Παρασκευή, 28 Ιούνιος 2019 13:50

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΜΑΖΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ: Πρωταθλητές για δεύτερη σερί χρονιά οι Μηχανικοί (φωτό)

Στην 11η και τελευταία αγωνιστική κρίθηκε ο τίτλος στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου μαζικού αθλητισμού, που διοργάνωσε ο Αθλητικός Οργανισμός του Δήμου Καλαμάτας.

Οι Μηχανικοί με σκόρερ τους Γρηγορόπουλο, Γαλανόπουλο, Γιαννακόπουλο και Μπλέτσα, νίκησαν την Τετάρτη με 4-0 την Υαλοτεχνική και κατέκτησαν για δεύτερη σερί χρονιά το πρωτάθλημα, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Iliometal.

Η απονομή του τροπαίου έγινε μάλιστα μετά τη λήξη του αγώνα με την Υαλοτεχνική, με τον πρόεδρο του Αθλητικού Οργανισμού Τάκη Βασιλόπουλο να δίνει το κύπελλο και τα μετάλλια στην ομάδα των Μηχανικών. Οι πρωταθλητές άνοιξαν σαμπάνιες στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου “Π. Μπαχράμης” για να γιορτάσουν την πρωτιά. Συγκεκριμένα, οι Μηχανικοί κατέκτησαν τον τίτλο συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς σε 11 αγωνιστικές. Η Iliometal τερμάτισε δεύτερη με 24 βαθμούς και οι Ουρανοκατέβατοι, που κατέκτησε φέτος το πρώτο κύπελλο, την 3η θέση με 22 βαθμούς.

Η Iliometal και οι Ουρανοκατέβατοι βραβεύτηκαν από τον Αθλητικό Οργανισμό ως η δεύτερη και τρίτη ομάδα, αντίστοιχα του τουρνουά.

Ακόμα από φέτος καθιερώνεται το κύπελλο ήθους, το οποίο κατέκτησε η ομάδα No Pasaran που πήρε μόλις μια κίτρινη κάρτα. Δεύτερο ήταν το ΚΕΘΕΑ με 3 κίτρινες κάρτες και τρίτη η Μπαρτσελιώμα με 5 κίτρινες κάρτες.

Οι διοργανωτές τίμησαν και την Επιτροπή Διαιτησίας της ΕΠΣΜ στο πρόσωπο του Γιώργου Γεωργιόπουλου, αλλά και την γιατρό του πρωταθλήματος Αφροδίτη Θεοδωρακοπούλου.