Τρίτη, 12 Ιανουάριος 2021 16:42

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ: Πρώτος σκόρερ στην Ολλανδία ο Γιακουμάκης

Η Φένλο είναι μία από τις «μικρές» ομάδες της Ολλανδίας, όμως εξελίσσεται στην ποδοσφαιρική... Ιθάκη του Γιώργου Γιακουμάκη.

Μετά από 15 αγωνιστικές στο ολλανδικό πρωτάθλημα, ο Ελληνας επιθετικός βρίσκεται στην πρώτη θέση των σκόρερ με 12 γκολ, καθώς στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βίλεμ, σκόραρε δις και ξεπέρασε τον Ντανίλο της Τβέντε, ο οποίος έμεινε στα 11 τέρματα Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών (στα ματς του Σαββατοκύριακου) που αγωνίζονται
στα πρωταθλήματα του εξωτερικού, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής.
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός ομάδας.
ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο 16` λόγω από τον
Μαξίμοβιτς) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ουντινέζε.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Φιορεντίνα.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την
Σασουόλο.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την
Λεβερκούζεν.
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της
Αουγκσμπουργκ.
ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Σοου) στην εκτός έδρας
ήττα με 3-1 από την Ρεμς.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Η Σέλτικ υποδέχεται απόψε την Χιμπέρνιαν.
ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Δεν ειχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Δεν ειχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Δεν ειχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 87` από τον Σαγέντ) στην εντός έδρας
ήττα με 1-0 από την Ουμ Σαλάλ.

ΚΥΠΡΟΣ

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αντικατέστησε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων τον Βεϊγκλ στην
εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τοντέλα.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τοντέλα.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βίλεμ. Στο 79`
ισοφάρισε με πέναλτι και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε την νίκη στην ομάδα του.
Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Φένλο.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 60` από τον Σόου) στην εντός έδρας ήττα
με 1-0 από την Ντεν Χάαγκ.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ντεν
Χάαγκ.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την
Τσβόλε.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Χέρενφεν.
Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της βααλβάικ.
ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γενί
Μαλατίγια.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Εκτός αποστολής.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την