Δευτέρα, 09 Δεκέμβριος 2019 16:29

Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Σημαντικά διπλά για Χώρα, Ομόνοια και Δώριο

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πήραν Χώρα, Ομόνοια και Δώριο στη 10η αγωνιστική της Α1 τοπικής που διεξήχθη αυτό το Σαββατοκύριακο.

Ο Παπαφλέσσας επικράτησε εύκολα στο γήπεδο των Σφαγείων της ΑΕΚ Καλαμάτας με 3-0 και συνέχισε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μάλιστα η ομάδα του Λυκούργου Ανδρώνη αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από την 2η θέση. Δύο γκολ για την ομάδα της Χώρας σημείωσε ο Αγγελος Τσέρτος και ένα ο Μπουρτζαλιάνι, όλα στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ομόνοια συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία φτάνοντας τις πέντε συνεχόμενες νίκες... Η ομάδα του Γιώργου Αργυρόπουλου επικράτησε με 1-0 του Νέου Αρι εκτός έδρας, χάρις σε γκολ του Στυλιανόπουλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ανέβηκε στη 2η θέση μαζί με τη Θύελλα Χαρακοπιού. Η ομάδα του Δημήτρη Αναστασόπουλου έκαμψε με 3-1 την αντίσταση του Αστέρα Αρφαρών και είναι μέσα στην προνομιούχο τριάδα.

Σημαντική νίκη πήρε ο Πανιώνιος Καλαμάτας επί του Απόλλωνα Πεταλιδίου με σκορ 2-1 (φωτό). Το συγκρότημα του Γιώργου Μηλίτση έφτασε στο τρίποντο με ανατροπή, χάρις σε δύο γκολ του Κούτρη στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Πεταλιδίου είχε προηγηθεί στο πρώτο με τον Γεωργιάδη, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι στα τελευταία λεπτά για να ισοφαρίσει (το απέκρουσε ο Νιάρχος)!

Στο χθεσινοβραδινό ματς στο “Π. Μπαχράμης” το Δώριο επανήλθε στις επιτυχίες, κερδίζοντας με 3-1 τον Α.Ο. Φυτειάς που βρίσκεται σε δύσκολη θέση.

Ετσι ο Δωριέας βρέθηκε στο -1 από την 3η θέση που οδηγεί στην Α’ τοπική.

Στο “Γ. Λουκαρέας” διεξήχθη καλαματιανό ντέρμπι μεταξύ του Ολυμπιακού και του Ηρακλή, με τους “ερυθρόλευκους” να χαμογελούν κατακτώντας τη νίκη με 2-1. Ετσι ο Ηρακλής έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη της ανόδου, μιας και είναι στο -4 από την 3η θέση.

Τέλος, το Σάββατο στην Κυπαρισσία ο τοπικός Ηρακλής κατέκτησε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα μιας και αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Χανδριναϊκό. Ενα αποτέλεσμα που δεν ικανοποίησε καμία από τις δύο ομάδες.