Πέμπτη, 28 Ιανουάριος 2021 18:03

Ελπίδων: Κόντρα σε Πορτογαλία, Ισλανδία, Λευκορωσία, Κύπρο και Λιχτενστάιν για το EURO 2023

Γράφτηκε από τον

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για την προκριματική φάση του EURO 2023 με την Εθνική Ελπίδων να βρίσκεται στον 4ο όμιλο με αντιπάλους την Πορτογαλία, την Ισλανδία, την Λευκορωσία, την Κύπρο και το Λιχτενστάιν.

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη (28/1) η κλήρωση της προκριματικής φάσης για το EURO 2023 σε επίπεδο Ελπίδων. Η Εθνική ομάδα βρίσκεται στον 4ο όμιλο και θα αντιμετωπίσει ομάδες όπως η Πορτογαλία, την Ισλανδία, την Λευκορωσία, την Κύπρο και το Λιχτενστάιν κληρώθηκε η Εθνική Ελπίδων στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2021-23.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κληρώθηκε στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης (Group D) και θα διεκδικήσει την πρώτη θέση για απευθείας πρόκριση στα τελικά ή την δεύτερη είτε για συμμετοχή στην τελική φάση -υπό προϋποθέσεις- είτε στα μπαράζ.

Οι αγώνες της προκριματικής φάσης θα διεξαχθούν στο διάστημα Μαρτίου 2021-Ιουνίου 2022, ενώ για τον Σεπτέμβριο του 2022 είναι προγραμματισμένοι οι αγώνες μπαράζ. Η τελική φάση θα φιλοξενηθεί Ιούνιο/Ιούλιο 2023 από την Γεωργία και την Ρουμανία.

Στο U21 EURO 2023 θα προκριθούν απευθείας οι επικεφαλής των εννέα ομίλων, καθώς επίσης και η καλύτερη δεύτερη ομάδα των βαθμολογιών (στα γκρουπ με 6 ομάδες, δεν λαμβάνονται υπόψη τα αποτελέσματα με τον τελευταίο της βαθμολογίας). Στα μπαράζ θα συμμετάσχουν, διεκδικώντας τις υπόλοιπες τέσσερις θέσεις, 8 ομάδες που θα τερματίσουν στη δεύτερη θέση.

Όλοι οι όμιλοι

Group A: Κροατία, Αυστρία, Νορβηγία, Φινλανδία, Αζερμπαϊτζάν, Εσθονία.

Group B: Γερμανία, Πολωνία, Ισραήλ, Ουγγαρία, Λετονία, Σαν Μαρίνο.

Group C: Ισπανία, Ρωσία, Σλοβακία, Βόρ. Ιρλανδία, Λιθουανία, Μάλτα.

Group D: Πορτογαλία, Ελλάδα, Ισλανδία, Λευκορωσία, Κύπρος, Λιχτενστάιν.

Group Ε: Ολλανδία, Ελβετία, Βουλγαρία, Ουαλία, Μολδαβία, Γιβραλτάρ.

Group F: Ιταλία, Σουηδία, Δημ. Ιρλανδίας, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Μαυροβούνιο, Λουξεμβούργο.

Group G: Αγγλία, Τσεχία, Σλοβενία, Αλβανία, Κόσοβο, Ανδόρα.

Group H: Γαλλία, Σερβία, Ουκρανία, Βόρ. Μακεδονία, Νησιά Φερόε, Αρμενία.

Group I: Δανία, Βέλγιο, Τουρκία, Σκωτία, Καζακστάν.

Πηγή: sport24.gr

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ