Κυριακή, 23 Φεβρουάριος 2014 22:28

Β' ΤΟΠΙΚΗ: Πήρε το ντέρμπι η Αμφεια, νίκησε 2-1 τον Πανθουριακό - Συνεχίζουν στην κορυφή Ασπρόχωμα, Κορώνη

Γράφτηκε από τον

Ο Παπαφλέσσας Αμφειας ήταν ο μεγάλος νικητής στο γειτονικό ντέρμπι με τον Πανθουριακό, τον οποίο κέρδισε στην έδρα του με 2-1 και τον απομάκρυνε 6 πόντους από την κορυφή του 1ου ομίλου.

Το Ασπρόχωμα (1ος) και ο Ακρίτας Κορώνης (2ος) είναι οι δύο ομάδες που οδηγούν την κούρσα στους δύο ομίλους της Β' τοπικής μετά την ολοκλήρωση της 20ής αγωνιστικής.

Με 3άρες συνέχισαν την πορεία τους Κεραυνός, Α.Ε. Αβίας και Ηρακλής Καλαμάτας, που κέρδισαν αντίστοιχα Δόξα, Ηρακλή Κυπαρισσίας και Αρις Καλαμάτας. Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Αστέρας Μικρομάνης με 1-0 επί του Αστέρα Βαλύρας.

Στο 2ο όμιλο, ο Ακρίτας Κορώνης νίκησε εντός έδρας 4-0 τον Α.Ο. Πατίστα και εξακολουθεί να προηγείται με 6 πόντους από τον δεύτερο Χανδριναϊκό. Η ομάδα του Χανδρινού κέρδισε στην έδρα της τον Απόλλωνα Πεταλιδίου με τον Παναγιώτη Βλαχόγιαννη να κάνει νικηφόρο ντεμπούτο στο πάγκο της ομάδας. Ανακατατάξεις είχαμε στις τελευταίες θέσεις, όπου ο Ολυμπιακός Ανάληψης ξέφυγε προσωρινά από την τελευταία θέση μετά τη νίκη του με 2-1 επί του Βλαχόπουλου και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 20ής αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(20ή αγωνιστική)

Ηρακλής Κυπ. - Α.Ε. Αβίας 0-3

Κεραυνός - Δόξα 3-1

Πανθουριακός - Αμφεια 1-2

Ηρακλής Καλ. - ΑΠΣ Αρις 3-0

Βαλύρα - Μικρομάνη 0-1

Ασπρόχωμα - Νέος Αρις 2-1

Ρεπό: Μάνεση

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 20 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 56-19 49

2. Πανθουριακός 54-10 43

3. Κεραυνός 43-21 34

4. Μικρομάνη 30-20 32

5. Α.Ε. Αβίας 28-17 30

-. Ηρακλής Καλ. 32-27 30

7. Αμφεια 31-22 27

8. Νέος Αρις 33-23 25

9. Μάνεση 29-40 20

10. Βαλύρα 21-44 16

11 Ηρακλής Κυπ. 18-24 15

12. Δόξα 21-40 10

13. ΑΠΣ Αρις 7-96 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(8-9 Μαρτίου)

Δόξα - Ηρακλής Κυπ.

Αμφεια - Μάνεση

ΑΠΣ Αρις - Κεραυνός

Μικρομάνη - Πανθουριακός

Νέος Αρις - Ηρακλής Καλ.

Ασπρόχωμα - Βαλύρα

Ρεπό: Α.Ε. Αβίας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(20ή αγωνιστική)

Μιλτιάδης - Λογγά 2-1

Χώρα - Καλλιθέα 2-0

Παναθηναϊκός - Βέργα 1-1

Χανδριναϊκός - Πεταλίδι 4-2

Αίας - Πανιώνιος 2-1

Ολυμπιακός Αν. - Βλαχόπουλο 2-1

Κορώνη - Πατίστα 4-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 20 αγώνες)

1. Κορώνη 55-30 46

2. Χανδριναϊκός 51-24 40

3. Αίας 42-27 35

4. Βλαχόπουλο 34-28 32

5. Μιλτιάδης 23-29 31

6. Πεταλίδι 46-32 29

7. Παναθηναϊκός 39-42 28

8. Πατίστα 25-36 26

9. Χώρα 29-31 25

10. Καλλιθέα 36-44 24

11. Πανιώνιος 30-42 22

12. Ολυμπιακός Αν. 26-39 18

13. Βέργα 36-50 17

14. Λογγά 32-50 16

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(8-9 Mαρτίου)

Λογγά - Καλλιθέα

Βέργα - Μιλτιάδης

Πεταλίδι - Χώρα

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός

Βλαχόπουλο - Χανδριναϊκός

Πατίστα - Αίας

Κορώνη - Ολυμπιακός Αν.

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ