Κυριακή, 24 Φεβρουάριος 2013 20:54

Επεσε και μαθηματικά ο Πάμισος

Την ήττα με το ευρύ  5-0 γνώρισε  στη Μανωλάδα από την τοπική Δόξα ο Πάμισος. Η ομάδα της Μεσσήνης έπαιξε με σύνθεση ανάγκης, καθώς απουσίασαν για προσωπικούς λόγους οι Αντωνίου, Κέρμαλης, ο Δημητρακόπουλος που ήταν τιμωρημένος και οι Κάτσος, Πατσιώτης που αποτελούν παρελθόν για την ομάδα. Αν στις σοβαρές απουσίες προσθέσουμε και τη δυναμικότητα της Δόξας που "καιγόταν" για τη νίκη γίνεται αντιληπτό γιατί ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Ο Πάμισος πάντως στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο 20 λεπτό και είχε 3 ευκαιρίες με καλύτερες των Σταματάκη και Βεργόπουλου για να ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν στη συνέχεια την απόδοσή τους και το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 2-0.  Στην επανάληψη ήρθε με το "καλημέρα" το 3-0 και όλα τέλειωσαν. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων που έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους και ανέβηκαν για πρώτη φορά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τη Δόξα που κρατά πλέον την τύχη στα χέρια της.
Για τον Πάμισο η νέα ήττα σήμανε και τον μαθηματικό υποβιβασμό στην Α' τοπική, αφού απέχει 10 βαθμούς από την 6η θέση και ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για το φινάλε. Να σημειωθεί πάντως ότι τελείωσε το ματς με έξι "μικρούς" και με αυτή την… συνταγή θα πορευτεί και στα εναπομείναντα παιχνίδια.
Το "χορό" των γκολ άνοιξε στο 22' ο Δημητρακόπουλος για να κάνει το 2-0 ο Μελετίδης στο 35'. Το 3-0 ήρθε στο 50' από τον Καλλιβωκά, για να αναλάβει στη συνέχεια δράση ο Μικελέτος που με δύο τέρματα στο 57' και στο 65' έκανε το τελικό 5-0. Ο σκόρερ αποβλήθηκε στο 80' με 2η κίτρινη κάρτα, κάτι που ήθελε, ενώ το ίδιο είχε συμβεί νωρίτερα και με το Γουβαλάρη και έτσι η Δόξα τελείωσε το ματς με 9 παίκτες.
ΔΟΞΑ ΝΕΑΣ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ: Χάχαλης, Νιφορόπουλος, Μεντές (46’ Παναγόπουλος), Αθανασίου,  Γουβαλάρης, Καλλιβωκάς, Δημητρακόπουλος (65’ Κωστής), Δούλος (72’ Βουρλούμης), Μελετίδης, Μικελάτος, Σπυρόπουλος.
ΠΑΜΙΣΟΣ: Ανδρέου (46' λ.τρ’ Γρηγορόπουλος), Κωτσάκης, Χαρμπίλας, Φιλόπουλος, Βεργόπουλος, Μπούρδος, Χριστόπουλος (85’ Καρελάς), Διακουμής, Σταματάκης (67’ Δρακόπουλος), Ηλιόπουλος, Μωρόγιωργας.