Σάββατο, 17 Απριλίου 2021 11:29

Η Καλαμάτα κόλλησε στο 0-0 με τη Νίκη Βόλου! (βίντεο)

Την πρώτη εντός έδρας απώλεια βαθμών είχε σήμερα η Καλαμάτα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Νίκη Βόλου.

Η "Μαύρη Θύελλα" κράτησε για έκτη αγωνιστική το μηδέν, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα σ' ένα ματς με ελάχιστες φάσεις. Η Νίκη Βόλου παραμένει χωρίς νίκη στη Fottball League, αλλά εκτός έδρας δεν έχει ηττηθεί σε τρία παιχνίδια. Στο σημερινό ματς θα λέγαμε ότι οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και η ισοπαλία αποδίδει δικαιοσύνη. Η αήττητη Καλαμάτα θα περιμένει το αυριανό ματς του Ιάλυσου με την Επισκοπή για να δει αν θα μείνει στην κορυφή, έχοντας δύο βαθμούς διαφορά από την ομάδα της Ρόδου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

95' Ο Σουμπίνιο από πλάγια θέση δεξιά, επιχείρησε να σκοράρει απευθείας με φάουλ, με την μπάλα να περνά άουτ.

94' Αλλαγή για τη Νίκη Βόλου. Ο Αργύρης στη θέση του Κρουθ.

93' Κίτρινη κάρτα στον Τζοβάρα.

Στο 89' ο Νίκος Αναστόπουλος κάνει τρεις αλλαγές! Βγαίνουν Παυλίδης, Μαρκόφσκι, Κέρι και μπαίνουν Ηλιόπουλος, Τριανταφυλλάκης και Φελίπε.

85' Μετά από πέντε κίτρινες κάρτες σε παίκτες της Νίκης Βόλου, παρατηρείται τώρα με κίτρινη ο Μαρκόφσκι.

75' Μία ακόμα κίτρινη κάρτα για παίκτη της Νίκης Βόλου. Την αντικρίζει ο Αλιατίδης.

70' Δύο αλλαγές για τη "Μαύρη Θύελλα". Ο Αλεξόπουλος στη θέση του Μπουσμπίμπα και ο Σουμπίνιο αντί του Παπατόλιου. Για να δούμε αν θα αλλάξει η εικόνα στην μεσοεπιθετική γραμμή.

69' Κίτρινη κάρτα στον Καλουτσικίδη.

62' Ατομική ενέργεια Κέρι από αριστερά, ο Μαρκόφσκι δεν βρήκε την μπάλα με προβολή στο πρώτο δοκάρι ώστε να της δώσει κατεύθυνση προς την εστία.

61' Από πάσα του Παυλίδη, ο Μπουσμπίμπα σούταρε άτσαλα μέσα από την περιοχή άουτ από το κάθετο δοκάρι.

59' Δύο αλλαγές για τη Νίκη Βόλου. Μπαίνουν Τζοβάρας και Λούκας και βγαίνουν Ντομίνγκες και Μπιτσάκος.

57' Κίτρινη κάρτα στον Τσιμπούκα.

52' Κίτρινη κάρτα ο Ροχάνο.

47' Ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου. Ο Μέτσε πιάνει το σουτ εκτός περιοχής και ο Ταϊρης πετάγεται στην αριστερή του γωνία και αποκρούει σε κόρνερ, σε μια πολύ δύσκολη επέμβαση.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ημίχρονο στο Δημοτικό Στάδιο. Καλαμάτα - Νίκη Βόλου 0-0 σ' ένα πρώτο 45λεπτο, όπου έλειψαν οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Η Καλαμάτα μετά το πρώτο τέταρτο, έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως τη μεγάλη ευκαιρία με εξαίρεση τη φάση του 27ου λεπτού, όπου ο Μπουσμπίμπα σκόραρε, αλλά ο βοηθός Κυρίος από την Αρκαδία σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ.

36' Φάουλ Κέρι, ο προωθημένος Μπακαγιόκο δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ.

27' Ο Μπουσμπίμπα σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

22' Πρώτη κίτρινη κάρτα, τη βλέπει ο Μέτσε.

21' Αναγκαστική αλλαγή για τη Νίκη Βόλου. Αποχωρεί τραυματίας ο Πέτσης και μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο ο Καλουτσικίδης.

Το ρολόι δείχνει το 18ο λεπτό στο Δημοτικό Στάδιο. Καλαμάτα - Νίκη Βόλου 0-0 χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις το ματς.

Να σημειωθεί ότι στη Νίκη Βόλου αγωνίζεται σήμερα ως αριστερό μπακ, ο Μεσσήνιος Ηλίας Πολίμος, αλλά και ο πρώην στόπερ της Καλαμάτας Μανώλης Αλιατίδης.

Η Καλαμάτα έχει ξανά τα ίδια πρόσωπα στην άμυνα. Ο Ταϊρης είναι κάτω από τα γκολπόστ, Μαβινγκά δεξί μπακ, Κωνσταντινόπουλος αριστερό μπακ και οι Μακαγιόκο, Τσελεπίδης το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή είναι οι Αναστασόπουλος, Παυλίδης, Πατατόλιος, δεξί εξτρέμ ο Κέρι, αριστερό ο Μπουσμπίμπα και στην κορυφή της επίθεσης ο Μαρκόφσκι.

3' Κόρνερ Κρουθ, ο Ροχάνο πήρε την κεφαλιά που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς.

Ξεκίνησε το ματς

Με λευκές εμφανίσεις η Καλαμάτα, με μαύρες η Νίκη Βόλου.

Ολα έτοιμα για τη σέντρα. Το ματς θα διαιτητεύσει ο Γιώργος Τάσης από τα Ιωάννινα με βοηθούς τον συντοπίτη του Διαμαντή και τον Κύριο από την Αρκαδία. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Βεργέτης, επίσης από την Αρκαδία.

Με δύο αλλαγές στην 11άδα η Καλαμάτα. Ξεκινούν Παπατόλιος, Μαρκόφσκι αντί των Σουμπίνιο και Φελίπε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταϊρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος, Παυλίδης, Παπατόλιος, Μαρκόφσκι, Μπουσμπίμπα, Κέρι.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Περιστερίδης, Αλιατίδης, Τσιμπούκας, Μπιτσάκος, Μπόσιο, Πολίμος, Πέτσης, Μέτσε, Ντομίνγκες, Κρουθ, Ροχάνο.