Τρίτη, 28 Ιανουάριος 2020 12:37

B’ ΤΟΠΙΚΗ: Επιβλητικές εκτός έδρας νίκες για ΠΑΣ Ράχη και Α.Ε. Λογγάς (φωτό)

Γράφτηκε από τον

 

Την 12η νίκη της σε ισάριθμα ματς με το ευρύ 5-0 σημείωσε η Α.Ε. Λογγάς στην Καλαμάτα επί του Δαναού και με 36 βαθμούς οδηγεί την κούρσα στον τρίτο όμιλο της Β' τοπικής.

Δεύτερη με 29 βαθμούς είναι η Καλλιθέα, που νίκησε με ανατροπή (3-2) το Νέστορα Πύλου.

Στο δεύτερο όμιλο, ο ΠΑΣ Ράχη ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τη Θύελλα Μερόπης στο γήπεδο του Μελιγαλά. Ο νεοσύστατος σύλλογος νίκησε με το εντυπωσιακό 6-2 και συνεχίζει μόνος πλέον στην κορυφή, αυξάνοντας στους 7 βαθμούς τη διαφορά από τους γηπεδούχους.

Ο μέχρι πρότινος ισόβαθμος με τον ΠΑΣ Ράχη Διαγόρας Κοπανακίου, έμεινε χθες στο 1-1 με τον Παναθηναϊκό Καλαμάτας και υποχώρησε στη δεύτερη θέση και στο -2 από το ρετιρέ.

Στον πρώτο όμιλο η Δόξα Καλαμάτας λύγισε με σκορ 4-2 την αντίσταση του Α.Ο. Φαραί και είναι μόνη στην κορυφή, καθώς το παιχνίδι του Πατίστα- με τον οποίο ισοβαθμούσε - κόντρα στον Κεραυνό αναβλήθηκε, ενώ η τρίτη Αναγέννηση Παραλίας είχε ρεπό.

Αναλυτικά η ταυτότητα της 13ης αγωνιστικής στους τρεις ομίλους έχει ως εξής:

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(13η αγωνιστική)

Κεραυνός – Πατίστα αναβλήθηκε

Δόξα Καλαμάτας – Α.Ο. Φαραί 4-2

Λέικα – Νέδουσα 0-0

Αίαντας – ΑΠΣ Αρις 1-2

Ικαρος – Μεσσηνιακός 2-2

Ρεπό: Αναγέννηση Παραλίας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 13 αγώνες)

1. Δόξα Καλαμάτας 26-9 29

2. Πατίστα 29-13 26

3. Αναγέννηση Παραλίας 25-14 25

4. Μεσσηνιακός 23-15 22

5. ΑΠΣ Αρις 26-18 21

6. Λέικα 18-18 18

7. Νέδουσα 17-20 14

8. Αίαντας 25-26 9

9. Κεραυνός 18-20 8

10. Ικαρος 9-34 3

11. Α.Ο. Φαραί 9-38 2

* Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Κεραυνός και Πατίστα

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Α.Ο. Φαραί – Αναγέννηση Παραλίας

Πατίστα – Αίαντας

Μεσσηνιακός – ΑΠΣ Αρις

Νέδουσα – Ικαρος

Λέικα – Δόξα Καλαμάτας

Ρεπό: Kεραυνός

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(13η αγωνιστική)

Θύελλα Μερόπης – ΠΑΣ Ράχη 2-6

Παπαφλέσσας Αμφειας – Νίκη Πλάτης 5-4

ΠΑΟΚ – Πανευαϊκός 6-0

Ερμής Καλαμάτας – Ατρόμητος Πλατύ 0-4

Παναθηναϊκός Καλαμάτας – Διαγόρας Κοπανακίου 1-1

Ρεπό: Αστέρας Βαλύρας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 13 αγώνες)

1. ΠΑΣ Ράχη 35-810 31

2. Διαγόρας Κοπανακίου 46-8 29

3. Θύελλα Μερόπης 43-22 24

-. ΠΑΟΚ 30-21 24

5. Ατρόμητος Πλατύ 35-18 20

6. Παπαφλέσσας Αμφειας 23-26 18

7. Παναθηναϊκός Καλαμάτας 26-23 16

8. Ερμής Καλαμάτας 17-37 9

9. Νίκη Πλάτης 20-35 7

10. Πανευαϊκός 8-54 4

11. Αστέρας Βαλύρας 10-37 2

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Διαγόρας Κοπανακίου – ΠΑΟΚ

Πανευαϊκός – Ατρόμητος Πλατύ

Παναθηναϊκός Καλαμάτας – Θύελλα Μερόπης

ΠΑΣ Ράχη – Αστέρας Βαλύρας

Νίκη Πλάτης – Ερμής Καλαμάτας

Ρεπό: Παπαφλέσσας Αμφειας

 

3ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(13η αγωνιστική)

Βλαχόπουλο – Θύελλα Παραλίας 2-0

Καλλιθέα – Νέστωρ Πύλου 3-2

Δαναός – Α.Ε. Λογγάς 0-5

Στενωσιά – Ακαδημία Πάμισος 2-0

Μιλτιάδης – Πράσινα Πουλιά 2-4

Ρεπό: Εθνικός Καλαμάτας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 13 αγώνες)

1. Α.Ε. Λογγάς 51-9 36

2. Καλλιθέα 38-15 29

3. Βλαχόπουλο 32-18 21

4. Πράσινα Πουλιά 27-25 20

5. Δαναός 31-32 16

-. Νέστωρ Πύλου 19-34 16

7. Στενωσιά 25-30 15

8. Ακαδημία Πάμισος 17-24 13

9. Μιλτιάδης 13-28 11

10. Θύελλα Παραλίας 19-30 9

11. Εθνικός Καλαμάτας 0-33 0

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πράσινα Πουλιά – Εθνικός Καλαμάτας

Καλλιθέα – Μιλτιάδης

Ακαδημία Πάμισος – Δαναός

Θύελλα Παραλίας – ΑΕ. Λογγάς

Νέστωρ Πύλου – Βλαχόπουλο

Ρεπό: Στενωσιά

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ