Κυριακή, 16 Φεβρουάριος 2014 23:25

Β' τοπική: Εκτός έδρας νίκες για Ασπρόχωμα και Ακρίτα Κορώνης

Γράφτηκε από τον

Με εκτός έδρας νίκες συνέχισαν την πορεία τους προς τη διεκδίκηση του τίτλου Ασπρόχωμα και ο Ακρίτας Κορώνης. Στον 1ο όμιλο, το Ασπρόχωμα επιβλήθηκε 8-0 του Αρι Καλαμάτας και έμεινε μόνο στην κορυφή, καθώς ο μέχρι πρότινος συγκάτοικος του στην 1η θέση Πανθουριακός έκανε το ρεπό του. Στην 3η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Κεραυνός μετά την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ηρακλή Κυπαρισσίας.

 

Στο 2ο όμιλο, ο Ακρίτας Κορώνης κέρδισε στην Καλαμάτα τον Πανιώνιο με 2-1 και ξέφυγε από τον δεύτερο Χανδριναϊκό που ηττήθηκε στην Καλλιθέα από την τοπική ομάδα με 2-0. Την 3η θέση μοιράζονται το Βλαχόπουλο που έχασε στην έδρα του από τον Α.Ο. Πατίστα και ο Αίας που επίσης νίκησε με το ίδιο σκορ εκτός έδρας τη Βέργα.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 19ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(19η αγωνιστική)

Α.Ε. Αβίας - Μάνεση 3-0

Ηρακλής Κυπ. - Κεραυνός 1-2

Δόξα - Ηρακλής Καλ. 0-4

Αμφεια - Βαλύρα 2-0

ΑΠΣ Αρις - Ασπρόχωμα 0-8

Μικρομάνη - Νέος Αρις 1-2

Ρεπό: Πανθουριακός

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 19 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 54-18 46

2. Πανθουριακός 53-8 43

3. Κεραυνός 40-20 31

4. Μικρομάνη 29-20 29

5. Α.Ε. Αβίας 25-17 27

-. Ηρακλής Καλ. 29-27 27

7. Νέος Αρις 32-21 25

8. Αμφεια 29-21 24

9. Μάνεση 29-40 20

10. Βαλύρα 21-43 16

11 Ηρακλής Κυπ. 18-21 15

12. Δόξα 20-37 10

13. ΑΠΣ Αρις 7-93 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(22-23 Φεβρουαρίου)

Ηρακλής Κυπ. - Α.Ε. Αβίας

Κεραυνός - Δόξα

Πανθουριακός - Αμφεια

Ηρακλής Καλ. - ΑΠΣ Αρις

Βαλύρα - Μικρομάνη

Ασπρόχωμα - Νέος Αρις

Ρεπό: Μάνεση

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(19η αγωνιστική)

Λογγά - Χώρα 1-0 

Καλλιθέα - Χανδριναϊκός 2-0

Πεταλίδι - Ολυμπιακός Αν. 2-0 

Βλαχόπουλο - Πατίστα 1-2 

Πανιώνιος - Κορώνη 1-2 

Μιλτιάδης - Παναθηναϊκός 3-1

Βέργα - Αίας 1-2

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 19 αγώνες)

1. Κορώνη 51-30 43

2. Χανδριναϊκός 47-22 37

3. Αίας 40-26 32

-. Βλαχόπουλο 33-26 32

5. Πεταλίδι 44-28 29

6. Μιλτιάδης 21-28 28

7. Παναθηναϊκός 38-41 27

8. Πατίστα 25-32 26

9. Καλλιθέα 36-42 24

10. Πανιώνιος 29-40 22

-. Χώρα 27-31 22

12. Λογγά 31-48 16

-. Βέργα 35-49 16

14. Ολυμπιακός Αν. 24-38 15

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(22-23 Φεβρουαρίου)

Μιλτιάδης - Λογγά

Χώρα - Καλλιθέα

Παναθηναϊκός - Βέργα

Χανδριναϊκός - Πεταλίδι

Αίας - Πανιώνιος

Ολυμπιακός Αν. - Βλαχόπουλο

Κορώνη - Πατίστα

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ