Δευτέρα, 03 Φεβρουάριος 2020 20:15

Super League 2: Μείωσε από την κορυφή ο Απόλλων Σμύρνης

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε (0-1) στη Δράμα τη Δόξα με γκολ του Μάρκο Μαρκόβσκι, μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από τον πρωτοπόρο, ΠΑΣ Γιάννινα, κι αύξησε στους τρεις την αντίστοιχη από τον τρίτο Λεβαδειακό.

Η Δόξα υποδέχθηκε στη Δράμα τον Απόλλωνα Σμύρνης για την τελευταία χρονικά αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής της Super League 2 και η Ελαφρά Ταξιαρχία έφυγε με το τρίποντο χάρη στο γκολ του Μάρκο Μαρκόβσκι στο 84ο λεπτό.

Το ματς ήταν αρκετά σκληρό και στερήθηκε ποιότητας. Στο 22ο λεπτό ο Μπλάζιτς έκανε το σουτ από τ' αριστερά, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Ιωαννίδης στο 41ο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 54' ο Μάρκο Μαρκόβσκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ. Το έκανε ξανά στο 84ο κι αυτή τη φορά μέτρησε, καθώς ο Σέρβος ήταν σε κανονική θέση, εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Βιτλή.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία εκμεταλλεύτηκε τις γκέλες των ΠΑΣ Γιάννινα και Λεβαδειακού. Μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή, αντίθετα αύξησε στους τρεις την αντίστοιχη από την τρίτη θέση!

Υπενθυμίζεται ότι η πρώτη θέση χαρίζει το εισιτήριο για την απευθείας άνοδο στη Super League 1, η δεύτερη οδηγεί στα μπαράζ με τον 13ο της πρώτης κατηγορίας.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Μένκα, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Σιώπης, Καψάλης, Πινδώνης, Πλέγας, Κρητικός, Ρόβας, Αποστολίδης, Κόντος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Τσαμπούρης, Βιτλής, Λαρέα, Ζησόπουλος, Φατιόν, Γκίνο, Μπλάζιτς, Κολ, Μπεντινέλι, Ιωαννίδης.