Δευτέρα, 11 Φεβρουάριος 2013 21:24

Ισόπαλη 1-1 η Αβία με το Ασπρόχωμα

Γκολ 1-1 και βαθμούς μοιράστηκαν σήμερα το βράδυ στον Κορδία η Α.Ε. Αβίας με το Ασπρόχωμα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18' με το Τσορώνη και η ομάδα του Κάμπου ισοφάρισε στο 85' με τον Πολυμενέα, ενώ είχε δοκάρι στο 89' με τον ίδιο παίκτη. Η Αβία μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, πίεσε ασφυκτικά στην επανάληψη το Ασπρόχωμα και βάση εμφάνισης άξιζε τους τρεις βαθμούς. Να σημειωθεί ότι ακυρώθηκαν δύο γκολ του Πολυμενέα στο 74' και του Κορμπή στο 94' ως οφσάιντ έπειτα από υπόδειξη του βοηθού Σκόρδου. Κάτι που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Αβίας, οι οποίοι φωνάζουν ακόμα και για ένα πέναλτι του Γεωργίκου.

Με αυτό το βαθμό η Αβία έφθασε τους 24 και είναι έξι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ το Ασπρόχωμα έφθασε τους 15 και είναι στην προτελευταία θέση.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν από την αρχή αποφασισμένες για τη νίκη με αποτέλεσμα να έχουμε εκατέρωθεν ευκαιρίες. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Κορμπής έκανε το διαγώνιο σουτ και ο Καστριτσέας απέκρουσε στην κλειστή του γωνία. Στο 11' ο Τσορώνης δεν μπόρεσε να βρει από κοντά την μπάλα σε μακρινό φάουλ του. Αρ. Ηλιόπουλου. Στο 18' όμως ο Τσορώνης βρήκε στόχο έπειτα από κόρνερ αυτή τη φορά του Αρ. Ηλιόπουλου και με πλασέ έγραψε το 0-1. Ο Φλέσσας απείλησε για την Αβία στο 28' με μακρινό σουτ και στο 29' με γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ από το κάθετο δοκάρι. Στο 34' ο Τσορώνης και πάλι δεν μπόρεσε να βρει όπως ήθελε την μπάλα στη σέντρα του Ν. Δημητρίου. Τρία λεπτά αργότερα ο Φλέσσας εκτέλεσε φάουλ και ο Καστριτσέας έδιωξε στην αριστερή του γωνία. Νέα ευκαιρία για την Αβία στο 40' με την καρφωτή κεφαλιά του Φετάχου, όπου απέκρουσε με τα πόδια ο γκολκίπερ και στην εξέλιξη της φάσης οι τυπικά γηπεδούχοι φωνάζουν για πέναλτι σε χέρι αμυντικού.

Στο 44' ο Πολυμενέας έδιωξε σωτήρια την μπάλα μπροστά από την εστία στο φάουλ του Αρ. Ηλιόπουλου.

Στην επανάληψη η Αβία έκλεισε στο μισό γήπεδο το Ασπρόχωμα και απείλησε στο 50' με τον Κορμπή. Στην επόμενη φάση ο Καστριτσέας έδιωξε σωτήρια τη κεφαλιά του Φουρναράκου που λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ στην προσπάθειά του να διώξει. Στο 74' από φάουλ του Φλέσσα, ο Πολυμενεάς σκόραρε όμως ήταν σε αντικανονική θέση σύμφωνα με τον κ. Σκόρδου. Στο 75' η Αβία ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Γεωργίκου, ενώ στο 82' ο Καστριτσέας έδιωξε το διαγώνιο σουτ του Κατσαράκη. Στο 85' ο Πολυμενέας με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα. Στο 89' ο Κορμπής πάτησε την μπάλα για τον σκόρερ, το σουτ του οποίου χτύπησε στο κάθετο δοκάρι. Στο 94' ο Κορμπής έκανε το γυριστό σουτ, ο Καστριτσέας απέκρουσε και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο κ. Σκόρδος είχε σηκώσει τη σημαία από το ξεκίνημα της φάσης.

Το ματς διαιτήτευσε ο Ηλ. Νικολόπουλος με βοηθούς τους Καρβούνη, Σκόρδο.

Α.Ε. ΑΒΙΑΣ: Κολοκούβαρος, Γκλίκα, Κλείδωνας, Κατσαράκης, Τζανετέας, Φλέσσας, Ε. Φετάχου, Λούγκα, Πολυμενέας, Κορμπής, Γεωργίκος.

ΑΣΠΡΟΧΩΜΑ: Καστριτσέας, Χ. Φουρναράκος, Γεωργακόπουλος, Ν. Δημητρίου, Τσορώνης (93' Φρέσκος), Εκμετζίδης, Β. Δημητρίου, Π. Ηλιόπουλος, Αρ. Ηλιόπουλος (62' λ.τρ. Ψυρρής, 83' Μαγουλιανίτης), Ζαφειρόπουλος, Π. Δημητρίου.