Δευτέρα, 18 Νοέμβριος 2019 16:30

Α1 ΤΟΠΙΚH: Μόνη πρώτη η Χώρα, πήρε το ντέρμπι με Δώριο

Μόνη στην κορυφή της Α1 τοπικής βρέθηκε η Χώρα μετά τη νίκη της στο ντέρμπι κορυφής επί του Δωρίου με σκορ 2-1.

Ο Παπαφλέσσας είναι πλέον στο +3 από τον δεύτερο Δωριέα και βαδίζει ολοταχώς για την Α’ τοπική, έχοντας βγάλει πολύ δύσκολο πρόγραμμα στις 7 πρώτες αγωνιστικές. Από την άλλη ο Δωριέας του Σωτήρη Μπουραντώνη υπέστη την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα και υποχώρησε στη 2η θέση.

Η ομάδα του Λυκούργου Ανδρώνη προηγήθηκε στο 12’ με σουτ του Γκατεντασβίλι, όμως το Δώριο ισοφάρισε στο 45’ με σουτ του Βεσέλη. Ομως οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν άλλο ένα γκολ στο β’ ημίχρονο με πλασέ του Σεφεράσι στο 56’ και να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο.

Στο καλαματιανό ντέρμπι που έγινε στο ουδέτερο γήπεδο του Ασπροχώματος η Ομόνοια πήρε μεγάλη νίκη με 1-0 επί του Ηρακλή Καλαμάτας.

Στο ντεμπούτο του Γιώργου Αργυρόπουλου η Ομόνοια πήρε τη νίκη χάρις σε γκολ του Χελά στο 88’. Ενα γκολ για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι άνθρωποι του Ηρακλή και είχαν δίκιο μιας και είχε προηγηθεί φάουλ του Τζανετάκου στον τερματοφύλακα Αλάμαρα.

Σπουδαίο διπλό πήρε στα Αρφαρά ο Απόλλωνας Πεταλιδίου με 4-1 επί του Αστέρα. Το Πεταλίδι με τον Δημήτρη Καλύβα στον πάγκο του έφτασε στη νίκη με ανατροπή. Ο Αστέρας, που έχασε για δεύτερη σερί αγωνιστική στο γήπεδο του, προηγήθηκε με τον Μπούρα, όμως ο Απόλλωνας με δύο γκολ του Γεωργιάδη στο πρώτο ημίχρονο και άλλα δύο από Πολίτη και Γιαννόπουλο στο δεύτερο έφτασε στη σπουδαία νίκη.

Με αυτή έπιασε στην 3η θέση τη Θύελλα Χαρακοπιού η οποία ηττήθηκε το Σάββατο στο Σουληνάρι από τον Χανδριναϊκό. Η ομάδα του Χανδρινού σημείωσε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και ανάσανε βαθμολογικά.

Στο “Γ. Λουκαρέας” ο Ολυμπιακός Καλαμάτας επέστρεψε στις επιτυχίες, μιας και επικράτησε με 1-0 του Α.Ο. Φυτειάς, με σκόρερ τον Κουκέα. Με αυτή τη νίκη οι “ερυθρόλευκοι” ανέβηκαν στην 5η θέση.

Το Σάββατο ο Νέος Αρις συνέτριψε με 5-1 τον ουραγό Ηρακλή Κυπαρισσίας εκτός έδρας. Η Τριφυλιακή ομάδα πάντως ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο, όμως δέχθηκε πέντε γκολ στο δεύτερο μέρος και παρέμεινε δίχως βαθμό μετά από 7 αγωνιστικές!

Τέλος, στο καλαματιανό ντέρμπι των νεοφώτιστων η ΑΕΚ επικράτησε με 4-1 του Πανιωνίου στο γήπεδο των Σφαγείων και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των “κιτρινόμαυρων” στο πρωτάθλημα, που τους ανέβασε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.