Σάββατο, 15 Φεβρουάριος 2020 10:36

"ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ": Μόνο νίκη για να ελπίζει σήμερα με Τρίγλια

Την τελευταία της βαθμολογίας Τρίγλια θα υποδεχτεί σήμερα στις 3 μ.μ. στο Δημοτικό Στάδιο, η... προτελευταία Καλαμάτα στο ντέρμπι των ουραγών στην 20η αγωνιστική της Football League.

Η "Μαύρη Θύελλα" έχασε στις καθυστερήσεις το βαθμό στο Βόλο (2-1 από τον Ολυμπιακό Βόλου) και είναι υποχρεωμένη να πάρει σήμερα το 5ο τρίποντο στη σεζόν για να ελπίζει σε παραμονή.

Η Τρίγλια μπορεί να έχει ένα βαθμό λιγότερο από την Καλαμάτα, αλλά δείχνει να έχει... πετάξει λευκή πετσέτα, όντας χωρίς νίκη εδώ και 11 αγωνιστικές (5 ισοπαλίες, 6 ήττες) και με δεδομένο το δύσκολο πρόγραμμα στο φινάλε. Μετά την ήττα χωρίς αντίσταση από την Ιεράπετρα (3-0) παραιτήθηκε μάλιστα ο Μάγγος από την τεχνική ηγεσία και στον πάγκο θα καθίσει σήμερα ο Πολλαετίδης.

Τελευταία φορά που κέρδισε στο πρωτάθλημα η Τρίγλια ήταν την 8η αγωνιστική στη Ρόδο. Το διπλό με τον Ιάλυσο (1-2) είναι και η μοναδική εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Χαλκιδικής, που μακριά από το γήπεδό της έχει απολογισμό 1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 7 ήττες. Μοιράστηκε τους βαθμούς με Αιγάλεω (1-1), Ασπρόπυργο (2-2) και ηττήθηκε από Καβάλα (4-1), Βέροια (2-1), Θεσπρωτό (3-0), Ιωνικό (2-0), Ολυμπιακό Βόλου (3-1), Τρίκαλα (2-0) και την περασμένη αγωνιστική με 3-0 από την Ιεράπετρα.

Η Καλαμάτα οφείλει λοιπόν να παρουσιαστεί σήμερα σοβαρή από το πρώτο λεπτό ώστε να κάνει το καθήκον της και να πάει με καλή ψυχολογία στο νέο εντός έδρας ματς και σαφώς πιο δύσκολο με την Καβάλα.

Σε αυτή την προσπάθεια ευελπιστεί να έχει και τη συμπαράσταση του κόσμου. Γι' αυτό και η διοίκηση έχει ορίσει γενική είσοδο 6 ευρώ σε όλα τα εναπομείναντα ματς στο Στάδιο.

Αγωνιστικά, ο βασικός γκολκίπερ Μανώλης Στεφανάκος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής σήμερα, καθώς έχει δηλωθεί να εκτίσει την ποινή του, όπως και ο Νατσιόπουλος. Αντίθετα επιστρέφει από τιμωρία ο Κωνσταντινόπουλος.