Δευτέρα, 13 Ιανουάριος 2020 14:59

Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Το Πεταλίδι πήρε το ντέρμπι κορυφής, 2-1 τη Χώρα

Ο Απόλλωνας Πεταλιδίου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής με τον Παπαφλέσσα Χώρας στο φινάλε του α’ γύρου της Α1 τοπικής.

Η ομάδα του Πεταλιδίου νίκησε τους πρωτοπόρους με σκορ 2-1 και μείωσε στους τρεις τη διαφορά από την πρώτη θέση. Για τους γηπεδούχους που ανέτρεψαν το σκορ, τα γκολ πέτυχαν οι Γεωργιάδης και Κωτσάκης,

ενώ η Χώρα, που γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, είχε προηγηθεί με τον Α. Τσέρτο.

Η Θύελλα Χαρακοπιού και η Ομόνοια, που μοιράζονται την τρίτη θέση, εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και επικράτησαν του Πανιωνίου και του Ηρακλή Κυπαρισσίας αντίστοιχα.

Σπουδαίο διπλό πήρε ο Ηρακλής Καλαμάτας στο Δώριο επί του Δωριέα με 3-2! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, όμως η καλαματιανή ομάδα έκανε την ανατροπή στο δεύτερο χάρις σε δύο γκολ του Πανταζή και ένα του Καραγιάννη. Μάλιστα τα δύο τελευταία γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο 5λεπτο!

Ο Νέος Αρις συνέχισε την ανοδική του πορεία επικρατώντας εντός έδρας του Ολυμπιακού Καλαμάτας με 2-1 και παραμένει κοντά στην προνομιούχο τρίτη θέση.

Ο Χανδριναϊκός νίκησε άνετα με 4-0 στο Σουληνάρι τον Αστέρα Αρφαρών και ξέφυγε έξι βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος, στο ντέρμπι των ουραγών ο Α.Ο. Φυτειάς επικράτησε με 3-1 της ΑΕΚ Καλαμάτας και έμεινε ζωντανός στη μάχη της παραμονής.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Φυτειάς στο πρωτάθλημα, με την πρώτη να έχει σημειωθεί στην πρεμιέρα!