Τρίτη, 24 Νοέμβριος 2020 17:26

ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ: Σκόραραν Παπαδόπουλος, Σάμαρης, Παυλίδης και Γιακουμάκης

Ικανοποιητική ήταν η παρουσία των Ελλήνων «λεγεωνάριων» στα γήπεδα της Ευρώπης, καθώς τέσσερις εξ ́ αυτών «βρήκαν δίχτυα».

Ιδανικό ήταν το πρώτο 90λεπτο του Κυριάκου Παπαδόπουλου στην Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ. Ο Ελληνας διεθνής στόπερ σκόραρε στο 88ο λεπτό του αγώνα με την Βαραζντίν και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην ομάδα του. Παράλληλα, ο Ανδρέας Σάμαρης πέτυχε το μοναδικό γκολ της Μπενφίκα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Παρέδες για το κύπελλο και έδωσε την νίκη-πρόκριση στους «αετούς» της Λισαβώνας. Τέλος, ο Βαγγέλης Παυλίδης ήταν ο «νικητής» στον «ελληνικό εμφύλιο» του ολλανδικού πρωταθλήματος. Ο Ελληνας επιθετικός της Βίλεμ, άνοιξε το σκορ (7`) στην νίκη της ομάδας του με 2-1 επί της Φένλο, για την οποία σκόραρε και πάλι ο Γιώργος Γιακουμάκη (34`), διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.
Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου το περασμένο Σαββατοκύριακο έχει ως εξής»:
ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Λέστερ.
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός ομάδας.
ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Μίλαν.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βερόνα.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Οσασούνα

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπάγερν Μονάχου.
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Αντικατέστησε στο 65' τον Ντρέξλερ, στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από
την Ουνιόν Βερολίνου.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Λοριάν.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Χιμπέρνιαν.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 86` από τον Ριτσκόφσκι) στην εντός
έδρας ήττα με 2-1από την Πιαστ Γκλίβιτσε.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Πιαστ
Γκλίβιτσε.
ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία χωρίς τέρματα με την Αλ
Σαλίγια.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Κβιτάλια) στην εκτός έδρας
ήττα με 1-0 από την ΑΕΛ Λεμεσού.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 69` από τον Χριστοφή) στην εκτός έδρας
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την ΑΕΛ
Λεμεσού.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 88` από τον Βασιλείου) στην
εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ Λάρνακας.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Είδε από τον πάγγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Νέα Σαλαμίνα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Παρέδες για το κύπελλο. Στο 26ο λεπτό, σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 84' από τον φαν Ντάικ) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Βίλεμ. Στο 34ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, σημειώνοντας το 8ο τέρμα
του στο πρωτάθλημα.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 79` από τον Γκλαντόν) στην εντός έδρας
νίκη με 2-1 επί της Φένλο. Στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.
Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αϊντχόφεν.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χέρενφεν.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 εππί της Εμεν.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Φέγενορντ.
Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 72` από τον Κάτιτς) στην εκτός έδρας
ήττα με 6-0 από την Σπάρτα Ρότερνταμ.
ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-3 από την Ριντ.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αρτζες.
ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2
με την Βαραζντίν. Στο 88ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στους
γηπεδούχους.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 63` από τον Τουφάν) στην εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Γκεντζλερμπιρλιγκίπ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ανταλιασπόρ.
Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 86` από τον Μπεκίρογλου) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ανταλιασπόρ.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 74` από τον Κουτλού) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ανταλιασπόρ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ́ττα με 3-1 από την Γκιοζτεπέ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ριζεσπόρ.
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.