτς στο 120' και 2-1 η Καλαμάτα! Απομένει ελάχιστος χρόνος καθυστερήσεων και η Καλαμάτα θέλει ένα γκολ ακόμη

Απευθείας κοκκινη κάρτα στον Κάρλος ο Βάτσιος στο 119', με εννέα παίκτες η Καλαμάτα

Γκολ ο Διαγόρας στο 111' με φάουλ του Μπουρλάκη, 1-1 και η ομάδα της Ρόδου πλέον αγκαλιά με την άνοδο.

Τελευταία αλλαγή για την Καλαμάτα στο 109', βγήκε ο Πινδώνης, μπήκε ο Αντωνιάδης.

Σέντρα Γεωργίου, κεφαλιά Ντουαλά, απόκρουσε ο Κασωτάκης στο 106', πιέζει ο Διαγόρας, προσπαθεί να αντέξει η Καλαμάτα που παίζει με 10 από το 47' και η κούραση είναι μεγάλη.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

Νέα ευκαιρία ο Διαγόρας με τον Ντουαλά να πλασάρει άουτ και τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης.

Μεγάλη ευκαιρία ο Διαγόρας στο 103', σούταρε ο Παγώνης απόκρουσε δύσκολα ο Κασωτάκης.

Στο 12' λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης παραμένει το 1-0

- Ξεκίνησε η παράταση

- Οδηγίες του προπονητή Γ. Χριστόπουλου στους παίκτες λίγο πριν την έναρξη της παράτασης

Τέλος στην κανονική διάρκεια, το ματς πάει σε παράταση. Η Καλαμάτα ισοφάρισε το 1-0 του πρώτου αγώνα με το γκολ του Γιόνδη στο 46' αλλά παίζει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιόνδη στο 47'.

5 μ.μ. Φοβερή φάση και δοκάρι του Διαγόρα στο 95', κεφαλιά του Ντουαλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, έσκασε πάνω στη γραμμή και απομάκρυναν οι αμυντικοί. Διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι ότι ειχε περάσει τη γραμμή η μπάλα αλλά δεν φάνηκε κάτι τέτοιο.

4.54 μ.μ. Στο 92' το ματς, πάντα στο 1-0, αν δεν αλλάξει κάτι πάμε για παράταση,

Στο 88' ο Χίλγκεν προσπάθησε να μπει από δεξιά στην περιοχή μετά από μια ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά ο Βάτσιος είδε επιθετικό φάουλ προκαλώντας και πάλι έντονες διαμαρτυρίες.

4.46 μ.μ. Ο Χίλγκεν μπαίνει αντί του Τσόπελα στο 84'.

4.42 μ.μ. Μπήκε και ο Μάρκοβιτς στο ματς αντί του Λαθύρη, στο 81' πλέον πάντα στο 1-0.

4.40 μ.μ. Ο Βάτσιος έχει διακόψει το ματς τώρα γιατί έπεσαν κάποια μπουκάλια στο γήπεδο.

4.37 μ.μ. Στο 75' το ματς, η Καλαμάτα προηγείται 1-0 το οποίο αν μείνει μέχρι το τέλος θα πάμε σε παράταση,

4.31 μ.μ. Μπήκε ο Κάρλος αντί του Μίνγκα για την Καλαμάτα, πάντα στο 1-0 στο 69'.

4.28 μ.μ. Στο 65' παραμένει το 1-0 με την Καλαμάτα να είναι καλύτερη στο β' ημίχρονο αν και παίζει με 10 παίκτες.

4.17 μ.μ. Εχει μπει δυνατά στο β' ημίχρονο η Καλαμάτα, άνοιξε το σκορ στο 46' αλλά η απαράδεκτη απόφαση του Βάτσιου στο επόμενο λεπτό (αποβάλλοντας τον Γιόνδη με απευθείας κόκκινη στους πανηγυρισμούς) έχει αλλάξει τις αριθμητικές ισορροπίες. Στο 57' τώρα 1-0.

4.15 μ.μ. γκολ του Λαθύρη δεν μετρά, είχε υποδείξει οφσάιντ ο βοηθός και νέες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

-Οι έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων:

4.12 μ.μ. Απίστευτα πράγματα από τον Βάτσιο στο γήπεδο του Μεσσηνιακού. Την ώρα οι οι γηπεδούχοι πανηγύριζαν το 1-0, απέβαλλε με απευθείας κόκκινη τον Γιόνδη μετά από υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή Μαρκαντωνάτου.

-Δείτε τους πανηγυρισμούς μετά το 1-0:

4.10 μ.μ. Ο Γιόνδης πέτυχε το 1-0 και αμέσως μετά δέχτηκε κόκκινη κάρτα από τον Βάτσιο που πάει να τινάξει στον αέρα το ματς.

4.09 μ.μ. γκοοοοοοοοοοοοολ 1-0

4.08 μ.μ. Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

3.52 μ.μ. Νευρική η Καλαμάτα στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς διακριθέντες μεσοεπιθετικά με τον Διαγόρα να πατά καλύτερα στο γήπεδο.

3.50 μ.μ. Ημίχρονο 0-0 στο γήπεδο του Μεσσηνιακού. Ενταση κατά την είσοδο των ομάδων τα αποδυτήρια μεταξύ των παικτών και έντονα παράπονα του Γιάννη Χριστόπουλου στον διαιτητή Βάτσιο,

3.46 μ.μ. Στο 43' παραμένει το 0-0.

3.39 μ.μ. Κίτρινη στον Ευαγγελιδάκη.

3.38 μ.μ. Λάθος του Τσόπελα, ο Γλύνος πήρε και γύρισε για τον Μεντί που δεν βρήκε τη μπάλα.

3.37 μ.μ. Κόρνερ του Μίνγκα, κεφαλιά ο Γιόνδης άουτ στη δεύτερη ευκαιρία της Καλαμάτας σε δύο λεπτά.

3.36 μ.μ. Πρώτη καλή στιγμή για την Καλαμάτα στο ματς στο 34', από προσπάθεια του Λαθύρη η μπάλα έφτασε στον Πέριτς που σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Σικαλιά που μπλόκαρε.

3.35 μ.μ. Πρώτη κίτρινη στον Βοσκόπουλο.

3.28 μ.μ. Ο Διαγόρας πατάει καλύτερα στο γήπεδο απέναντι σε μια Καλαμάτα που παραμένει νευρική και δεν έχει ρυθμό. Στο 26' στο 0-0 το ματς.

3.25 μ.μ. Στο 21' οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς όταν ο Γλύνος έβγαλε κάθετη πάσα στον Πινιώτη που μπήκε στην περιοχή αλλά υπό την πίεση του Βοσκόπουλου έκανε αδύναμο πλασέ και ο Κασωτάκης μπλόκαρε.

3.14 μ.μ. Νευρικότητα στο ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, υπάρχει άγχος και φαίνεται.

3.10 μ.μ. Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, στο 0-0 Καλαμάτα και Διαγόρας.

3.07 μ.μ. Στο 4' η Καλαμάτα κέρδισε το πρώτο κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

3.03 μ.μ. Ξεκίνησε το ματς με ένα λάθος στην άμυνα της Καλαμάτας στα 20'' και ένα σουτ του Μεντί που έστειλε τη μπάλα αρκετά άουτ.

2.50 μ.μ. Οι ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμα και μπήκαν στα αποδυτήρια για να βγουν σε λίγα λεπτά για τη σέντρα. Θυμίζουμε ότι ο Διαγόρας έχει κερδίσει με 1-0 στο πρώτο ματς και η Καλαμάτα ψάχνει την ανατροπή για να πάρει αυτή το εισιτήριο της ανόδου στην Football League.

2.40 μ.μ. Στο γήπεδο του Μεσσηνιακού βρίσκονται αυτή την ώρα περίπου 4.000 φίλαθλοι της "Μαύρης Θύελλας".

- 2.20 μ.μ. Μπαίνει για προθέρμανση η "Μαύρη Θύελλα" που αποθεώνεται από περισσότερους από 1000 φιλάθλους που ήδη βρίσκονται στο γήπεδο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κασωτάκης, Τσόπελας, Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης, Γιόνδης, Μίνγκας, Λαθύρης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνου, Μεντί, Γλύνος, Πινιώτης, Δήμας. Γεωργίου.

Στον πάγκο της Καλαμάτας βρίσκονται οι Αντωνιάδης, Μπίζος, Αθανασόπουλος, Βούρας, Χίλγκεν, Κάρλος, Μάρκοβιτς.

Στον πάγκο του Διαγόρα βρίσκονται οι Γιώργου, Καρπαθάκης, Ζέλεβ, Αντωνίου, Τσιάμης, Μπουρλάκης, Ντουαλά.

- Εν τω μεταξύ στη 1:15 η αποστολή της "Μαύρης Θύελλα" έφθασε στο γήπεδο και έτυχε θερμής υποδοχής.