Κυριακή, 10 Φεβρουάριος 2013 00:48

Κακή η Καλαμάτα, έχασε 1-0 από τον Αχαρναϊκό

Ο Αχαρναϊκός με το γκολ του Κούμπρογλου στο 70' επικράτησε 1-0 της Καλαμάτας στο Δημοτικό Στάδιο. Κακή εμφάνιση από την Μεσσηνιακή ομάδα που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον αντίπαλο.

Το φιλμ του αγώνα

94' Τελικό 0-1

93' Κίτρινη και στον Τρίψα.

93' Κόρνερ Τριανταφυλλάκη, σουτ ο Βασίλεφ, κόντραρε η μπάλα στον Εμρά και πέρασε κόρνερ.

91' Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

90' Κίτρινη στον Γεωργιόπουλο.

88' Ο Μωυσιάδης στη θέση του Νεόφυτου.

80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, πάντα στο 0-1.

75' Αρχίζει να φεύγει από το γήπεδο ο κόσμος, απογοητευμένος από την εικόνα...

74' Ο Γεωργιόπουλος στην θέση του Σαραντόπουλου, ολοκλήρωσε τις αλλαγές η Καλαμάτα.

73' Είναι πολύ κακή η σημερινή εμφάνιση της Καλαμάτας. Ο Αχαρναϊκός κρατούσε πολύ εύκολα το μηδέν όμως έβγαινε με αξιώσεις στην κόντρα και τελικά πέτυχε το γκολ.

73' Κίτρινη στον Βασίλεφ.

70' Ο Καλογερόπουλος από δεξιά βγήκε στην κόντρα, έκοψε την μπάλα στον Κούμπρογλου και αυτός με πλασέ πέτυχε τοι 0-1.

70' 0-1 ο Αχαρναϊκός

68' Ο Ντεντόπουλος στη θέση του Γκέζου.

63' Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα, ο Ηλιόπουλος στη θέση του Σκαρλάτου.

61' Πρώτη αλλαγή ο Αχαρναϊκός, ο Κούμπρογλου στη θέση του Νταβαρίνου.

60' Καλή φάση ο Αχαρναϊκός. Λάθος του Τριανταφυλλάκη, ο μπάλα πήγε στον Νεόφυτο που σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

59' Ο Νουχάνοβιτς βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της περιοχής και έκανε το σουτ όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Παγγούδη που μπλόκαρε.

50' Σέντρα του Σκαρλάτου από αριστερά, ο Βασίλεφ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

46' Ξεκίνησε το β' μέρος με τον Βασίλεφ να μπαίνει στην θέση του Γκαλίν για την Καλαμάτα.

45' Τελείωσε 0-0 το πρώτο ημίχρονο. Τραγικό το θέαμα και από τις δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, το χειρότερο ημίχρονο που έχουμε δει φέτος στην Καλαμάτα. Η Μεσσηνιακή ομάδα πρέπει να ανέβει στην επανάληψη, αν θέλει να διεκδικήσει τη νίκη. Τα αποτελέσματα του ημιχρόνου στο α' μέρος είναι τα εξής.

Καλαμάτα - Αχαρναϊκός 0-0

44' Κίτρινη στην Πούτσι.

38' Κίτρινη στον Αμπντέλ Ραχήμ.

37' Πάσα ο Γκέζο σε Καλογερόπουλο, βγήκε έγκαιρια και μάζεψε ο Κοψαχείλης.

35' Ευκαιρία για τον Αχαρναϊκό. Ο Νεόφυτος βρήκε τον Βεστάκη που έπιασε την κεφαλιά αλλά η Κοψαχείλης μπλόκαρε.

35' Στο νότιο όμιλο έχουμε μόνο ένα γκολ στα παιχνίδια. Τα αποτελέσματα είναι τα εξής.

30' Κακό παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο και το 0-0 παραμένει απόλυτα φυσιολογικά...

22' Ανέβηκε κάπως στα τελευταία λεπτά η Καλαμάτα, ενώ ο Αχαρναϊκός προσέχει την άμυνα του και προσπαθεί να βγει στην κόντρα.

14' Πρώτο σουτ από το Νουχάνοβιτς, μπλόκαρε ο Παγγούδης.

11 'Παιχνίδι κέντρου χωρίς κάτι ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά

4' Περίπου 800 φίλοι της Καλαμάτας στο γήπεδο, ενώ υπάρχουν και 50 φίλαθλοι του Αχαρναϊκού.

2' Διαιτητής του αγώνα είναι ο Ζαραβίνος με βοηθούς τους Τζάκο, Ταμαλής, από την Αθήνα.

1' Ξεκίνησε στο Δημοτικό Στάδιο το παιχνίδι της Καλαμάτας με τον Αχαρναϊκό.

Οι συνθέσεις...

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Κοψαχείλης, Τρίψας, Τριανταφυλλάκης, Τσόπελας, Ψυχογιόπουλος, Τσιμικλής, Πούτσης, Σαραντόπουλος (74' Γεωργιόπουλος), Νουχάνοβιτς, Σκαρλάτος (63' Ηλιόπουλος), Γκαλίν (46' Βασίλεφ).

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ Παγγούδης, Μάναλης, Μαγγίνας, Νταβαρίνος (61' Κούμπρογλου), Καλογερόπουλος, Βεστάκης, Γκέζος (68' Ντεντόπουλος), Δημόπουλος, Χάφους Εμρά, Αμπτέλ Ραχίμ, Νεόφυτος (88' Μωυσιάδης).

Προαναγγελία αγώνα,

πρόγραμμα, βαθμολογία

Μετά την ισοπαλία στα Χανιά, το ζητούμενο για την "Μαύρη Θύελλα" ήταν να αξιοποιήσει στο έπακρο τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια που είχε, να πλησιάσει την πρώτη εξάδα της βαθμολογίας και να ξαναμπεί στο κόλπο της ανόδου.
Το πρώτο βήμα έγινε με το 1-0 επί του Φωστήρα και μένει να έρθει η νίκη και στο σημερινό ματς με τον Αχαρναϊκό (3 μ.μ. Δημοτικό Στάδιο) ώστε να επιβεβαιωθεί η βελτίωση της ομάδας και φυσικά να μειωθεί και άλλο η βαθμολογική διαφορά από την 6άδα.
Το έργο της Καλαμάτας σίγουρα δεν θα είναι εύκολο μιας και ο Αχαρναϊκός δείχνει πως διαθέτει αξιόλογη ομάδα και βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας. Ωστόσο εκτός έδρας χάνει πολύ από την δύναμη του (3 ήττες και μια ισοπαλία σε 4 ματς), κάτι που πρέπει να εκμεταλλευτεί η Καλαμάτα για να φτάσει στη νίκη.
Στο μελανόλευκο στρατόπεδο περιμένουν και πάλι την στήριξη του φίλαθλου κόσμου, ο οποίος μπορεί να αποτελέσει τον 12ο παίκτη και να δώσει στην ομάδα την ώθηση που χρειάζεται ώστε να πάρει τους βαθμούς στην έδρα της και να κάνει το δεύτερο συνεχόμενο βήμα ανάκαμψης.
Αγωνιστικά, ο Γέφτοβιτς δεν υπολογίζει στους τραυματίες Μπελεβέντη, Πασά και Καντούτση.
Όσον αφορά την 11άδα, επικρατέστεροι για να πάρουν φανέλα βασικού είναι οι Κοψαχείλης, Τρίψας, Τριανταφυλλάκης, Τσόπελας, Ψυχογιόπουλος, Τσιμικλής, Πούτσι, Σκαρλάτος, Σαραντόπουλος, Νουχάνοβιτς, Γκαλίν ενώ θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικούν και οι Ηλιόπουλος, Βασίλεφ.

Διαιτητές
και εισιτήρια…

Τον αγώνα της Καλαμάτας με τον Αχαρναϊκό ορίστηκε να διευθύνει ο Α. Ζαραβίνος από την Αθήνα. Βοηθοί του θα είναι οι Τζάκος και Ταμάλης από τον ίδιο σύνδεσμο, τέταρτος ο επίσης Αθηναίος Αντωνίου και παρατηρητής διαιτησίας ο Αργυρής (Κορίνθου).
Τα εισιτήρια θα κοστίζουν 5 και 10 ευρώ και θα πωλούνται από τα εκδοτήρια του Δημοτικού Σταδίου Καλαμάτας.