Κυριακή, 03 Μάρτιος 2013 21:04

Αξιζε τουλάχιστον το βαθμό Εθνικός Μελιγαλά

Ηττα στις λεπτομέρειες με 1-0 γνώρισε ο Εθνικός στην Κάτω Αχαγιά από την Αχαϊκή και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού στον 6ο όμιλο της Δ' εθνικής.
Η ομάδα του Μελιγαλά χρειάζεται πλέον δύο νίκες στα τελευταία ματς με Παναρκαδικό, Εθνικό Σαγέικων (εντός έδρας) και ευνοϊκό συνδυασμό αποτελεσμάτων για να παίξει τη νέα σεζόν στη Γ' εθνική.
Το ματς διεξήχθη σε μια φανατισμένη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν 600 και πλέον φίλοι της Αχαϊκής. Ο Εθνικός στο ντεμπούτο του Αντώνη Μαυρέα στον πάγκο ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος, δεν απειλήθηκε και είχε ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 10' με τον Καρατζούλια, στο 15' με τον Σπανό και τη μεγαλύτερη στο 35' με το Μανιάτη, το σουτ του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Δρακόπουλος. Ο Εθνικός έχασε μία ακόμα ευκαιρία με τον Κάνιστρα στο 38' και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη έλειψαν οι καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες. Η Αχαϊκή ανέβασε πάντως την απόδοσή της και στο 68' ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Ο Νιάρος έκανε τη σέντρα, ο Αποσκίτης πήρε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Μαντάς επίσης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0). Η μεσσηνιακή ομάδα προσπάθησε στη συνέχεια για την ισοφάριση, αλλά παρότι είχε την εδαφική υπεροχή, δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους για την εστία του Δρακόπουλου.
Μάλιστα στπ 92' λίγο έλειψε να δεχτεί και δεύτερο γκολ από τον Νιφόρα στην αντεπίθεση.
ΑΧΑΪΚΗ: Δρακόπουλος, Ντάζος (59' Σαμίκος), Νιάρος, Διακάτος, Χρυσανθόπουλος, Μπεκίρης, Καζαντζής (80' Μελέκος), Μπουρδανιώτης (59' Νιφόρας), Αποσκίτης, Μαντάς, Σπανός.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Αθανασόπουλος, Ντονάς (77' Μακρυνιώτης), Πετρόγιαννης, Μακρής (32' Κουλόπουλος), Κανελλόπουλος, Μανιάτης, Σπανός, Νινιός, Καρατζούλιας, Κάνιστρας, Μουρούσιας.