Σάββατο, 07 Μάρτιος 2020 12:34

Β’ ΤΟΠΙΚΗ: Νίκη = τίτλος για την Α.Ε. Λογγάς με Βλαχόπουλο

Γράφτηκε από τον

Η 17η αγωνιστική και στους τρεις ομίλους θα διεξαχθεί αυτό το Σαββατοκύριακο στη Β' τοπική.

Στον τρίτο όμιλο η Α.Ε. Λογγάς με την εκτός έδρας νίκη επί της Καλλιθέας ξέφυγε 10 βαθμούς και χρειάζεται πλέον δύο βαθμούς στις έξι τελευταίες αγωνιστικές για να σφραγίσει και μαθηματικά τον τίτλο. Και αυτό γιατί οι δύο ομάδες έχουν να κάνουν το ρεπό τους, αλλά και ;έχουν να πάρουν στα χαρτιά τους 3 βαθμούς με τον Εθνικό Καλαμάτας, που δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα.

Η Α.Ε. Λογγάς υπερτερεί στην ισοβαθμία με την Καλλιθέα, που μετά την ήττα στο μεταξύ τους ντέρμπι έχασε τις όποιες ελπίδες.

Ετσι αν η πρωτοπόρος κερδίσει αύριο το Βλαχόπουλο θα πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου και κατ' επέκταση την άνοδο στην Α1 τοπική.

Να σημειωθεί ότι η Α.Ε. Λογγάς μετρά 15 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και έχει τους περισσότερους βαθμούς από όλες τις ομάδες της Β' τοπικής.

Στον δεύτερο όμιλο, ο πρωτοπόρος ΠΑΣ Ράχη έχει την ευκαιρία να αυξήσει στους 5 βαθμούς τη διαφορά από τον δεύτερο Διαγόρα Κοπανακίου, καθώς ο αντίπαλος του έχει ρεπό αυτή την αγωνιστική. Ο νεοσύστατος σύλλογος θα φιλοξενηθεί σήμερα από τον Πανευαϊκό.

Τέλος στον 1ο όμιλο στην κορυφή είναι η Δόξα Καλαμάτας με 35 βαθμούς και ακολουθούν η Αναγέννηση Παραλίας με 34 βαθμούς και ο Πατίστα με 32. Η Δόξα θα παίξει στο γήπεδο του Ασπροχώματος με τον Κεραυνό, η Αναγέννηση στο "Π. Μπαχράμης" με τον Αίαντα και ο Πατίστα στη Δυτική Πσραλία με τα Λέικα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και οι διαιτητές έχουν ως εξής:

1ος όμιλος

Σάββατο

Μεσσηνιακός – Α.Ο. Φαραί

Γήπεδο Μεσσηνιακού

Τσουλάκος, Ε. Τσαούση, Π. Νικολόπουλος

Πατίστα – Λέικα

Γήπεδο Δυτικής Παραλίας

Κουτσαναστάσης, Καραμπέτσος, Μπαρδής

Αίαντας – Αναγέννηση Παραλίας

Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”

Η. Μπουρίκας, Ταβουλαρέας, Γάκης

Δόξα Καλαμάτας – Κεραυνός

Γήπεδο Ασπροχώματος

Κομπιλίρης, Τσίρμπας, Κουταβάς

Κυριακή

ΑΠΣ Αρις – Ικαρος

Γήπεδο “Γ. Λουκαρέας”

Σταυρόπουλος, Λιανός, Γαϊτάνξς

Ρεπό: Νέδουσα

* Ολα τα ματς θα ξεκινήσουν στις 3.30 μ.μ. εκτός από το ΑΠΣ Αρις – Ικαρος (11 π.μ.)

2ος όμιλος

Σάββατο

Θύελλα Μερόπης – Παπαφλέσσας Αμφειας

Γήπεδο Μελιγαλά

Καυκάς, Τάγαρης, Παναγιωτόπουλος

Ατρόμητος Πλατύ – ΠΑΟΚ

Γήπεδο Μικρομάνης

Κασκάνης, Σταυρόπουλος, Σωτηρόπουλος

Πανευαϊκός – ΠΑΣ Ράχη

Γήπεδο Ανδρούσας

Αράπης, Μιχαλόπουλος, Χ.Πλακογιάννης

Κυριακή

Ερμής Καλαμάτας – Αστέρας Βαλύρας

Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”

Αράπης, Μιχαλόπουλος, Ταβουλαρέας

Νίκη Πλάτης – Παναθηναϊκός Καλαμάτας

Νέο γήπεδο Φιλιατρών

Αντωνόπουλος, Μιχαλόπουλος, Παναγιωτόπουλος

Ρεπό: Διαγόρας Κοπανακίου

* Ολα τα ματς θα ξεκινήσουν στις 3.30 μ.μ. εκτός από το Ερμής Καλαμάτας – Αστέρας Βαλύρας (11 π.μ.)

3ος όμιλος

Σάββατο

Ακαδημία Πάμισος – Καλλιθέα

Γήπεδο Μεσσήνης

Κουρτέσης, Τζεμαλάι, Γαϊτάνης

Κυριακή

Θύελλα Παραλίας – Πράσινα Πουλιά

Γήπεδο Δυτικής Παραλίας

Σερεμέτης, Π. Νικολόπουλος, Μπαρδής

Α.Ε. Λογγάς – Βλαχόπουλο

Γήπεδο Λογγας

Κομπιλίρης, Σ. Τσαούση Σταυρόπουλος

Μιλτιάδης – Στενωσιά

Γήπεδο Πύργου Τριφυλίας

Τσουλάκος, Τζεμαλάι, Χαρμπούτ.

Δαναός – Εθνικός Καλαμάτας 3-0 (α.α.)

Ρεπό: Νέστωρ Πύλου

* Ολα τα ματς θα ξεκινήσουν στις 3.30 μ.μ.

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ