Δευτέρα, 25 Φεβρουάριος 2013 20:55

Εντυπωσιακός ο Μεσσηνιακός, 5-0 τη Σπερχογεία!

Σαν.. "τελικό"  έβλεπαν στο Μεσσηνιακό το σημερινό ματς με τη Σπερχογεία. Ο λόγος η ήττα με 4-3 στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου που είναι η μοναδική μέχρι σήμερα στο πρωτάθλημα, αλλά και σε όλους τους αγώνες (κύπελλο, φιλικά). Ετσι οι πρωτοπόροι της Α' τοπικής μπήκαν φουριόζοι για να πάρουν τη… ρεβάνς, Ο Δημήτρης Τσάκωνας παρέταξε φουλ επιθετικό σχήμα με Χελά, Τσουλάκο, Αθανασόπουλο, Μπεγέτη και στο 37' το σκορ ήταν ήδη… 3-0,  με σκόρερ τους τρεις πρώτους. Στην επανάληψη η Σπερχογεία ισορρόπησε και στο πρώτο 20λεπτο είχε ένα ακυρωθέν γκολ και ένα χαμένο τετ α τετ με τον Βασιλόπουλο. Στη συνέχεια όμως ο Μεσσηνιακός ανέβασε στροφές και στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε δύο ακόμα γκολ με Αθανασόπουλο, Αργυρόπουλο δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην 18η φετινή νίκη του. Οι "πράσινοι" αύξησαν ξανά στους 12 βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη Κυπαρισσία που υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία με το Διαβολίτσι και στους 16 από την τρίτη Σπερχογεία. Ως εκ τούτου οι εναπομείναντες οχτώ αγωνιστικές έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα όσον αφορά τον τίτλο, με το Μ.Γ.Σ. να σκέφτεται ήδη τα μπαράζ.
Ο "χορός" των γκολ άνοιξε στο 17' με το κοντινό πλασέ του Αθανασόπουλου, έπειτα από σέντρα του Μπεγέτη και κεφαλιά - πάσα του Τσουλάκου. Στο 20' ο Βασιλόπουλος σούταρε από μακριά, αλλά ο Κόκκαλης ήταν σε σωστή θέση και απέκρουσε. Στο 30' ο Καλλιντέρης είπε "όχι" στην κεφαλιά του Τσουλάκου μετά από κόρνερ του Αντ. Καλογερόπουλου. Τρία λεπτά αργότερα ο Αντ. Καλογερόπουλος "σέρβιρε" στον Χελά που με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0. Η Σπερχογεία έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 35' με τον Βασιλόπουλο να μην βρίσκει την μπάλα σε κενή εστία ύστερα από σέντρα - σουτ του Μούστου. Στο 37' ο Τσουλάκος έκανε σουτ εντός περιοχής η μπάλα χτύπησε στον Κλουβάτο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0!
Με το "καλημέρα" στην επανάληψη ο Αθανασόπουλος είχε γυριστό σουτ που πέρασε άουτ μέσα από την περιοχή. Η Σπερχογεία κέρδισε στη συνέχεια μέτρα στο γήπεδο και στο 57' πέτυχε γκολ με το Βασιλόπουλο, μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Κλουβάτου. Ο ρέφερι Τουρλομούσης όμως σήκωσε τη σημαία και το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, λανθασμένα κατά την άποψή μας.
Στο 59' ο Βασιλόπουλος βρέθηκε τετ α τετ με τον Κόκκαλη που τον νίκησε. Χαμένο τετ α τετ και για το Μεσσηνιακό στο 60' με τον Καλλιντέρη να διώχνει με το πόδι σε κόρνερ το πλασέ του Χελά. Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε και την κεφαλιά του Αθανασόπουλου στο 78'. Δεν μπόρεσε όμως να κάνει κάτι στο 81'. Ο Αθανασόπουλος βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης την έστειλε στα δίχτυα για το 4-0.
Στο 90' ο Αντ. Καλογερόπουλος πήρε την μπάλα από λάθος του Καλλιντέρη, σέντραρε για τον Αθανασόπουλο που με τη σειρά του έστρωσε με το κεφάλι στον επερχόμενο Αργυρόπουλο που διαμόρφωσε εύκολα από κοντά το τελικό 5-0.
Το ματς διαιτήτευσε ο Κυριακόπουλος με βοηθούς τους Τουρλομούση, Κότσαρη. Ο κ. Κυριακόπουλος είχε κάποια λάθη στο παιχνίδι του, όπως στη φάση του 40' όπου αντί να δείξει κίτρινη κάρτα στον Ι. Καλογερόπουλο που έκανε σκληρό φάουλ, την έδειξε στον Χελά.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Κόκκαλης, Μπεγέτης, Μανωλόπουλος, Δασκαλάκης (55' Δημόπουλος), Ι. Καλογερόπουλος, Κωνσταντόπουλος (25' λ.τρ. Αρβανίτης), Αργυρόπουλος, Αντ. Καλογερόπουλος, Χελάς (66' Κουκούτσης), Τσουλάκος, Αθανασόπουλος.
ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ:  Καλλιντέρης, Κουμούτσος (46' Μπόκος), Σίνος, Αλεξόπουλος (76' Χρ. Εμμανουήλ), Κλουβάτος, Καράμπελας, Μαλικούρτης (61' Παπανικολόπουλος), Δωδέκατος, Βασιλόπουλος, Μούστος, Μπούνας.