Σάββατο, 09 Φεβρουάριος 2013 18:42

Ο Μήτρογλου γκρέμισε το "κάστρο" της Τρίπολης

Το "κάστρο" της Τρίπολης έπεσε τελικά. Εκπορθητής ο Μήτρογλου που πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στις καθυστερήσεις δίνοντας μία πολύ αγχωτική νίκη στους Πειραιώτες που έχουν πλέον το μυαλό τους στο ματς της Πέμπτης με τη Λεβάντε για το Europa League. Ο Αστέρας μετά τη σημερινή ήττα και σε συνδυασμό με τη νίκη του ΠΑΟΚ υποχώρησε στην 3η θέση. Αρκετά παράπονα έχουν οι Αρκάδες για τα σφυρίγματα του Σπάθα που δημιούργησαν μεγάλο εκνευρισμό σε παίκτες και κερκίδα.

95' Τέλος της αναμέτρησης.

93' Μεγάλη απόκρουση του Μέγιερι μετά από κεφαλιά του Μπαρτολίνι.

91' ΓΚΟΛ: Ο Μήτρογλου με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι στέλνει τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Φούλοπ (0-1)

90' 5 λεπτά λκαθυστερήσεων

90' Μετά από σέντρα του Αμπντούν ο Μήτρογλου δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα όπως έπρεπε από τη μικρή περιοχή και η μπάλα άουτ.

81' Ο Ιμπαγάσα στη θέση του Τζιμπούρ.

79' Ανεβασμένος ο Αστέρας τα τελευταία λεπτά προσπαθεί να πιέσει τον Ολυμπιακό. Την ίδια ώρα οι φίλαθλοι των γηπεδούχων βρίζουν εν χορώ το Σπάθα για τα σφυρίγματά του.

78' Ο Ράγιος δεν έπιασε καλά του σουτ σε σέντρα του Ντε Μπλάσις χάνοντας μία καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

72' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πρώτα ο Μήτρογλου νικιέται από τον Φούλοπ και στην επαναφορά ο Πιπίνης σταμάτησε πάνω στη γραμμή το σουτ του Τζιμπούρ.

70' Ο Ολυμπιακός έχει ανεβάσει απόδοση και πλέον το παιχνίδι θυμίζει περισσότερο το πρώτο μέρος.

66' Κίτρινη στον Ουσέρο.

65' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Μετά από σέντρα του Τσαμπούρη από τα δεξιά ο Μέγιερι δίστασε να κάνει την έξοδο και ο Kάφα από κοντά αστόχησε.

64' Ο Βλαχοδήμος στη θέση του Φετφατζίδη για τον Ολυμπιακό και ο Αλβάρες στη θέση του Κουρμπέλη για τον Αστέρα.

62' Σουτ του Φέισα από το ύψος του πέναλτι ψηλά άουτ.

61' Ο Μήτρογλου στη θέση του Παπάζογλου για τον Ολυμπιακό.

60' Πολλά νεύρα από τους παίκτες του Αστέρα που έχουν παράπονά από διάφορα σφυρίγματα του Σπάθα.

57' Με 10 παίκτες πλεόν ο Αστέρας λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη στον Σανκαρέ. Ενα ακόμα πλήγμα για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη.

55' Βαθιά σέντρα του Παπάζογλου από τα δεξιά με τον Τζιμπούρ όμως να μην πιάνει καλά την κεφαλιά από καλή πλάγια θέση.

52' Σουτ του Μασάντο έξω από την περιοχή ψηλά άουτ.

47' Κόρνερ του νεοεισελθόντα Ουσέρο (στη θέση του Φορμίκα) κεφαλία του Μπαρτολίνι στα χέρια του Μέγιερι.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Ισόπαλο 0-0 έληξε το πρώτο μέρος με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο την περισσότερη ώρα. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη αμύνεται αποτελεσματικά και για αυτό οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τη μεγάλη φάση. Στον επιθετικό τομέα οι Αρκάδες ήταν επιπόλαιοι και παρά το γεγονός ότι βγήκαν αρκετές φορές στην επίθεση δεν απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Φούλοπ. Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι ο διαιτητής Σπάθας έχει αφήσει αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα προκαλώντας τον εκνευρισμό κυρίως των παικτών του Αστέρα. Το παιχνίδι πάντως σε καμία περίπτωση δεν έχει ξεφύγει από τον έλεγχο του Πειραιώτη ρέφερι.

45΄+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

43' Σουτ του Φερφατζίδη από πλάγια θέση στα χέρια του Φούλοπ και ενώ στο χώρο του κέντρου δύο παίκτες του Αστέρα ήταν τραυματίες.

40΄Κίτρινη στον Κουρμπέλη

34' Ο Κάφα στη θέση του Περόνε λόγω τραυματισμού.

32' Πλήγμα για τους γηπεδούχους. Ο Περόνε είναι στο έδαφος και οι άνθρωποι του ιατρικού επιτελείου ζήτησαν αλλαγή. Ο Σπάθας πάντως δείχνει κίτρινη κάρτα στον Αργεντίνο για καθυστέρηση.

28' Οι Αρκάδες έχουν ανεβάσει ρυθμό πιέζοντας κυρίως από την αριστερή πτέρυγα με τους Ντε Μπλάσις και Περόνε.

23΄Ο Αστέρας προσπαθεί να πιέσει με αντεπιθέσεις που όμως δεν βγαίνουν.

22' Καλύτερος πλέον ο Ολυμπιακός στον αγωνιστικό χώρο. Επιτίθεται περισσότεροι ώρα, αλλά η αμυντική γραμμή του Αστέρα προς το παρόν δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα.

13' Καλό σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή από τον Μανιάτη μπλόκαρε ο Φούλοπ.

12' Κίτρινη στον Σανκαρέ

8' Κόρνερ του Χολέμπας κεφαλιά του Κοντρέρας στο πρώτο δοκάρι άουτ.

6' Υπό βροχή πλέον το ματς στην Τρίπολη

4' Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση από τον Μασάντο έξω από την περιοχή στα χέρια του Φούλοπ.

3' Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

1' Ξεκίνησε το πρώτο μέρος

Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού πλέον ξεπερνούν τους 1.000 και φυσικά δεν έχουν ξεχάσει τα 21 θύματα από το τραγικό ατύχημα της Θύρας 7 φωνάζοντας συνθήματα και έχοντας τοποθετήσει σχετικά πανό.

Οι δύο ομάδες σε πολύ λίγο βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσει το παιχνίδι.

Στην κερκίδα των επισήμων μεταξύ άλλων βρίσκεται και ο γνωστός παλαίμαχος μπασκετμπολίστας Νίκος Φιλίππου.

Σε άλλες αναμετρήσεις για την 21η αγωνιστική της Superleague που ολοκληρώθηκαν πριν λίγα λεπτά ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του ΟΦΗ, στην Τούμπα, ενώ ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τη Βέροια στο Περιστέρι.

Ο κόσμος πληθαίνει στις κερκίδες, καθώς πλησιάζουμε προς το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή Σπάθα (Πειραιάς) με βοηθούς τους Σαραϊδάρη (Μακεδονίας) και Σωτηρόπουλο (Αχαΐας).

Στο γήπεδο βρίσκονται αυτή τη στιγμή περισσότεροι από 1.500 φίλαθλοι παρά το τσουχτερό κρύο με τους φίλους του Ολυμπιακού να ξεπερνούν τους 500 στις θύρες 1 και 4 του γηπέδου.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Αστέρας Τρίπολης: Φούλοπ, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Μπαρτολίνι, Σανκαρέ, Φορμίκα (46' Φορμίκα), Κουρμπέλης (64' Αλβάρεζ), Ράγιος, Ντε Μπλάσις, Περόνε (34' λ.τ. Κάφα), Ναβάρο.

Ολυμπιακός: Μέγιερι, Παπάζογλου (61' Μήτρογλου), Χολέμπας, Μανιάτης, Κοντρέρας, Μανωλάς, Μασάντο, Φέισα, Φετφατζίδης (64' Βλαχοδήμος0, Τζιμπούρ (81' Ιμπαγάσα), Αμπντούν,

Καλησπέρα από το γήπεδο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" της Τρίπολης, όπου η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 5°C.

Εδώ που σε περίπου 35 λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση των πρωτοπόρων της βαθμολογίας της Superleague. O δεύτερος Αστέρας Τρίπολης υποδέχεται τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό σε ένα ματς ιδιαιτέρως σημαντικό για τις δύο ομάδες. Ο Αστέρας θα επιχειρήσει να διατηρήσει τη θέση του διεκδικώντας να διαφυλάξει για μία ακόμα αγωνιστική το αήττητο "κάστρο" της Τρίπολης, ενώ οι ερυθρόλευκοι που έχουν ουσιαστικά εξασφαλίσει τον τίτλο από πολύ νωρίς στο ντεμπούτο του Ισπανού προπονητή Μίτσελ στον πάγκο τους λίγες μέρες πριν τη μεγάλη ευρωπαϊκή μάχη με τη Λεβάντε για το Europa League, θέλουν να δείξουν ότι η εντός έδραςήττα  της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Ατρόμητο ήταν μία κακή παρένθεση.