Κυριακή, 23 Φεβρουάριος 2014 22:34

Γ' ΤΟΠΙΚΗ: Πρωταθλήτρια η Στενωσιά στο 2ο όμιλο

Γράφτηκε από τον

Φινάλε στον 2ο όμιλο της Γ' τοπικής είχαμε το Σαββατοκύριακο με την Στενωσιά να κερδίζει με 5-2 την Αμφιθέα και να αναδεικνύεται πανηγυρικά πρωταθλήτρια!

Οι 4 ομάδες του 2ου ομίλου που εξασφάλισαν την άνοδο στην Β' τοπική είναι λοιπόν η πρωταθλήτρια Στενωσιά αλλά και οι Αιθαία, Θύελλα Χαρακοπιού και Αμφιθέα. Την 5η θέση, που ενδέχεται να οδηγήσει σε απευθείας άνοδο ή σε μπαράζ ανόδου πήρε η Νέδουσα Αλαγονίας. 

Να θυμίσουμε ότι το μέλλον της Νέδουσας εξαρτάται από το αν θα υποβιβαστούν από την Γ' εθνική Καλαμάτα και Μεσσηνιακός και με το αν θα ανέβει ο πρωταθλητής της Α' τοπικής στην Γ' εθνική.

Αν δεν πέσει καμιά ομάδα της Γ' εθνικής και ανέβει ο πρωταθλητής, τότε θα ανέβουν στην Β' τοπική και οι τρεις ομάδες που θα πάρουν την 5η θέση στους ομίλους της Γ' τοπικής. Αν πέσει μια ομάδα από τη Γ' και ανέβει ο πρωταθλητής, θα ανέβουν οι δύο 5οι της Γ' τοπικής. Αν πέσει μια ομάδα και δεν ανέβει ο πρωταθλητής, τότε θα ανέβει μόνο μια από τις 3 ομάδες που θα πάρουν την 5η θέση στους τρεις ομίλους. 

Στον 1ο όμιλο ο Ατρόμητος Πλατύ έφερε λευκή εκτός έδρας ισοπαλία με την Θύελλα και δεν μπόρεσε να πλησιάσει όσο θα ήθελε την πρωτοπόρο Θύελλα Μερόπης που είχε ρεπό.

Στον 3ο όμιλο η Αναγέννηση πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μάνης με 2-0 και την έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες μετά τη διεξαγωγή της 16ης αγωνιστικής σε 1ο, 3ο όμιλο και της τελευταίας αγωνιστικής στο 2ο όμιλο και η επόμενη αγωνιστική και στους δύο ομίλους έχουν ως εξής:

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(16η αγωνιστική)

Κοπανάκι - Διόδια 4-2

Πανευαϊκός - Πλατύ 0-0

ΑΕ Γαργαλιάνων - Καλό Νερό 2-4

Ρεπό: ΠΑΟΚ, Θύελλα Μερόπης

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 16 αγώνες)

1. Θύελλα Μ. 29-13 27

2. Καλό Νερό 37-19 26

3. Πλατύ 32-18 23

4. Κοπανάκι 15-16 18

5. ΠΑΟΚ 25-20 15

6. Διόδια 23-34 13

7. ΑΕ Γαργαλιάνων 12-25 8

8. Πανευαϊκός 7-35 0

• Ο Πανευαϊκός έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Πανευαϊκός, Διαγόρας Κοπανακίου, Α.Ε. Γαργαλιάνων, Καλό Νερό, Διόδια, Ατρόμητος Πλατύ, ΠΑΟΚ

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Καλό Νερό - Θύελλα Μ.

Πλατύ - Κοπανάκι

Πανευαϊκός - ΠΑΟΚ

Διόδια - ΑΕ Γαργαλιάνων - Διόδια

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(14η αγωνιστική)

Στενωσιά - Αμφιθέα 5-2

Αιθαία - Χαρακοπιό 1-1

Χατζή - Νέδουσα 0-4

Αβραμιού - Νέστωρ Π. 1-1

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 14 αγώνες)

1. Στενωσιά 45-13 34

2. Αιθαία 33-15 30

-. Χαρακοπιό 33-14 30

4. Αμφιθέα 20-27 16

5. Νέδουσα 17-22 14

6. Νέστωρ Π. 15-20 11

7. Χατζή 18-37 7

8. Αβραμιού 10-43 1

• Με -4 βαθμούς έχουν ξεκινήσει το πρωτάθλημα Χατζή και Νέδουσα Αλαγονίας.

• Με -2 βαθμούς έχουν ξεκινήσει το πρωτάθλημα Αμφιθέα και Νέστωρ Πύλου

 

3ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(16η αγωνιστική)

Θησέας - Πράσινα Πουλιά 1-1

Μάνη - Αναγέννηση 0-2

Θύελλα Π. - Ατρόμητος Κ. 0-3

Δαναός - ΑΕΚ Καλ. 2-4

Ρεπό: Ικαρος

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 16 αγώνες)

1. Αναγέννηση 35-18 29

-. Μάνη 28-9 29

3. Πράσινα Π. 21-9 28

4. Ατρόμητος 32-28 24

5. ΑΕΚ Καλ. 40-18 23

6. Θησέας 28-19 18

7. Δαναός 19-35 11

8. Ικαρος 16-37 9

9. Θύελλα Π. 6-52 4

• Η ΑΕΚ Καλαμάτας έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς.

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Α.Ε. Μάνης, Θησέας, Α.Σ. Δαναός, ΑΕΚ Καλαμάτας, Πράσινα Πουλιά, Αναγέννηση Παραλίας, Ικαρος

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ Καλ. - Θύελλα Π.

Αναγέννηση - Θησέας

Μάνη - Ικαρος

Πράσινα Π. - Δαναός

Ρεπό: Ατρόμητος Καλαμάτας

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ