Τετάρτη, 25 Σεπτέμβριος 2019 15:47

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Καλαμάτα - Καραϊσκάκης (LIVE)

Μεγάλη πρόκριση με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι πήρε η τυπικά γηπεδούχος στο γήπεδο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" Καλαμάτα κόντρα στην Α.Ε. Καραϊσκάκης Άρτας.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εξαλλα πανηγύρια από κόσμο, παίκτες και τεχνική ηγεσία της "Μαύρης Θύελλας" μετά το τελευταίο εύστοχο πέναλτι του Ράκιτς!

Γκοοοοοοολλλλλλ! 4-3. Νίκη για την Καλαμάτα στη διαδικασία των πέναλτι!

Ράκιτς στο τελευταίο πέναλτι! Αν το βάλει η Καλαμάτα παίρνει την πρόκριση!

Τσούσης δοκάρι! Παραμένει το 3-3!

Ιντζίδης ψηλά άουτ! Δεύτερο χαμένο πέναλτι από τον κεντρικό αμυντικό!

Κυβελίδης 3-3, ισοφάριση για την Α.Ε. Καραϊσκάκης.

Μπάμπης 3-2 για την τοπική μας ομάδα!

Μέτσε 2-2 για την Α.Ε. Καραϊσκάκης

Κουιρουκίδης 2-1 για την Καλαμάτα

Βλάχος ψηλά άουτ!

Οσμάναγκιτς 1-1

Καπίας 0-1

Ξεκινούν οι φιλοξενούμενοι τα πέναλτι...

Τα πέναλτι θα εκτελεστούν στη μεταλλική εξέδρα που κάθονται οι οργανωμένοι οπαδοί της Καλαμάτας.

Τέλος και της παράτασης (0-0). Πάμε στα πέναλτι!

120’ Σέντρα σουτ Μάκου συρτά δεν πρόλαβε ο Ρ'ακιτς από πολύ κοντινή απόσταση.

115' Εχασε το πέναλτι η "Μαύρη Θύελλα"! Το έστειλε ψηλά άουτ ο Ιντζίδης!

114’ Πέναλτι για Καλαμάτα! Ανατροπή Μάκου από αμυντικό!

113’ Απίστευτη ευκαιρία για Καλαμάτα: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οσμαναγκιτς η μπάλα πρώτα στο αριστερό και μετά στο δεξί δοκάρι του Μέλκα με πορεία παράλληλα από τη γραμμή και στη συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί!

107’ Κάρτες για Κουίρουκίδη και Παπανίκου.

Τέλος α' ημιχρόνου παράτασης με το 0-0 να παραμένει.

102’ Από βολέ του Μέλκα η άμυνα της Καλαμάτας πιάστηκε στον ύπνο και από δεξιά το σουτ του Κυβελίδη που βγήκε γρήγορα μπροστά πέρασε άουτ.

96’ Κάθετη πάσα Γυφτοκωστα στην πλάτη άμυνας, ο Κυβελιδης με διαγώνιο σουτ ψηλά λίγο άουτ.

92’ Σέντρα Στεργιδη στο πρώτο δοκάρι ο Ρακιτς πλασέ αποκρούει ο Μελκα.

Μάκος αντί Βουκμίροβιτς για την Καλαμάτα

Ξεκίνησε η παράταση

Στην παράταση εκτός από την Καλαμάτα και το Αταλάντη - Ολυμπιακός Βόλου 2-2.

Στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκαν ήδη Εργοτέλης (0-2 στο Αιγάλεω) και Καβάλα (2-0 τα Χανιά).

Καλύτερη η Καλαμάτα στο μεγαλύτερο μέρος των 90’, απέναντι σε μια ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, θα μπορούσε να έχει σκοράρει.

Τέλος κανονικής διάρκειας στο νοκ άουτ αγώνα Καλαμάτας - Α.Ε. Καραϊσκάκης 0-0. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην ημίωρη παράταση ή αν χρειαστεί και στα πέναλτι.

Καθυστερήσεις στην Τρίπολη, με το 0-0 να παραμένει.

83’ Γυφτοκώστας αντί Μασούρα για τους φιλοξενούμενους.

82’ Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κωνσταντινόπουλος αντί του Γαλούπη που αποχώρησε τραυματίας.

81’ Νέα ευκαιρία για την Καλαμάτα: Μετά από κόρνερ ο Τσιβελεκίδης σούταρε και απέκρουσε στην κλειστή γωνία ο Μέλκα.

Στο 81’ δυο κίτρινες. Μέτσε για μαρκάρισμα και Παναγιώτου για διαμαρτυρία.

Συνεχίζει να είναι καλύτερη η ομάδα του Βασίλη Βούζα και να ψάχνει το γκολ που θα της δώσει την πρόκριση.

80’ Συρτή σέντρα Στεργιδη από δεξιά στο πρώτο δοκάρι ο Ρακιτς τσιμπάει τη μπάλα με το πόδι σε κόρνερ ο Μέλκα

75’ Σέντρα Στεργιδη από δεξιά, κεφάλια Ρακιτς στη μικρή περιοχή απέκρουσε εξ επαφής ο Μέλκα και ενώ όλοι σταμάτησαν για οφσάιντ.

Στο 73’ ο Ρακιτς στη θέση του Τζόκιτς. Δεύτερη αλλαγή για την "Μαύρη Θύελλα".

Αγγίζουν τους 800 οι φίλαθλοι στο Θεόδωρος Κολοκοτρωνης! Αρκετά μεγάλη προσέλευση αν συνυπολογίσουμε πως ο αγώνας γίνεται ημέρα Τετάρτη και εκτός Μεσσηνίας, με έναν όχι και τόσο... εμπορικό αντίπαλο.

Ακούγονται και συνθήματα κατά του Αιγάλεω από τους οπαδούς της Καλαμάτας εν όψει του κυριακάτικου αγώνα.

70’ Κίτρινη ο Κάπιας.

68’ Ο Μέτσε στη θέση του Χατζηστραβού για τους φιλοξενούμενους.

65’ Πρώτη φάση για την Α.Ε. Καραϊσκάκης, με το σουτ του Χατζηστραβού να περνάει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Παντο.

63’ Γυριστό σουτ Βουκμιροβιτς μέσα από την περιοχή μπλόκαρε εύκολα ο Μέλκα.

61’ Πρώτη αλλαγή και για την Καλαμάτα, με τον Οσμάναγκιτς να μπαίνει στη θέση του Αλεξόπουλου.

56’ Πρώτη αλλαγή για την Α.Ε. Καραϊσκάκης. Ο Κυβελίδης στη θέση του Κούστα.

57’ Δυνατό σουτ Βουκμιροβιτς από το ύψος περιοχής απέκρουσε ο Μέλκα στη δεξιά του γωνία.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο β' ημίχρονο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Τρίπολη. Στο πρώτο μέρος η Μεσσηνιακή ομάδα ήταν καλύτερη από την Α.Ε. Καραϊσκάκης και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου 0-0.

45’ Τεράστια ευκαιρία για Καλαμάτα μετά από σέντρα Στεργιδη ο Αλεξόπουλος έπιασε τη γυριστή κεφάλια στο πρώτο δοκάρι με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Κίτρινες κάρτες σε Χατζηστραβό και Τσουβαλτζίδη.

35’ Παραμένει το 0-0 με την Καλαμάτα να διατηρεί ελαφρά υπεροχή.

28’ Πρώτη κίτρινη στον Βουκμιροβιτς για διαμαρτυρία.

Μετά το αναγνωρίστικο δεκάλεπτο η Καλαματα κερδίζει μέτρα και δείχνει όρεξη να πάρει τα ηνία του αγώνα.

19’ Μεγάλη μπαλιά του Βουκμοροβιτς σε αντεπίθεση που βρήκε τον Στεργιδη ο οποίος σούταρε καθυστερημένα και κόπηκε από τον Καραγιαννίδη.

11' Μεγάλη φάση για την Καλαμάτα: Ο Κουιρουκίδης βρέθηκε στη μικρή περιοχή με πλάτη στο τέρμα, επιχείρησε το γυριστό σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι. Θα μπορούσε ο επιθετικός της Καλαμάτας να πασάρει στον αμαρκάριστο Βουκμίροβιτς.

5’ Αναγωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά από τις δύο ομάδες.

Διαιτητής είναι ο Ανδριανός (Αχαΐας) με βοηθούς τους Μπουρτζοβίτη (Κορινθίας) και Οικονόμου (Αχαΐας). 4ος ο Κυριακάκης (Ηλείας).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Πάντος, Τσουβαλτζίδης, Γαλούπης, Τσιβελεκίδης, Ιντζίδης, Τζόκιτς, Μπάμπης, Βουκμίροβιτς, Στεργίδης, Κουιρουκίδης, Αλεξόπουλος.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Μέλκα, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Χατζηστραβός, Αλμπάνης, Καπίας, Κούστα, Ψιάνος, Μασούρας, Παπανίκου, Τσούσης.