Τετάρτη, 03 Φεβρουάριος 2021 17:17

Χανιά - Δόξα Δράμας 1-0: Πρώτη νίκη με Διαμαντόπουλο (βίντεο)

Τα Χανιά πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη Super League 2 επικρατώντας 1-0 της Δόξας Δράμας για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής.

Τα Χανιά υποδέχθηκαν τη Δόξα Δράμας στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής της Super League 2. Οι Κρητικοί κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη επικρατώντας με 1-0. Έτσι, έφτασαν τους έξι βαθμούς και ισοβαθμούν με Ξάνθη και Εργοτέλη. Από την άλλη χωρίς πόντο σε τρία παιχνίδια παραμένει η ομάδα της Δράμας.

Στο 22ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία όταν ο Διαμαντόπουλος αστόχησε από θέση τετ α τετ. Στο 26' η Δόξα εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Μαυρία, ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Τα Χανιά άνοιξαν το σκορ στο 38ο λεπτό. Ο Μπραμπίγια εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Διαμαντόπουλος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.

Στο 53' οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Ο Καρλίτος τροφοδότησε τον Μασένα, ο οποίος σε κενή εστία δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΧΑΝΙΑ: Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46' Αναστασόπουλος), Ανδρέου, Ζιούλης, Καμαρά (46' Σωτηράκος), Πλέγας, Τριανταφυλλάκος (29' Καρλίτος), Σουντουρά, Μασένα (62' Βρεττός), Μπραμπίγια (88' Παναγιωτούδης), Διαμαντόπουλος

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Ηλιάδης, Αγιώτης, Μπολάκης (54' Σπυρόπουλος), Παπαργυρίου (86' Κουκόλης), Νασιμέντο, Μπελεβώνης, Μενσά (71' Φυτόπουλος), Αγγελόπουλος, Χάμοντ, Μαυριάς (54' Βάντερσον), Βουγιάκλιγια (54' Σαμπανίδης).