Δευτέρα, 27 Σεπτέμβριος 2021 10:26

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ 3-4 πεν. (0-0 κ.α.,1-1 παρ): Χαμογέλασε στη ρώσικη ρουλέτα, με... ήρωα τον Ταΐρη!

Δύο ώρες παιχνιδιού και δέκα εκτελέσεις πέναλτι, χρειάστηκαν για να αναδειχθεί νικητής χθες το απόγευμα στην Ιεράπετρα, στο νοκ - άουτ ματς του τοπικού ΟΦΙ με την Καλαμάτα.

Η "Μαύρη Θύελλα" ήταν αυτή που χαμογέλασε στη "ρώσικη ρουλέτα" και επιστρέφει από την Κρήτη με το εισιτήριο της πρόκρισης για την τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Η Καλαμάτα νίκησε με 4-3 στα πέναλτι, ενώ ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα. Στην παράταση, η Ιεράπετρα προηγήθηκε στο 95' με τον Αντερέγκεν, αλλά ο Τσελεπίδης στο 115' έσωσε την παρτίδα και έτσι με το 1-1 όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Τάτος αστόχησε στο πρώτο πέναλτι, αλλά στη συνέχεια οι συμπαίκτες του αποδείχθηκαν ψύχραιμοι και α Ταΐρης έκανε τη δουλειά του, αποκρούοντας δύο φορές, έναντι μία του Μανουσάκη, του γκολκίπερ των γηπεδούχων.
Ο Σκεντεράι ήταν αυτός που ευστόχησε στο δέκατο κατά σειρά πέναλτι και έδωσε την πρόκριση στην "Μαύρη Θύελλα", η οποία παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ τόσο στην παράταση, όσο και στα πέναλτι, δεν λύγισε και πανηγύρισε την πρόκριση. Μια νίκη που δίνει ψυχολογία ενόψει του πρωταθλήματος, μιας και το χθεσινό ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι για την Καλαμάτα..
Οσον αφορά την εικόνα του αγώνα, το 90λεπτο δεν είχε πολλές συγκινήσεις και η ισοπαλία ήρθε φυσιολογικά. Η Καλαμάτα απείλησε στο 17' με το σουτ του Κόκκορη που απέκρουσε ο Μανουσάκης και με την κεφαλιά του Αναστασόπουλου στο 42' που έφυγε άουτ. Η Ιεράπετρα είχε δύο κεφαλιές του Βουά στο 15' και στο 30' που είχαν την ίδια κατάληξη, Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Στάικου Βεργέτη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 73' με την κοντινή κεφαλιά του Κοντοέ και στο 90' όταν ο Παπατόλιος έκοψε σωτήρια τον Αντερέγκεν.
Στην παράταση οι δύο ομάδες ήταν πιο δραστήριες και έτσι σημειώθηκαν δύο γκολ. Αρχικά στο 95' ο Αντερέγκεν με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως η "Μαύρη Θύελλα" δεν τα παράτησε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 115' με κεφαλιά του Τσελεπίδη από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου, για να έρθει η πρόκριση λίγο αργότερα στα πέναλτι.
Να σημειωθεί ότι στο 100' ο Νίκος Αναστόπουλος έκανε τριπλή αλλαγή, βάζοντας Μόζερ, Νάνι, και Βάλισον σε μια προσπάθεια να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης, που επιτεύχθηκε πέντε λεπτά πριν το φινάλε της παράτασης.

(Κ) .Σκεντεράι 3-4
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ: Μανουσάκης, Κάρδαρης (64’ Μπενίτες), Χιντζίδης, Τορίμπιο (77’ Κατάλντι), Κοντοές, Ντελορέντζι, Λεμονής, Κολν (64’ Ντι Λορέντζο), Μεσίντορο, Αντερέγκεν, Βουό (100’ λ.τρ. Ζήσης).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Μαβινγκά (100' Νάνι), Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Αναστασόπουλος (100' Μόζερ), Παπατόλιος (100' Βάλισον), Παυλίδης (46' Τάτος), Τσαγκαλίδης (82' Σκεντεράι) Κόκκορης (62' Ματέους), Λουκίνας.

Αναστόπουλος: "Διαθέτουμε σπεσιαλίστα τερματοφύλακα"

Για δίκαιη πρόκριση έκανε λόγο μετά το τέλος του αγώνα με την Ιεράπετρα ο Νίκος Αναστόπουλος. Ο προπονητής της Καλαμάτας έπλεξε παράλληλα το εγκώμιο του Ταϊρη, λέγοντας ότι: "Είχαμε δώσει μεγάλη προσοχή και είχαμε ασχοληθεί την Παρασκευή με τα χτυπήματα πέναλτι, γιατί διαθέτουμε τερματοφύλακα που είναι σπεσιαλίστας να πιάνει πέναλτι".
Για τον αγώνα τόνισε ότι: "Παρόλο που η πρόκριση παίχτηκε στα πέναλτι, νομίζω ότι ήταν δίκαιη. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν πολύ καλύτεροι από την Ιεράπετρα. Eίχαμε ευκαιρίες, που αν μπορούσαμε να σκοράρουμε, ίσως ήταν διαφορετική η εξέλιξη.
Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκινήσαμε καλά, με αποτέλεσμα να μας πιέσει λίγο η Ιεράπετρα. Μετά το δεκάλεπτο ισορροπήσαμε, βάλαμε την μπάλα κάτω και είχαμε ευκαιρίες να κάνουμε γκολ. Στην παράταση είχαμε μια άτυχη στιγμή, αλλά εκεί φαίνεται η καλή ομάδα. Δεν τα παρατήσαμε, αλλάξαμε τον σχηματισμό μας και ήρθε η ισοφάριση και στη συνέχεια είχαμε 2-3 κεφαλιές του Βάλισον να κάνουμε και το 1-2". Στον επίλογο των δηλώσεων του ο Νίκος Αναστόπουλος είπε ότι το κύπελλο δεν είναι στόχος, , αλλά "Μια ομάδα σαν την Καλαμάτα δεν μπορεί να αδιαφορήσει και να μην παλέψει. Αυτό θα βλέπει φέτος ο κόσμος. Μια ομάδα που θα μάχεται, δεν θα παρατά το παιχνίδι και στο τέλος, όταν κάνεις όλα αυτά, φεύγεις κερδισμένος με ψηλά το κεφάλι".