Τετάρτη, 04 Δεκέμβριος 2019 19:08

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Γλυκιά ήττα 1-0 στη Λάρισα και πρόκριση για Καλαμάτα! (βίντεο)

Τελικό αποτέλεσμα Λάρισα - Καλαμάτα 1-0! Η "Μαύρη Θύελλα" παίρνει τεράστια πρόκριση και βρίσκεται στους "16" του κυπέλλου Ελλάδας!

Τελευταίο λεπτό στη Λάρισα... Το 1-0 παραμένει!

Κίτρινη κάρτα στον Στεφανάκο για καθυστέρηση.

Εξι λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

Συμπληρώσαμε 90 λεπτά παιχνιδιού με το 1-0 να παραμένει και την Καλαμάτα να είναι κοντά σε μία μεγάλη πρόκριση!

Κίτρινη κάρτα στον Καρανίκα για διαμαρτυρία στον βοηθό που ακύρωσε το γκολ.

87' Ακυρωθέν γκολ της Λάρισας... Ο Μπούστος έκανε τη σέντρα και ο Ντάουντα με προβολή την έστειλε στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ! Πολύ οριακή η φάση!

85' Τρίτη αλλαγή για την τοπική μας ομάδα. Βγαίνει ο Βουκμίροβιτς και μπαίνει ο Ράκιτς.

81' Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα, με τον Τζόκιτς να αποχωρεί και τον Δήμο να μπαίνει στη θέση του.

77' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ... Ο Μπούστος σέντραρε και ο Μόρας πήρε την κεφαλιά, όμως ο Στεφανάκος απέκρουσε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία, κρατώντας το 1-0!

76' Ο Μπούστος γύρισε για τον Στάνκοβιτς που σούταρε απελπιστικά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Φτάσαμε στο 75' με το 1-0 να παραμένει και την Καλαμάτα να κρατά στα χέρια της την πρόκριση. Να θυμίσουμε πως η τοπική μας ομάδα είχε νικήσει με 3-0 στο πρώτο ματς, με χατ τρικ του Αλεξόπουλου!

72' Τρίτη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Μιλοσάβλεβιτς αντί του Σεσέροβιτς.

67' Κίτρινη κάρτα στον Τζόκιτς.

Επτά επεμβάσεις έχει κάνει ο Στεφανάκος, που κάνει εκπληκτική εμφάνιση μέχρι στιγμής!

64' Ευκαιρία για την ΑΕΛ... Μετά από γέμισμα του Μιχαήλ από δεξιά, ο Κάτσε έπιασε το συρτό σουτ όμως ο Στεφανάκος απέκρουσε και με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε!

62' Κεφαλιά ψηλά άουτ από τον Καντούτση ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βουκμίροβιτς.

60' Διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους... Ο Ουάρντα έδωσε στον Στάνκοβιτς που σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Στεφανάκο να διώχνει με τα πόδια... Η μπάλα έφτασε στον Μπούστος που σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

58' Εχει κλειστεί πολύ η Καλαμάτα, η πίεση της ΑΕΛ είναι ασφυκτική...

57' Πρώτη αλλαγή για την "Μαύρη Θύελλα". Ο Μπάμπης στη θέση του Οσμάναγκιτς.

Η ΑΕΛ έκανε δύο αλλαγές στο β' ημίχρονο, με τους Νούνιτς και Καρανίκα να μπαίνουν στο ματς, αντί των Μπέρτου και Ασούμπρε.

Η φάση που δόθηκε πέναλτι ήταν από σέντρα που έγινε από δεξιά και χέρι του Τσιβελεκίδη, που πήδηξε για κεφαλιά μαζί με τον Νούνιτς. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν πως ήταν ακούσιο...

1-0 η ΑΕΛ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ουάρντα

50' Ο Ουάρντα απέναντι από το Στεφανάκο...

48' Κέρδισε πέναλτι η Λάρισα σε χέρι του Τσιβελεκίδη.

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

Πολύ καλή εμφάνιση για την "Μαύρη Θύελλα" στην έδρα της ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μπορεί να έχει 76% κατοχή μπάλας στο α' 45λεπτο και 13 τελικές έναντι 2 της τοπικής μας ομάδας, αλλά μεγάλες φάσεις δεν έχει δημιουργήσει. Αντιθέτως η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη έφτασε πολύ κοντά στο 0-1 με την κλασική φάση του Στεργίδη στο 27'. Απομένει ένα ακόμη ημίχρονο για να υπερασπιστεί η Καλαμάτα τη νίκη της με 3-0 στο πρώτο ματς και να βρεθεί στους "16" του κυπέλλου Ελλάδας.

Τέλος του α' ημιχρόνου στη Λάρισα, 0-0 μεταξύ της ΑΕΛ και της Λάρισας.

45+2' Κίτρινη στον Ουάρντα που την... έπεσε στο Τζόκιτς!

Τραυματίστηκε στη φάση ο γκολκίπερ της "Μαύρης Θύελλας"

45+1 Καλή στιγμή για την ΑΕΛ... Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα, οι αμυντικοί έδιωξαν και ο Μπέρτος σούταρε, με τον Στεφανάκο να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ.

44' Την κίτρινη κάρτα δέχθηκε και ο Κωνσταντινόπουλος.

41' Εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση του Ουάρντα, ο Στεφανάκος απομάκρυνε σε κόρνερ.

38' Κίτρινη κάρτα στον Τσιβελεκίδη για καθυστέρηση σε εκτέλεση φάουλ.

Στο 36' το 0-0 παραμένει στο AEL FC ARENA, με την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα να είναι για την τοπική μας ομάδα.

Η "Μαύρη Θύελλα" στέκεται εξαιρετικά στην έδρα της ΑΕΛ και δείχνει ικανή να υπερασπιστεί αυτό το 3-0 του πρώτου αγώνα!

29' Καλή φάση για τη Λάρισα, με τον Ουάρντα να στρώνει στον Μπούστος που σούταρε ψηλά άουτ.

27' Μεγάλη φάση για την "Μαύρη Θύελλα"... Ο Κωνσταντινόπουλος έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Αλεξόπουλος πήρε τη γυριστή κεφαλιά και ο Στεργίδης στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε στην κίνηση, με τον Κρίστινσον να απομακρύνει σωτήρια με τα πόδια!

Ο Γκελγκέρια ξεκίνησε βασικός στην 11αδα αντί του Τσουβαλτσίδη που ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση.

Παρά την πίεση της ΑΕΛ, η Καλαμάτα στέκεται καλά αμυντικά και δεν έχει δεχθεί φάσεις, ενώ είμαστε στο 21ο λεπτό.

18' Κίτρινες κάρτες σε Σεσέροβιτς και Καντούτση για μεταξύ τους διαπληκτισμό.

Συμπληρώσαμε 12 λεπτά στο AEL FC ARENA με το 0-0 να παραμένει και την Καλαμάτα να μην έχει απειληθεί ιδιαίτερα.

Ο Καντούτσης συνθέτει το κεντρικό αμυντικό δίδυμο μαζί με τον Τσιβελεκίδη. Εκτός είναι ο τραυματίας Μάκος και ο Ιντζίδης που δεν φαίνεται να τον εμπιστεύεται ιδιαίτερα ο προπονητής Σάκης Θεοδοσιάδης...

7' Πρώτη κίτρινη στο ματς, τη βλέπει ο Στάνκοβιτς της ΑΕΛ.

Ντεμπούτο στο σημερινό αγώνα για την Καλαμάτα κάνει ο Τάσος Καντούτσης! Ο υψηλόσωμος αμυντικός αποκτήθηκε στο φινάλε της μεταγραφικής περιόδου από την "Μαύρη Θύελλα"!