Σάββατο, 05 Σεπτέμβριος 2020 11:32

ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Ξανά ποδόσφαιρο μετά την καραντίνα

Γράφτηκε από τον

 

 

Με τα νοκ – άουτ παιχνίδια του κυπέλλου, ξεκινά η νέα σεζόν στη Μεσσηνία και ευχή όλων είναι να... ολοκληρωθεί.

Η περσινή τελείωσε στις 11 Μαρτίου, όταν ο Α.Ο. Διαβολιτσίου επικρατούσε της Μεθώνης με 2-1 και σήκωνε στον ουρανό του Αθλητικού Κέντρου της ΕΠΣΜ το τρόπαιο.

Αυτό ήταν και το τελευταίο επίσημα ματς στο νομό, καθώς ο κορονοϊός είχε ως συνέπεια να μπει “λουκέτο” σε όλα τα σπορ.

Εξι σχεδόν μήνες μετά, οι ομάδες μπαίνουν στο γήπεδο με γνώμονα όμως το υγειονομικό πρωτόκολλο και χωρίς την παρουσία θεατών.

Στο κύπελλο μετέχουν 32 ομάδες (17 από την Α’ τοπική, 12 από την Α1,. 2 από τη Γ’ εθνική και οι ερασιτέχνες της Καλαμάτας).

Τα ματς είναι νοκ – άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας υπάρχει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει έξι παιχνίδια σήμερα Σάββατο, εννέα την Κυριακή, ενώ η 16η ομάδα που θα προκριθεί, θα γίνει γνωστή στις 9 Σεπτεμβρίου.

Ο κάτοχος του τροπαίου Α.Ο. Διαβολιτσίου θα αναμετρηθεί την προσεχή Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου με την Α.Ε. Αβίας, καθώς αύριο Κυριακή έχει προγραμματίσει φιλικό στο γήπεδό του (6 μ.μ.) με την εθνική ενόπλων.

Το Διαβολίτσι ως ομάδα Γ’ εθνικής, είναι από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, όπως και ο Πάμισος που επίσης μετέχει στη Γ’ εθνική. Οι Νησιώτες ξεκινούν με τοπικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Ανάληψης.

Η φιναλίστ του περσινού τελικού Μεθώνη, παίζει με τον Ηρακλή Καλαμάτας και οι ερασιτέχνες της Καλαμάτας με το Δώριο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και οι διαιτητές έχουν ως εξής:

Σάββατο

Αναγέννηση Παραλίας - Νέος Άρις

Γήπεδο Δυτικής Παραλίας

Πλακογιάννης, Αράπης, Μπαρδής

Απόλλωνας Καλαμάτας - ΠΑΣ Ράχη

Γήπεδο Ασπροχώματος

Ψηλοπαναγιώτης, Σωτηρόπουλος, Βανικιώτης

Ηρακλής Κυπαρισσίας - Σπερχογεία

Γήπεδο Κυπαρισσίας

Τσουλάκος, Σταυρόπουλος, Π. Νικολόπουλος

Πανθουριακός - Ολυμπιακός Καλαμάτας

Γήπεδο Μεσσηνιακού “Σταύρος Παπαδόπουλος”

Γκούμας, Σ. Τσαούση, Ε. Τσαούση

Εράνη - Απόλλωνας Πεταλιδίου

Γήπεδο Φιλιατρών

Ηλ. Νικολόπουλος, Η. Μπουρίκας, Χ. Μπουρίκας

Παπαφλέσσας Χώρας - Ομόνοια

Γήπεδο Χώρας

Καυκάς, Γεωργαντάς, Τσοπανάκης

Κυριακή

Μεθώνη - Ηρακλής Καλαμάτας

Γήπεδο Μεθώνης

Πλαογιάννης, Γαϊτάνης, Χριστοδούλου

Αστέρας Αρφαρών - ΑΕΚ Καλαμάτας

Γήπεδο Αρφαρών

Κουρτέσης, Μαλαπάνη, Καραμπέτσος

Εθνικός Μελιγαλά - Καλό Νερό

Γήπεδο Μελιγαλά

Τσουλάκος, Αντωνόπουλος, Σ. Τσαούση

Α.Ε. Μάνης - Θύελλα Χαρακοπιού

Γήπεδο Κάμπου

Αράπης, Μπαρδής, Π. Νικολόπουλος

Κυπαρισσία - Τέλλος Άγρας

Γήπεδο Κυπαρισσίας

Η. Νικολόπουλος, Βανικιώτης, Τσίρμπας

Δώριο - Π.Σ. Καλαμάτα

Γήπεδο Δωρίου

Η. Μπουρίκας, Σωτηρόπουλος, Χ. Μπουρίκας

Α.Ε. Λογγάς - Πανιώνιος Καλαμάτας

Γήπεδο Λογγάς

Κομπιλίρης, Ταβουλαρέας, Α. Μιχαλόπουλος

Πάμισος - Ολυμπιακός Ανάληψης

Δημοτικό στάδιο Μεσσήνης

Ψηλοπαναγιώτης, Γεωργαντάς, Γ. Μιχαλόπουλος

Τσικλητήρας Πύλου - Ακρίτας Κορώνης

Γήπεδο Πύλου

Δ. Σταυρόπουλος, Τσοπανάκης, Ε. Τσαούση

Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου

Α.Ε. Αβίας - Α.Ο. Διαβολίτσι

Γήπεδο Κάμπου

Κομπιλίρης, Κουρτέσης, Ταβουλαρέας

* Ολοι οι αγώνες είναι νοκ – άουτ και θα ξεκινήσουν στις 5 μ.μ.

 

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ