Τρίτη, 06 Απρίλιος 2021 15:20

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ: Ενας αλλά... Φούντας

Ο Ταξιάρχης Φούντας είναι ο μοναδικός από τους Ελληνες «λεγεωνάριους» που σκόραρε στα γήπεδα του εξωτερικού, το ποδοσφαιρικό τριήμερο που προηγήθηκε.

Ο Ελληνας επιθετικός, «βρήκε δίχτυα» μετά από αρκετό καιρό, αλλά το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς σημείωσε χατ-τρικ στην εμφατική εκτός έδρας νίκη της Ραπίντ Βιέννης επί της Βόλφσμπεργκερ με 8-1!
Αναλυτικά, η παρουσία των Ελλήνων οι οποίοι αγωνίζονται σε πρωταθλήματα του εξωτερικού στα ματς του Σαββατοκύριακου, έχει ως εξής:
ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Αρσεναλ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-3 επί της Κροτόνε.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 62` από τον Ασαμόα) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Βερόνα.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ρόμα.
Νίκος Μιχελής (Μίλαν): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μπενεβέντο.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 43` από τον Βαβρο) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Λεβάντε.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βέρντερ Βρέμης.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Παρί Σεν Ζερμέν.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Φόλκερκ για το κύπελλο.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 63` από τον Μάλεκ) στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την Λέγκια Βαρσοβίας. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Αλ Ουακρά.

ΚΥΠΡΟΣ
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ
Δημήτρης Κολοβός (Σερίφ Τιρασπόλ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γκρόνινγκεν.
Χρήστος Δώνης (Φένλο): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γκρόνινγκεν.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αλκμααρ.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβαϊκ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Εμεν.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Εκτός αποστολής.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Φέγενορντ.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Φέγενορντ.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 68` από τον Κνασμίλνερ) στην εκτός έδρας νίκη επί της Βολφσμπέργκερ με 8-1. Στο 22ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ενώ σημείωσε άλλα δύο τέρματα (58`, 61`).
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ακαντέμικα Κλιντσένι.
Άρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Χάϊντουκ Σπλιτ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Εκτός αποστολής.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 86` από τον Μπεκίρογλου) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκεντσλερμπιρλιγκί. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Σιβασπόρ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γκιοζτεπέ.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ανταλιασπόρ.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπόρ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.