Δευτέρα, 02 Δεκέμβριος 2019 10:48

Α1 ΤΟΠΙΚH: Καταιγιστική η Ομόνοια, 5-1 το Δώριο - Νίκες για Χώρα, Πεταλίδι και Ηρακλή Καλ.

Η εντυπωσιακή νίκη της Ομόνοιας επί του Δωρίου με σκορ 5-1 ξεχώρισε στην 9η αγωνιστική της Α1 τοπικής!

Η καλαματιανή ομάδα (πανηγυρική φωτό από τα αποδυτήρια μετά το τέλος του αγώνα) συνέτριψε τον Δωριέα και βρέθηκε στην προνομιούχο τρίτη θέση μαζί με τη Θύελλα Χαρακοπιού. Το Δώριο μάλιστα προηγήθηκε στο σκορ με τον Γεωργιόπουλο, όμως η ομάδα του Γιώργου Αργυρόπουλου έκανε την εντυπωσιακή ανατροπή χάρις σε γκολ των Χελά (2), Στραβάκου, Μαρούση και Κωστόπουλου. Μετά από αυτή την ήττα το Δώριο έπεσε από την πρώτη τριάδα για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν! Ο πρωτοπόρος Παπαφλέσσας έκαμψε δύσκολα την αντίσταση του Πανιωνίου Καλαμάτας με σκορ 1-0 και βρίσκεται στο +3 από τη δεύτερη θέση. Το “χρυσό” γκολ για την ομάδα της Χώρας πέτυχε ο Ν. Τσέρτος στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σπουδαία νίκη, τη δεύτερη συνεχόμενη πήρε ο Ηρακλής Καλαμάτας στο “Π. Μπαχράμης” επί της Θύελλας Χαρακοπιού με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Καραγιάννης με πέναλτι στο 56’, ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Ετσι η καλαματιανή ομάδα πλησίασε στον πόντο την 3η θέση, εκεί που βρίσκεται η Θύελλα Χαρακοπιού. Με το ίδιο σκορ (1-0) επιβλήθηκε ο Απόλλωνας Πεταλιδίου του Νέου Αρι και ανέβηκε στη 2η θέση, τρεις πίσω από την πρώτη Χώρα. Ενδιαφέρον ματς έγινε το Σάββατο στα Αρφαρά, με τον τοπικό Αστέρα να ισοφαρίζει 2-2 τον Α.Ο. Φυτειάς στα τελευταία λεπτά και να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό. Η καλαματιανή ομάδα έχασε μέσα από τα χέρια της το διπλό και πλέον απέχει τέσσερις βαθμούς από την 11η θέση που οδηγεί στη σωτηρία.

Σημαντικό διπλό πήρε η ΑΕΚ Καλαμάτας στην Κυπαρισσία επί του τοπικού Ηρακλή με... αγγλικό σκορ (3-4). Ετσι οι νεοφώτιστοι ανέβηκαν στη βαθμολογία, ενώ από την άλλη ο Ηρακλής Κυπαρισσίας έμεινε δίχως βαθμό μετά από εννέα αγωνιστικές!

Τέλος, στο Σουληνάρι ο Χανδριναϊκός με όπλο την έδρα πήρε πολύτιμο τρίποντο με 2-1 κόντρα στον Ολυμπιακό Καλαμάτας και ανάσανε βαθμολογικά.