Τετάρτη, 19 Φεβρουάριος 2020 14:42

Εχασε από τον Ιωνικό η Κ17 της Καλαμάτας

Την ήττα με σκορ 2-1 από τον Ιωνικό γνώρισε η Κ17 της Καλαμάτας, στη σαββατιάτικη εκτός έδρας αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Football League K17.

Η Καλαματιανή ομάδα, που μετά το πρώτο 20λεπτο, μετέτρεψε το ματς σε έναν επιθετικό μονόλογο δεν κατάφερε να φύγει με κάποιο θετικό αποτέλεσμα από το παιχνίδι. Δημιούργησε και έχασε πολλές ευκαιρίες στη διάρκεια του 90λεπτου, κυρίως με τους Ρουμελιώτη, Μουζάκη και Ρ. Κανανάι. Ομως πέρα από την αντίπαλη ομάδα είχε να αντιμετωπίσει ακόμη έναν αντίπαλο, τον διαιτητή Κ. Δαμιανάκη (ΕΠΣ Πειραιά), που σφύριζε περισσότερο υπέρ της γηπεδούχου ομάδας. Πιο χαρακτηριστική περίπτωση ήταν το πέναλτι που έδωσε στον Ιωνικό με το οποίο πήρε προβάδισμα με 2-0.

Ηταν ένα ανύπαρκτο πέναλτι, που μόνο ο διαιτητής είδε, υποστήριξαν όλοι στην ομάδα της Καλαμάτας.

Τα γκολ

Στο 19’ ο Τεαιμά με φάουλ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Στο 54’ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ψυχογιάννη σε αντίπαλο, του, αν και ο αμυντικός της Καλαμάτας πήρε καθαρά την μπάλα.

Ο Παυλίδης με εύστοχη εκτέλεση σημείωσε το 2-0. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 60’ ο Ακριστινέι με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Λάππας, Χατζηντεβές για τον Ιωνικό και Μυστριώτης, Ρ. Κανανάι, Σκοπέτος, Σερπάνος για την Καλαμάτα.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Λύτρας (66’ Σταθόπουλος), Νησίριος, Λάππας (58’ Πετεινός), Τσιριγώτης, Σπανογιάννης (74’ Κούλιας), Σαράντος, Καλούτζης, Τεαιμάα, Παπαναστασίου (66’ Χατζηντεβές), Παυλίδης (84’ Μπάσα), Γραμματόπουλος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κουμπαρούλης, Ψυχογιάννης, Σάλα (84’ Κλ. Κανανάι), Σκοπέτος, Μυστριώτης, Παναγιωτόπουλος, Γουρνάς (46’ Σερπάνος), Ακριστινέι, Μουζάκης, Ρ. Κανανάι, Δικαουλάκος (51’ Ρουμελιώτης).

* Εχουν κάνει το ρεπό τους Καλαμάτα, Διαγόρας Ρόδου

** Εκκρεμούν τα ματς ΟΦ Ιεράπετρας - Ιάλυσος, Ασπρόπυργος – Ιωνικός, Ιάλυσος - ΟΦ Ιεράπετρας, Ιάλυσος – Αιγάλεω