Δευτέρα, 20 Ιανουαρίου 2020 16:36

Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Μεγάλο διπλό της Ομόνοιας στη Χώρα

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη κερδισμένη της 14ης αγωνιστικής της Α1 τοπικής μιας και επικράτησε του πρωτοπόρου Παπαφλέσσα στη Χώρα με 1-0!

“Χρυσός” σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Αργυρόπουλου ήταν ο Βαγγέλης Χελάς στο β’ ημίχρονο. Ετσι η Ομόνοια αφενός πήρε ρεβάνς για την ήττα της από την Χώρα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και αφετέρου μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά της από την κορυφή.

Αντιθέτως για την δεύτερη Χώρα αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη της ήττα και έτσι είδε τη διαφορά από τους διώκτες της να μειώνεται.

Ο Νέος Αρις 2-1 με ανατροπή εκτός τον Ηρακλή Καλαμάτας

Στο παιχνίδι που έκλεισε χθες βράδυ την 14η αγωνιστική, ο Νέος Αρις πήρε μεγάλο διπλό επί του Ηρακλή Καλαμάτας στο “Π. Μπαχράμης” με σκορ 2-1 (ημίχρονο 1-1)!

Μάλιστα η ομάδα του κ. Πεφάνη έκανε την ανατροπή με τέρματα των Καραβατά και Αναστασόπουλου, με τον Ηρακλή να έχει προηγηθεί με γκολ του Καραγιάννη.

Ετσι ο Νέος Αρις μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά του από την 3η προνομιούχο θέση και δείχνει ικανός για την άνοδο!

Στο Πεταλίδι ο τοπικός Απόλλωνας γκέλαρε μιας και έφερε ισοπαλία 1-1 με τον Χανδριναϊκό και έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Χώρα στην κορυφή!

Για την ομάδα του Χανδρινού, που πήρε έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό στη μάχη της σωτηρίας, το γκολ πέτυχε ο Θ. Κοντός και για τους γηπεδούχους ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος ο Κορμπής.

Πλακουδάκης αντί Μπουραντώνη στο Δώριο

Νίκη με ανατροπή πήρε και ο Αστέρας Αρφαρών επί του Δωρίου και ανάσανε βαθμολογικά.

Τα γκολ για τους “κυανόλευκους” πέτυχαν στο β’ ημίχρονο οι Σακκάς και Γιαννακούντζος.

Ο Δωριέας είχε προηγηθεί με γκολ του Γκρίτζαλη. Αυτή η ήττα έφερε και την αποχώρηση του Σωτήρη Μπουραντώνη από τον πάγκο του Δωρίου, με τον Κώστα Πλακουδάκη να παίρνει την θέση του.

Στο γήπεδο των Σφαγείων η ΑΕΚ Καλαμάτας αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Θύελλα Χαρακοπιού, ένα αποτέλεσμα που δεν άρεσε σε καμία από τις δύο ομάδες.

Στο “Γ. Λουκαρέας” διεξήχθη καλαματιανό ντέρμπι μεταξύ του Ολυμπιακού και του Πανιωνίου, με τους “κυανέρυθρους” να επικρατούν με 1-0 χάρις σε γκολ του Γιάνναρη και να βελτιώνουν τη θέση τους στο βαθμολογικό πίνακα.

Τέλος, στην Κυπαρισσία ο τοπικός Ηρακλής έφερε ισοπαλία 1-1 με τον Α.Ο. Φυτειάς, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στις δύο τελευταίες θέσεις και τους γηπεδούχους να διατηρούν πλέον μόνο μαθηματικές ελπίδες παραμονής.