Τρίτη, 16 Φεβρουάριος 2021 14:33

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ: Σκόραραν και πάλι Μπακασέτας και Γιακουμάκης

Ο Τάσος Μπακασέτας και ο Γιώργος Γιακουμάκης βρίσκονται σε «δαιμονιώδη φόρμα» και σκοράρουν κατά... βούληση στην Τουρκία και στην Ολλανδία, αντίστοιχα.

Ο Ελληνας επιθετικός της Φένλο, πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην εκτός έδρας ήττα από την Ουτρέχτη με 3-1, φθάνοντας στα 22 γκολ σε 21 συμμετοχές, ενώ ο Μπακασέτας κάνει ήδη «απόσβεση» των τριών εκατομμυρίων ευρώ, που έδωσε η Τραμπζονσπόρ στην Αλανιασπόρ για να τον αποκτήσει πριν από δύο εβδομάδες. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός, χάρισε άλλους τρεις βαθμούς στην ομάδα της Τραπεζούντας, καθώς σημείωσε το γκολ που έκρινε την νίκη της Τραμπζονσπόρ επί της Γκαζιανέπ με 1-0. Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων που αγωνίζονται στο εξωτερικό, στα ματς του Σαββατοκύριακου έχει ως εξής:
ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο, την εκτός έδρας ήττα από την Λέστερ με 3-1.
ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Εκτός αποστολής.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Αταλάντα 1-0. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Κροτόνε με 2-1.
Νίκος Μιχελής (Μίλαν): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Σεβίλη με 1-0.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Αντικατέστησε στο 82` τον Βολφ, στην εκτός έδρας ήττα από την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με 2-0.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χέρτα
Βερολίνου. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Μπρεστ.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.
ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σεντ Τζόνστον.
ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την
Πιαστ Γκλιβιτσε.
ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλ Καρτιγιάχ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΚΥΠΡΟΣ

Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του Ερμή Αραδίππου.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μορεϊρένσε.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Ουτρέχτη. Στο
90`+1` σημείωσε το γκολ της ομάδας του από την «άσπρη βούλα».
Χρήστος Δώνης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 75` από τον Αρίας) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ουτρέχτη.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 67` από τον Γιον) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ουτρέχτη.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Φέγενορντ με 5-0.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβαϊκ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Εμεν.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Χέρενφεν.
Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.
ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Αντικατέστησε στο 65` τον Ριτσμάγιερ στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Αλτάχ.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Σάλτσμπουργκ.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Αστρα
Τζιούρτζιου. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.
ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί
της Βαρζντίν.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Εκτός αποστολής.
ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Χαταγιασπόρ.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 69` από τον Γκιουνές) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Χαταγιασπόρ.
Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 90`+1` από τον Μαλί) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γκαζιαντέπ. Στο 67ο λεπτό, σημείωσε το γκολ που έκρινε τον αγώνα, ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ανκαραγκουτσού.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία με την
Καϊσερισπόρ.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την